Niezdrowa kuchnia jarska [Marginesy historii]

opublikowano: 2016-04-01 15:16
wolna licencja
poleć artykuł:
Kuchnia jarska, dziś częściej nazywana wegeteriańską, kojarzy się ze zdrowym odżywianiem, byciem fit, hipsterstwem i tak dalej. Jednak przed wojną każde niewinne warzywko podstępni kucharze potrafili zepsuć.
REKLAMA
(fot. Scott Bauer, domena publiczna).

Ich inwencja była niemała – przecież wszystko można usmażyć w głębokim tłuszczu z dużą ilością jajek, panierki i innych tego typu radości. Oto jak zwykle niezawodna Monatowa-Ochorowicz, która ze wszystkiego potrafiła zrobić kaloryczną bombę:

68. „Purće" z marchwi. Kilkanaście marchwi oskrobanych pokrajać w kawałki i ugotować w małej ilości słonej wody do zupełnej miękkości. Potem je utrzeć, przefasować przez sito i zasmażyć z łyżką masła i kilku łyżkami słodkiej śmietanki, dodawszy cukru do smaku. Podać można do mięsa lub na jarzynę z grzankami albo z omletem.

59. Kalafiory „h la Villeroi". Ugotowane kalafiory ułożyć na sicie, aby dobrze ociekły, a gdy przestygną przekroić na ćwiartki, maczać każden kawałek w bardzo gęstym sosie beszamelowym tak, aby się sos na nich utrzymał, obsypać tartą bułką, posmarować jajkiem i znów otarzać w bułce. Potem smażyć na rozpalonem maśle na ładny złoty kolor, ułożyć na złożonej serwecie na półmisku i ubrać gałązkami zielonej, usmażonej pietruszki lub sałatą. Jest to wytworne podanie kalafiorów na jarzynę przy wystawnych obiadach.

43. Groszek zielony zaprawiony żółtkami. Litr wyłuskanego zielonego groszku udusić na maśle, podlawszy kilka łyżek rosołu [albo bulionu – P.Rz.] z dodaniem soli i cukru do smaku. Przed wydaniem zaprawić go dwoma lub trzema żółtkami rozbitemi z pół szklanką słodkiej śmietanki i pół łyżeczką cukru, uważając, aby się żółtka nie zważyły.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone