„…iść cienistą aleją”. Historyczne parki Gdańska w fotografii

opublikowano: 2011-01-30 01:09
wolna licencja
poleć artykuł:
11 lutego 2011 roku otwarta zostanie wystawa prac fotograficznych Iwony Delegiewicz poświęconych gdańskim parkom.
REKLAMA

Niecodzienna tematyka wystawy zapewne zaintryguje odwiedzających. Autorka prezentowanych na niej prac miała na celu pokazanie historycznych walorów gdańskich parków i innych tego typu założeń. Fotografie te są tym ciekawsze, że przedstawiają miejsca, które bardzo często mijamy, nie zatrzymując się w nich ani na chwilę, nie myśląc o dawnych gdańszczanach, którzy w parkach często spędzali czas wolny. Autorka zamierzała przybliżyć dawny styl życia, którego tempo było znacznie wolniejsze niż dzisiejsze i które pozwalało na melancholijne przechadzki po zielonych skwerach czy przesiadywanie w parkowych kawiarniach.

Fotografie autorstwa Iwony Delegiewicz ukazują dziewięć gdańskich parków: Park Uphagena i Park Leśny Jaśkowej Doliny we Wrzeszczu, Zieleniec przy Placu Wałowym, Zieleniec przy Targu Maślanym, Park Mały Błędnik, Wielką Aleję, Park Steffensa, Ogród przy gospodzie Shachnasjana na Zaroślaku oraz Park Oruński. Ekspozycja obejmie ponad 100 zdjęć, z czego około 30 jest stylizowanych na stare fotografie i ma za zadanie pokazać magię przestrzeni, których już nie ma – nie wszystkie ukazane miejsca nadal pełnią swoją pierwotną funkcję, a niektóre już po prostu nie istnieją.

Iwona Delegiewicz jest z wykształcenia biologiem, pracuje w administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, w którym pełniła funkcję wiceprezesa. To także absolwentka Studium Fotografii Artystycznej przy Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz laureatka wielu konkursów i uczestniczka licznych wystaw fotograficznych. Wystawa „...iść cienistą aleją” jest jej autorskim projektem.

Wystawa (będąca owocem współpracy Domu Uphagena, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego) rozpocznie się wernisażem w dniu 11 lutego o godzinie 18.00 w Domu Uphagena i potrwa do 25 maja 2011 roku. Wejście będzie biletowane, ceny od 5 (bilet ulgowy) do 20 zł (bilet rodzinny).

Źródło: mhmg.gda.pl.

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Alicja Młyńska
Magister historii oraz absolwentka studiów kulturoznawczych I stopnia. Interesuje się historią lokalną, lotnictwem, sztuką sepulkralną i symboliką nagrobną.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone