Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: Za kilkanaście miesięcy zobaczymy tutaj...

opublikowano: 2015-09-04 11:50
wolna licencja
poleć artykuł:
Na jesieni 2016 roku ma być już gotowa wystawa stała w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Znajdzie się tam ponad 2 tysiące eksponatów. Postępy prac na tej jednej z największych „historycznych” inwestycji można było prześledzić podczas Dnia Otwartego, który miał miejsce 1 września.
REKLAMA

– Będzie to jedna z największych, o ile nie największa wystawa historyczna w Polsce. Na wystawie stałej znajdzie się ponad 2 tysiące eksponatów – mówi nam Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej – Nasze Muzeum już teraz w swojej kolekcji posiada ponad 30 tysięcy eksponatów i liczba ta nadal rośnie. W tym miesiącu otrzymaliśmy między innymi: mundur kapitana Antoniego Kasztelana i mundur oficera Wojska Polskiego z 1939 roku – dopowiada dyrektor.

(fot. Star Adam).

Jak się dowiedzieliśmy, także i podczas Dnia Otwartego pracownicy Muzeum nawiązali kontakty, które najprawdopodobniej zaowocują powiększeniem kolekcji. – Emerytowany profesor, którego nazwiska nie chcę jeszcze zdradzać, zadeklarował, że odda do naszego Muzeum maszynę do pisania, na której jego działający w podziemiu brat pisał antysowieckie ulotki w 1939 roku – mówi wicedyrektor Marszalec.

(fot. Star Adam).

Muzeum, które opowiada o najważniejszym wydarzeniu XX wieku

Dzień Otwarty budowanego właśnie w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej miał miejsce 1 września. – Zainteresowanie było ogromne – komentuje wicedyrektor Marszalec.

Muzeum leży w centrum Gdańska, na przecięciu Motławy i Kanału Raduni. Można było przejść się po placu budowy, zobaczyć film o muzealnej ekspozycji, a także podejrzeć fragment zbiorów. Na miejscu pojawili się również lokalni i ogólnopolscy politycy.

(fot. Star Adam).

W rozpoczęciu dnia otwartego na budowie Muzeum II Wojny Światowej udział wzięli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki oraz Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

– Jest to jedna z największych inwestycji kulturalnych realizowanych w Europie. I opowiadająca o najważniejszym wydarzeniu z historii XX wieku – mówił prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Dwa lata opóźnienia, ale teraz już zbliża się ostatnia prosta

Podczas Dnia Otwartego padały zapewnienia, że prace budowlane przebiegają zgodnie z planem. Trwa też przygotowanie wystawy stałej, która ma być gotowa pod koniec przyszłego roku. Pierwsi zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę na przełomie 2016 i 2017 roku.

Warto dodać, że otwarcie Muzeum opóźnia się już... o dwa lata. Wszystko przez kłopoty z wyborem generalnego wykonawcy dla tej inwestycji. Portalsamorzadowy.pl przypomina także, że pierwotnie budowa Muzeum II Wojny Światowej miała kosztować 360 milionów złotych, dziś ten koszt jest o 90 milionów wyższy.

(fot. Star Adam).

Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał, że koszt robót budowlanych został w 2011 roku oszacowany zbyt optymistycznie. Okazało się, że inwestycja jest na tyle skomplikowana, że potrzebuje dwóch przetargów, a nie jednego. W pierwszym wybrano firmę, która wykonała „tylko” suchy wykop, w którym osadzono fundamenty Muzeum.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Piotr Olejarczyk
Trójmiejski dziennikarz i pasjonat historii XIX i XX wieku. Ceni dokonania przedstawicieli austriackiej szkoły ekonomii. Ma polityczną słabość do retoryki Rona Paula, a kiedyś (znaną mu tylko z książek i archiwalnych nagrań) retoryką Ronalda Reagana i Margaret Thatcher. Zaczytuje się wszelkimi książkami o Powstaniu Warszawskim, polskim Państwie Podziemnym, XX-wiecznej Rosji (tej sowieckiej, jak i współczesnej), Ameryce i Japonii (też XIX-wiecznej). Muzycznie wciąż zauroczony Interpolem. Sportowo – od 20 lat ligą NBA, a właściwie jedną drużyną z Arizony.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone