Epoki historyczne > Historia ogólnie

Skąd pochodzą nazwiska?

<< < (77/186) > >>

KasiaM:
Lata Błądzenia - dziękuje bardzo i podziwiam
Pozdrawiam

KasiaM:
Prosiłabym jeszcze o tłumaczenie dwóch nazwisk, chyba trudniejszych niż moje:
Siop i Modras

Lidia M. Nowicka:
223.
Modras

A. Etymologia

Etymologia nazwiska Modras znajduje się w Internecie, w udostępnionej wszystkim przez Wortal „Genealogia Polska” (GenPol.com) bazie „Geneza nazwisk łatwo i przyjemnie". Analizy nazwisk, zamieszczone w tej bazie, przygotowała Pani dr Alina Naruszewicz-Duchlińska z Katedry Językoznawstwa Historycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

B. Frekwencja i rozmieszczenie geograficzne

Dane o frekwencji nazwiska Modras wskazują, iż należy ono w Polsce do nazwisk rzadkich, które Jarosław Maciej Zawadzki obejmuje przedziałem od 31 do 900 osób (Zawadzki J. M., 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce, Świat Książki, Warszawa 2002, s. 31).
Analiza danych o występowaniu nazwiska na świecie, na podstawie  World Name Profiles. Map and Statistics, wskazuje na to, iż pochodzi ono z Polski.

Więcej o frekwencji i rozmieszczeniu geograficznym nazwiska Modras w Polsce dowiesz się postępując według wskazówek, które podałam powyżej przy nazwisku 202. Bakoniak.

C. Dodatek

Dołączam < odsyłacze > do informacji o osobach noszących nazwisko Modras, do dalszej samodzielnej eksploracji.

224.
Siop

A. Etymologia

Potencjalną podstawą utworzenia nazwiska Siop jest nazwa osobowa Sionko/Siońko, ta zaś powstała ze wschodniosłowiańskiego Siemion, cerkiewne Simeon.

Inną możliwą podstawę stanowi rzeczownik:
- sionka = sień, czyli: 1. ‘przejście wewnątrz domu, prowadzące ze dworu albo ze schodów do mieszkań’, 2. korytarz, pasaż, 3. Pałac;
- sipka ‘chrypka’, ‘dyfterja’ (stąd siplowy ‘ochrypły’ (zob. Słownik języka polskiego, ułożony pod red. Jana Karłowicza, Adama Kryńskiego i Władysława Niedźwiedzkiego. Warszawa  1915, t. VI. S-Ś, s. 118  i 119).

W Polsce występuje nazwisko Sip (zobacz etymologię) i być może, że forma nazwiska Siop,  występująca prawie 14 razy rzadziej, powstała od niego, jako oboczność.

Inne formy nazwiska, notowane w Polsce, powstałe prawdopodobnie na tej samej podstawie, co Siop, to: Siopa, Siopis, Sior, Siora, Sip, Sipa, Sipajłło, Sipajło, Sipak, Sipaków, Sipaty, Sipayłło, Sipca, Sipciak, Sipczyński, Sipecka, Sipek, Sipel, Sipeno, Siper, Siperawska, Siperek, Siperska, Sipfa, Sipiak, Sipiarz, Sipiatowski, Sipicka, Sipiczyńska, Sipiec, Sipier, Sipiera, Sipijańska, Sipika, Sipiński, Sipiok, Sipioła, Sipion, Sipior, Sipiora, Sipiorowski, Sipiorski, Sipiór, Sipióra, Sipka, Sipkiewicz, Sipko, Sipkowski, Siplik, Sipliwa, Sipliwien, Sipliwieni, Sipliwy, Sipniewska, Sipo, Sipok, Sipora, Siporkiewicz, Siporski, Siporzyński, Sipos, Sipoś, Sipowicz, Sipowski, Sipół, Sipp, Sippel, Sippelius, Sipracki, Sipser, Sipta, Sipulewski, Sipulski, Sipuła, Sipuło, Sipura, Sipurek, Sipurzyński, Siputa.

Dane o frekwencji nazwiska [Siop wskazują, iż należy ono w Polsce do nazwisk rzadkich, które Jarosław Maciej Zawadzki obejmuje przedziałem od 31 do 900 osób (Zawadzki J. M., 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce, Świat Książki, Warszawa 2002, s. 31).
Analiza danych o występowaniu nazwiska na świecie, na podstawie  World Name Profiles. Map and Statistics, wskazuje na to, iż pochodzi ono z Polski.

Więcej o frekwencji i rozmieszczeniu geograficznym nazwiska Siop w Polsce dowiesz się postępując według wskazówek, które podałam powyżej przy nazwisku 202. Bakoniak.

C. Dodatek

Dołączam < odsyłacze > do informacji o osobach noszących nazwisko Siop, do dalszej samodzielnej eksploracji.

Łączę pozdrowienia –
Lata Błądzenia

nielegale:
czy mogę prosić o jakieś informacje związane z nazwiskiem Jamróz?

Lidia M. Nowicka:
225.
Jamróz

A. Etymologia

Nazwisko Jamróz, jest formą odojcowską (patronimiczną) i  wywodzi się od imienia Ambroży, Jambroży, notowanego w Polsce od XII w. Imię to pochodzi od imienia łac. Ambrosius, z grec. Ambrosios < ambrosios 'nieśmiertelny'.
Zobacz więcej >>.

Inne formy nazwiska, notowane w Polsce, powstałe prawdopodobnie na tej samej podstawie, co Jamróz, to: Ambros, Ambrosewicz, Ambrosiewicz, Ambrosius, Ambrosz, Ambroszczak, Ambroszczyk, Ambroszkiewicz, Ambroszko, Ambroz, Ambrozewicz, Ambrozi, Ambroziak, Ambroziewicz, Ambrozik, Ambroziński, Ambroż, Ambrożak, Ambrożewicz, Ambrożkiewic, Ambroż, Ambrożak, Ambrożek, Ambrożewicz, Ambrożewski, Ambrożkiewicz, Ambrożkowicz, Ambroży, Ambrożyc, Ambrożuk, Ambrożyk, Ambrus, Bros, Broszkiewicz, Broszkowski, Broż, Brożek, Jambrosz, Jambroszczyk, Jambroz, Jambrozek, Jambroziak, Jambroziewicz, Jambroziński, Jambrozy, Jambroż, Jambrożak, Jambrożek, Jambrożkowicz, Jambroży, Jambruszko, Jambrzycki, Jamraz, Jamro, Jamroch, Jamrog, Jamrodiewicz, Jamrorzek, Jamrorzy, Jamros, Jamrosiak, Jamrosy, Jamrosz, Jamroszczak, Jamroś, Jamroz, Jamrozak, Jamrozi, Jamroziewicz, Jamroziński, Jamrozy, Jamroż, Jamrós, Jamróż, Jamróżkiewicz, Jamrożak, Jamrożek, Jamrożkiewicz, Jamrożny, Jamorżyński, Jamroży, Jamrug, Jamruszkiewicz, Jamruś, Jamruz, Jamruż, Jamruź, Janroży, Jemrozy, Jemróz, Jemróg, Embros, Embroż, Mrożek, Mrożewski, Zbrożczyk, Zbrożek, Zbrożyński.

Dane o frekwencji nazwiska Jamróz wskazują, iż należy ono w Polsce do grupy o średniej frekwencji, którą Jarosław Maciej Zawadzki obejmuje przedziałem od 2001 do 16 000 osób (Zawadzki J. M., 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce, Świat Książki, Warszawa 2002, s. 31).

Więcej o frekwencji i rozmieszczeniu geograficznym nazwiska Jamróz w Polsce dowiesz się postępując według wskazówek, które podałam powyżej przy nazwisku 202. Bakoniak.

C. Dodatek

Dołączam < odsyłacze > do informacji o osobach noszących nazwisko Jamróz, do dalszej samodzielnej eksploracji.

Łączę pozdrowienia –
Lata Błądzenia

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej