Autor Wątek: Z walk z Werwolfem w Szczecinie - artykuł  (Przeczytany 2973 razy)

0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MM

• Użytkownik
  • *
Z walk z Werwolfem w Szczecinie - artykuł
« dnia: 19 Czerwiec 2009, 09:11:38 »
Wspomnienia z 1945 roku, pierwsze dni w polskim Szczecinie i walki na Pomorzu Zachodnim z niemiecką dywersją

http://www.mmszczecin.pl/26159/2009/6/11/walczylem-z-wilkolakami?category=news

« Ostatnia zmiana: 19 Czerwiec 2009, 09:36:17 wysłana przez MM »

Historia - forum historyczne Histmag.org

Z walk z Werwolfem w Szczecinie - artykuł
« dnia: 19 Czerwiec 2009, 09:11:38 »

Offline Janek

• Redaktor naczelny "Histmaga" w l. 2008-2010
  • Młody pryk mediewistyczny
    • Jesteś na niej ;-)
Odp: Z walk z Werwolfem w Szczecinie - artykuł
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Czerwiec 2009, 06:56:21 »
Jeśli ktoś gustuje w literaturze anglojęzycznej to mogę odesłać do niedawno wydanej książki: "Germany 1945: From War to Peace" Richarda Bessela. Jest tam całkiem sporo o wyzwalaniu Szczecina bo autor używa tego miasta jako przykładu. Książka ogółem dobra, choć w zasadzie kompletnie nienowatorska.

Offline Stach M. Głąbiński

• Honorowy Darczyńca
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Czerwiec 2009, 18:45:46 »
Ciekawe byłoby znaleźć w Internecie jakieś dane na temat organizowanego w czasie II WŚ Wehrwolfu (tak należy prawidłowo pisać!) pochodzące ze źródeł niemieckich. Sam niestety językiem Niemieckim władam b. słabo, a wycieczka w polskojęzycznym Google dała rezultaty mizerne.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec 2009, 18:47:45 wysłana przez Stach M. Głąbiński »
Stach M. Głąbiński

Offline MM

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lipiec 2009, 09:37:08 »
Właśnie pisownia Werwolf, czyli po niemiecku wilkołak - tak nazywała się organizacja)  jest prawidłowa, Wehrwolf dosłownie to uzbrojony wilk, podobnie jak Wehrmacht - siła zbrojna, nieme h, duzo znacyzw jęz. niemieckim

Offline nostraharry

• Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Lipiec 2009, 16:02:33 »
Ciekawy tekst, pierwszy raz się spotykam z tekstem o walkach w Szczecinie! Ta angielska wersja także bardzo dobra! Moi dziadkowie - Niemcy żyli w Szczecinie w czasie wojny!

Jakby jeszcze ktoś miał jakieś teksty o walkach w Szczecinie, bardzo proszę o kontakt!

Offline Stach M. Głąbiński

• Honorowy Darczyńca
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Wrzesień 2009, 11:07:11 »
...Werwolf, czyli po niemiecku wilkołak...
Rzeczywiście. Po raz kolejny przekonuję się, że przed podaniem wiadomości warto zajrzeć do encyklopedii lub (w tym wypadku) do słownika. Swoją drogą ciekawi mnie etymologia tego słowa niemieckiego, gdyż naogół w tym języku jest ona bardzo prosta: pochodne wyrazy powstają przez złożenie słów przyjętych za podstawę. Tak zasugerowałem się oczywistością bezsensu kombinacji wyrazów "wer" i Wolf", że nie pofatygowałem się, by sprawdzić w słowniku - no i rezultat j. w.
Stach M. Głąbiński