IPN udostępnia akta TW „Bolka”

opublikowano: 2016-02-22 20:08
wolna licencja
poleć artykuł:
W czytelni IPN w Warszawie dziennikarzom i historykom oddano do dyspozycji akta znalezione w domu Kiszczaków.
REKLAMA

Od godziny 12 w siedzibie IPN przeglądać można dokumenty odkryte w szafie Czesława Kiszczaka. Prezes instytutu Łukasz Kamiński poinformował, że wśród akt znajduje się zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, podpisane: Lech Wałęsa „Bolek”. Zaznaczył też, że postanowił jak najszybciej ujawnić dokumenty ze względu na ogromne emocje jakie wzbudzają.

Magazyn Instytutu Pamięci Narodowej (fot. Adrian Grycuk, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

16 lutego w domu Kiszczaków znalezione zostały 4 jednostki archiwalne. Wśród nich - list Czesława Kiszczaka do Archiwum Akt Nowych w sprawie przekazania dokumentów Wałęsy i oryginalne opakowanie, w którym przechowywano akta związane ze współpracą z SB. Najważniejsze są jednak dwie teczki – personalna tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek” (liczy 183 strony) i teczka pracy tegoż (575 stron). Dokumenty zadatowane są na lata 1970-1976. Akta zostały zdigitalizowane, ale IPN udostępnia jedynie kopie papierowe. Oryginalne dokumenty poddane zostaną oględzinom konserwatora, oraz innych ekspertów, w tym grafologów. Jak przeczytać można na stronie IPN: ”Od środy 24 lutego br. wgląd w materiały będzie możliwy również w czytelniach w oddziałach i delegaturach IPN”.

Przeczytaj także:

Źródło: gosc.pl, ipn.gov.pl

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone