Łotwa szykuje się do obchodów stulecia uzyskania niepodległości

opublikowano: 2016-07-25 17:24
wolna licencja
poleć artykuł:
W latach 1914-1920 naród łotewski miał przejść przez dramatyczne wstrząsy: wybuch I wojny światowej, okupację niemiecką, rewolucję i upadek Imperium Rosyjskiego, ogłoszenie niepodległości, wojnę domową, interwencję obcych mocarstw, zagrożenie zniknięciem z mapy Europy... Wkrótce Łotysze będą obchodzili setne rocznice ważniejszych wydarzeń z tamtego okresu.
REKLAMA
Łotewska pocztówka patriotyczna z 1916 roku (domena publiczna).

Oficjalne obchody stulecia wydarzeń, które doprowadziły do ukształtowania łotewskiej państwowości, mają odbyć się w latach 2017-2020. Całe przedsięwzięcie kosztować będzie ok. 30 mln euro: z powodu wielkości wydatków wciąż nie uchwalono dokładnego planu uroczystości. Niemniej jednak złożono już hołd niektórym wydarzeniom i postaciom z okresu I wojny światowej, które wpłynęły na losy państwa w 1918 roku. 1 sierpnia 2015 roku w Rydze odbył się marsz z udziałem prezydenta Raimondsa Vējonisa, przedstawicieli sił zbrojnych Łotwy oraz mieszkańców stolicy. Tego dnia Łotysze świętowali setną rocznicę powołania oddziałów Strzelców Łotewskich (łot. Latviešu strēlnieki), jednostek wojskowych w składzie armii rosyjskiej, których losy potoczyły się różnie, obecnie uznaje się jednak ich olbrzymią rolę nie tylko na polach bitew I wojny światowej, ale również w tworzeniu niepodległego państwa łotewskiego. Na ścianie budynku, w którym w 1915 roku mieścił się naczelny komitet strzelecki, prezydent odsłonił tablicę pamiątkową.

Z kolei 9 stycznia 2016 roku niedaleko miasta Jełgawa przedstawiciele urzędów cywilnych i wojskowych oraz młodzi żołnierze zwiedzili miejsce tzw. Bitwy Bożonarodzeniowej (łot. Ziemassvētku kaujas), która rozegrała się na przełomie 1916 i 1917 roku, a później stała się jednym z symboli walk Strzelców Łotewskich. Dla zgromadzonej publiczności w styczniu 2016 roku odbyła się rekonstrukcja bitwy.

W listopadzie 2015 r. w celu przygotowania ogólnopaństwowych obchodów stulecia uzyskania niepodległości powstał specjalny komitet, do którego weszli byli prezydenci kraju (w tym Guntis Ulmanis, głowa państwa w latach 1993-1999 i krewny ostatniego prezydenta Łotwy w okresie międzywojennym Kārlisa Ulmanisa), obecny premier, przewodnicząca Sejmu oraz minister kultury. Członkowie Komitetu uważają, że udział w uroczystościach powinni wziąć wszyscy mieszkańcy Łotwy oraz rodacy przebywający za granicą, natomiast data 18 listopada 2018 roku powinna stać się okazją dla przypomnienia całemu światu o Łotwie i jej obywatelach. Prezydent, który objął święto swoim patronatem, podczas spotkania z członkami Komitetu oświadczył, że „obchody [rocznicy] powstania państwa w ciągu kilku lat – to wyjątkowe i barwne wydarzenie, które przypomni o zasadniczych wartościach przyjętych 18 listopada 1918 roku, o długiej drodze do niepodległości Łotwy oraz zaznaczy wizję przyszłości państwa”. Organizacją obchodów poza Rygą mają się zająć władze lokalne i samorządowe wspólnie z organizacjami społecznymi.

Warto wspomnieć, że już w 2009 roku wydano jubileuszowe znaczki pocztowe, na których przedstawiono Radę Narodową i chwilę ogłoszenia przez jej ministrów niepodległości, Zgromadzenie Ustawodawcze w 1920 r. oraz najważniejsze postaci tego okresu w otoczeniu tradycyjnych symboli łotewskich. Minister kultury Dace Melbārde podkreśla, że obchody rocznicowe mają być podobne do ludzkich urodzin: jednym z głównych „podarunków” dla narodu i państwa powinno stać się zakończenie rekonstrukcji ryskiego zamku, który trzy lata temu znacznie ucierpiał w pożarze. W trakcie imprez pamiątkowych w każdym mieście mają się odbyć liczne koncerty, festiwale, wystawy i premiery filmów, a w każdej szkole lekcja „Historia Łotwy w 100 minut”.

REKLAMA
Ogłoszenie niepodległości Łotwy, 18 listopada 1918 roku (domena publiczna).

Jak zapowiada minister kultury, w 2017 roku „będziemy obchodzić te wydarzenia, które miały wpływ na procesy, umożliwiające w 1918 roku powstanie państwa łotewskiego. Uwzględnimy również znaczenie regionów – Valki, Valmiery [miasta w regionie Vidzeme na północnym-wschodzie Łotwy, gdzie wiosną 1917 roku powstały tymczasowe organy władzy, dążące do zjednoczenia terenów zamieszkanych przez Łotyszów], gdzie kiedyś została sformułowana idea państwowości łotewskiej”. Rzeczywiście, zbliżające się obchody władze wykorzystują jako narzędzie wzmocnienia poczucia przynależności do państwa oraz integracji mocno różniących się pod względem kulturalnym, religijnym i gospodarczym regionów kraju.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Z tekstu niedawnego przemówienia premiera Mārisa Kučinskisa wynika, że Ryga zamierza użyć obchodów do nawiązania kontaktu z rosyjskojęzyczną populacją kraju, zamieszkującą głównie położoną na wschodzie kraju Łatgalię. Wiosną 2017 roku mają się tam odbyć obchody stulecia posiedzenia Kongresu Łatgalskich Łotyszów, który w maju 1917 roku proklamował przyłączenie Łatgalii do innych dzielnic powstającego państwa, znajdującego się wówczas pod władzą rosyjską i niemiecką. Burmistrz Dyneburga, największego miasta regionu, oraz inni łatgalscy politycy zaproponowali zaproszenie papieża do udziału w uroczystościach w następnym roku. W samym Dyneburgu już od ponad roku trwa debata na temat odsłonięcia pomnika, który trafnie symbolizowałby stulecie niepodległości Łotwy oraz miejsce miasta w dziejach państwa.

Żołnierze łotewscy na froncie (domena publiczna).

W latach 2019-2020 władze planują urządzenie obchodów szeregu rocznic, związanych z wojną o niepodległość (inaczej – wojną domową) w latach 1919-1920, wśród których z pewnością będzie pokonanie przez wojska łotewsko-estońskie proniemieckiej Landswehry w czerwcu 1919 roku, obrona Rygi przed natarciem białego generała P. Bermondta-Awałowa w październiku i listopadzie 1919 roku, walka przeciwko bolszewikom oraz wyzwolenie Łatgalii od sił proradzieckich w styczniu 1920 roku przy militarnym wsparciu Polski. Organizatorzy obchodów zakładają, że w niektórych z tych uroczystościach wezmą udział przedstawiciele Litwy, Estonii, Finlandii i Polski. Ostateczny kalendarz imprez na następne kilka lat zostanie ustalony w listopadzie tego roku.

Źródła: regnum.ru, ru.sputniknewslv.com, rus.delfi.lv, grani.lv (1 2, 3, 4), vz.ru,

pribalt.info lsm.lv (1, 2), zz.diena.lv).

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Aleksei Rogozin
Student historii na Uniwersytecie Warszawskim, interesuje się historią Polski i Łotwy w pierwszej połowie XX wieku, polityką historyczną, procesami nation-building w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz na Bałkanach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone