Majowy numer miesięcznika „Odkrywca”

opublikowano: 2016-05-03 07:48
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Poszukiwania w Polsce są niezwykle pojemnym zjawiskiem, obejmującym szerokie spektrum działań, celów i metod. To już nie tylko hobby i pasja, to multidyscyplinarne narzędzie służące odkrywaniu materialnych pozostałości przeszłości każdej niemal epoki. Oczywiście tylko wówczas, gdy wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującymi procedurami. Ze stopniem ich przestrzegania jednak bywa niestety różnie. Między innymi o tym w majowym numerze „Odkrywcy”.
REKLAMA

Przyczyny tego typu sytuacji są bezsprzecznie niezwykle złożone. Ewidentnie jedną z nich jest brak ogólnopolskiej organizacji reprezentującej i scalającej środowisko poszukiwaczy. W większości państw naszego kontynentu problemy są podobne, niemniej, również tam, gdzie prawo jest o wiele bardziej restrykcyjne, narodowe federacje działają od dawna. Ludzie potrafili się zjednoczyć we wspólnej sprawie i mówić jednym głosem. Co więcej, jak pokazał przykład powołania do życia podczas konferencji w Birmingham europejskiej organizacji poszukiwaczy, jest to możliwe nawet w ujęciu ponadnarodowym.

W numerze majowym autorzy tradycyjnie zagłębiają się w meandry tajemnic przeszłości, ich odkrywaniu i poszukiwaniach. Warto przeczytać pasjonujące historie dwóch, jakże różnych depozytów. Pierwszy, autorstwa Bogusława Wróbla, to klasyczna sprawa hipotetycznych skrytek Werwolfu na Dolnym Śląsku. Drugi, opisany przez Karolinę Rendak, dotyczy w rzeczywistości odnalezionych przedmiotów, ukrytych we wrześniu 1939 roku przez polskiego pilota. Dzięki nim udało się już po raz kolejny odtworzyć niezwykłe losy człowieka wtłoczonego w wir wojny. Aby poczuć z kolei eksploracyjne emocje towarzyszące każdej niemal akcji, warto zapoznać się z tekstem Jacka Dzika i jego odkryciom w podprzemyskich schronach. To tylko kilka propozycji, cały numer jest pełen ciekawych artykułów.

Miesięcznik „Odkrywca” ukazuje się nieprzerwanie od 1998 r., dotychczas opublikowanych zostało ponad 200 numerów.

Dołącz do fanów na Facebooku.

Zaprenumeruj miesięcznik.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone