Krypta w krypcie – w Egipcie odkryto grobowiec wysokiego urzędnika faraonów

opublikowano: 2015-09-06 19:37
wolna licencja
poleć artykuł:
W trakcie prac konserwacyjnych w nekropolii Assasif niedaleko Luxoru odnaleziono grobowiec wezyra Górnego Egiptu Padibasteta. Odkrycie jest ciekawe nie tylko z uwagi na jego umiejscowienie wewnątrz innego grobowca. Rzuca ono również światło na sztukę sepulkralną egipskich dostojników państwowych.
REKLAMA

Znalezisko pochodzi z okresu XXVI dynastii „saickiej”, która panowała w latach 664-525 p.n.e. W dziejach Egiptu był to okres zjednoczenia oraz zrzucenia jarzma asyryjskiego. Wcześniejsza XXV dynastia kuszycka władała wyłącznie Górnym Egiptem, w którego granicach leżała nekropolia w Assasif.

Mahmud Afifi, szef Sekcji do Spraw Starożytnego Egiptu, przekazał, że grobowiec odnaleziono wewnątrz innej krypty, należącej do Karabaskena, władcy Teb i kapłana Amona z czasów XXV dynastii. Pokazuje to zwyczaj ponownego wykorzystywania grobowców. Afifi dodał jednak, że część dekoracji i malowideł została stworzona specjalnie dla Padibasteta. Miały mu one zapewnić powodzenie w zaświatach.

Assasif, położony niedaleko Teb, stanowi jedną z wielu nekropolii w tym rejonie (fot. Rémih, opublikowano na licencji Creative-Commons-Lizenz „Namensnennung – Weitergabe unter gleichen Bedingungen 3.0 nicht portiert“).

Kierująca pracami Elena Pischikova twierdzi, że Padibastet mógł być pochowany w głównej komorze w miejscu Karabaskena lub w oddzielnym szybie. Zapowiedziała również, że trwające dalej prace archeologiczne z pewnością przyniosą nowe odkrycia.

Mamdouh Eldamaty, Minister Starożytności – organu odpowiedzialnego za konserwację i ochronę zabytków i wykopalisk w Egipcie – przekazał, że odkrycie jest bardzo ważne i pokazuje nowe szczegóły architektury i rozplanowania grobowców najwyższych dygnitarzy państwowych w okresie saickim.

Badania tytułów, które nosił Padibastet, wskazują, że był on wnukiem Pabasy – arystokraty, którego grobowiec znajduje się na wschód od Assasif.

Projekty konserwatorskie w Assasif rozpoczęły się w 2006 roku, gdy odkryto na nowo dwa grobowce należące do władców kuszyckich – Karabaskena I Karakahamuna oraz pochodzącą z wczesnego okresu saickiego kryptę kapłana Irtieru. Mimo że były one wcześniej znane, nigdy nie zostały dobrze opisane przez archeologów. Teraz trwają w nich prace restauratorskie i konserwatorskie.

Źródło: english.ahram.org.eg

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Igor Rosa
Student w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, interesuje się tematyką kultury i mentalności średniowiecznej i nowożytnej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone