Maurice Druon – „Królowie przeklęci” t. 2 – recenzja i ocena

opublikowano: 2016-02-09 09:00
wolna licencja
poleć artykuł:
W XIV-wiecznej Francji gra o tron toczy się nadal. Nikt nie cofnie się nawet przed najbardziej ohydną zbrodnią, jak dzieciobójstwo, żeby zapewnić sobie nieograniczone wpływy i możliwość panowania. Władza, a nawet jej blask, deprawują najbardziej prawych i wzbudzających dotąd sympatię wielmożów. Ci, którzy pozostają wierni nieżyjącemu Królowi z Żelaza stają zaś przed trudnymi konsekwencjami własnych wyborów.
REKLAMA
Maurice Druon
„Królowie przeklęci” t. 2
cena:
49,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Otwarte
Tłumaczenie:
Adriana Celińska
Rok wydania:
2015
Okładka:
twarda
Liczba stron:
608
Format:
135 x 210 mm
ISBN:
978-83-7515-368-2

Drugi tom nowego wydania najsłynniejszej sagi Maurice Druona zawiera dwie powieści: Prawo mężczyzn i Wilczyca z Francji. W kolejnych częściach sagi śledzimy kolejne zbrodnie popełniane w imię racji stanu. Choć Filipowi hrabiemu Poitiers udało się objąć regencję, a także wykluczyć z dziedziczenia tronu córkę Ludwika Kłótnika (słynne powiedzenie „Lilie nie przędą”) to jednak dowiaduje się, że jego własna teściowa, hrabina Artois, maczała palce w zgodnie jego brata.

Do całkowitego i pełnego objęcia władzy - czyli koronacji - Filipowi stoi na przeszkodzie ciąża królowej-wdowy Klemencji, która może urodzić pogrobowca płci męskiej. Gdy tak się dzieje, znany z poprzednich tomów dość spokojny, prawy i pragnący dobra Francji Filip godzi się w milczący sposób na drugą zbrodnię. Mahaut d’Artois ma otruć niemowlę. Wydaje się, że nie na darmo myślą przewodnią powieści jest cytat z Księcia Machiavelli’ego: „Trzeba więc, by miał [Książę] umysł zdolny do zwrotu, stosownie do tego, jak wiatry i zmienne koleje losu nakazują, i [...] nie powinien porzucać dobrego, gdy można, lecz umieć czynić zło, gdy trzeba”.

Zbrodnicze plany udają się jednak tylko w części. Otrute dziecko nie jest bowiem Janem I, lecz synem królewskiej mamki, którą jest nie kto inny, jak potajemna żona Lombarda Guccia Baglioni (znanego czytelnikom z poprzedniego tomu). Nie wie o tym jednak nikt poza de Bouvillem i jego żoną. Zrozpaczona młoda matka zostaje zmuszona do zabrania ze sobą pogrobowca, wyrzeczenia się ukochanego Guccia i wychowania Jana I jako bękarta w rodzinnym dworze. Cała opowieść ma jeszcze kilka zaskakujących zwrotów akcji, jednak najważniejszy jest jej finał. Klątwa Jakuba de Molay ma się bowiem wspaniale i po pięciu latach Filip V Długi umiera bez męskiego potomka. Tron po nim obejmuje jego brat Karol Piękny. I jak jest urodziwy, tak jest głupi.

Druga powieść, którą zawiera tom – Wilczyca z Francji – skupia się na losach Izabeli Francuskiej, królowej Anglii. Nieszczęśliwa w małżeństwie z Edwardem II królem Anglii, który nawet nie próbuje ukrywać swojego homoseksualizmu, staje na czele buntu możnych panów angielskich przeciwko mężowi. Dzięki pomocy Rogera Mortimera, swojego kochanka, obala Edwarda i rządzi królestwem w imieniu niepełnoletniego syna Edwarda III. Jednak, jak przekona się czytelnik, i ona nie umyka przed klątwą Templum.

REKLAMA

Jak zwykle w powieściach Druona znajdują się liczne odwołania do rzeczywistych wydarzeń we Francji i Anglii od spalenia na stosie ostatniego mistrza Templariuszy Jakuba de Molay, aż po wybuch wojny stuletniej. Dzięki wnikliwej kwerendzie oraz doskonałej znajomości literatury historycznej autor buduje kolejne narracje, niosące z sobą ogrom wiedzy o tych czasach. Dodatkowym atutem są liczne przypisy, które wprowadzają czytelnika w świat XIV-wiecznej Francji i Anglii, przybliżając nie tylko postacie czy wydarzenia historyczne, ale również zwyczaje i tradycje. Dla osób nie lubiących klasycznych opracowań i monografii będzie to doskonałe źródło wiedzy o tamtych czasach.

Jednak im dalej w las, tym ciemniej. Druon w kolejnych powieściach traci gdzieś lekkość i finezję budowanej opowieści. Prawo mężczyzn jest bardzo przewidywalne, a także kończy się zadziwiająco szybko. Brak w nim chociażby bardziej wnikliwego opisu panowania Filipa Długiego, który niewątpliwie musiał zmagać się z dużą opozycją wśród możnych panów, a także nie cieszył się zbytnim uwielbieniem ludu. Jednak jest to może odczucie subiektywne.

Podsumowując, Druon staje na wysokości zadania i przybliża dalsze losy dzieci Filipa Pięknego. Nie skąpi także dodatkowych informacji z zakresu ówczesnej obyczajowości czy też rzeczywistych wydarzeń. Pozostawia także czytelnika z gorzkim poczuciem, że władza deprawuje, a zbrodnia jest często środkiem do osiągnięcia stabilizacji i pokoju. Bo taka jest przecież właśnie tocząca się od wieków gra o tron.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone