Propozycje Wydawnictwa Naukowego PWN: „Carstwo bułgarskie” i „Sagi islandzkie”

opublikowano: 2015-09-28 11:39
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Nie lada gratka dla miłośników historii średniowiecznej Europy! Wydawnictwo Naukowe PWN prezentuje książki: „Carstwo bułgarskie. Polityka-kultura-społeczeństwo. 866–971” (autorzy: Mirosław J. Leszka, Kirił Marinow) oraz: „Sagi islandzkie. Zarys dziejów literatury staronordyckiej” (autorzy: Jakub Morawiec, Łukasz Neubauer).
REKLAMA
Mirosław J. Leszka, Kirił Marinow
„Carstwo bułgarskie. Polityka-kultura-społeczeństwo. 866–971”
cena:
59,90 zł
Wydawca:
Naukowe PWN, 2015
Liczba stron:
352
Data i miejsce wydania:
pierwsze
Format:
16,5x24 cm
ISBN:
978-83-01-18224-3
EAN:
9788301182243

Autorzy, znawcy historii Bułgarii i Bizancjum, prezentują sto lat z dziejów średniowiecznego państwa bułgarskiego, kiedy dokonywały się w nim wyjątkowo dynamiczne przemiany w sferze ustrojowej, religijnej i kulturalnej. Państwo bułgarskie przekształciło się wówczas w carstwo chrześcijańskie, odgrywające na Bałkanach – szczególnie w okresie panowania Symeona I Wielkiego (893–927) – rolę mocarstwa, konkurenta Bizancjum.

W pierwszej części książki, wykorzystując zarówno własne badania, jak i znakomitą znajomość współczesnej literatury naukowej, autorzy barwnie opisują dzieje polityczne carstwa bułgarskiego, zwłaszcza stosunki z Bizancjum, cesarstwem ottońskim, ludami stepowymi i Rusią Kijowską. Ukazują proces chrystianizacji społeczeństwa bułgarskiego i drogę nowo powstałej organizacji kościelnej do autokefalii, jak również wpływ uczniów Konstantyna i Metodego na rozwój kultury bułgarskiej. W drugiej części omawiają zagadnienia ustrojowe, społeczne, religijne, gospodarcze i kulturowe, przedstawiając złożony obraz funkcjonowania państwowości bułgarskiej. Szczególną uwagę warto zwrócić na rozdział poświęcony sprawom gospodarczym, stosunkowo rzadko podejmowanym w literaturze naukowej. Książka jest, co godne podkreślenia, dziełem nowatorskim i to nie tylko w wymiarze polskim.

Walorem publikacji są kolorowe ilustracje, ukazujące miejsca, w których rozgrywały się opisywane wydarzenia. Integralną częścią pracy jest również aneks, w którym Czytelnik znajdzie tłumaczone na język polski zabytki piśmiennictwa starobułgarskiego.

Mirosław J. Leszka jest profesorem w Katedrze Historii Bizancjum Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się m.in. w: problematyce związanej z władzą cesarską w Bizancjum oraz rolą kobiet na dworze konstantynopolitańskim, dziejach Konstantynopola, a przede wszystkim historii Bułgarii od VII do XI wieku. Tej ostatniej kwestii poświęcił jak dotąd dwie książki (Wizerunek władców pierwszego państwa Bizancjum. Z dziejów stosunków bułgarsko-publikowane w kraju i za granicą.

Dr Kirił Marinow jest adiunktem w Katedrze Historii Bizancjum Uniwersytetu Łódzkiego, specjalistą z zakresu historii średniowiecznej Bułgarii, wojskowości bizantyńskiej oraz geopolityki i geografii historycznej Półwyspu Bałkańskiego w średniowieczu. W obszarze jego zainteresowań znajdują się także zagadnienia związane z ideologią polityczną, światopoglądem i wzajemnym postrzeganiem się mieszkańców średniowiecznych Bałkanów. Problematyce bułgarskiej poświęcił książkę W klisurach Hemosu. Znaczenie masywów Starej Płaniny i Srednej Gory w zmaganiach zbrojnych Bizancjum z Bułgarią (koniec VII–początek XI wieku) oraz liczne artykuły naukowe, opublikowane w kraju i za granicą, w tym także w Bułgarii.

Jakub Morawiec, Łukasz Neubauer
„Sagi islandzkie. Zarys dziejów literatury staronordyckiej”
Wydawca:
Naukowe PWN, 2015
Liczba stron:
208
Data i miejsce wydania:
pierwsze
Format:
14,3x20,5 cm

Pierwszy polski przewodnik po świecie fascynującej i wyjątkowej literatury, jaką są sagi islandzkie. Autorzy w przystępny i interesujący sposób przedstawili poszczególne odmiany spisywanych na średniowiecznej Północy opowieści, których tematyka obejmowała m.in. dzieje Islandczyków, skandynawskich władców oraz adaptacje współczesnej literatury kontynentalnej (pisma religijne, dworskie romanse). Charakterystyce obejmującej styl kompozycji, analizę najpopularniejszych motywów oraz tło historyczne i społeczne towarzyszą odwołania do polskich badań nad średniowieczną literaturą skandynawską. Całość uzupełniają kolorowe ilustracje ukazujące specyfikę islandzkiego i skandynawskiego krajobrazu, tak wyraźnie widocznego w poszczególnych opowieściach.

Autorzy:

Przemysław Czarnecki, Remigiusz Gogosz, Aleksandra Jochymek, Anna Kaiper, Jakub Morawiec, Łukasz Neubauer, Marta Rey-Radlińska, Dominika Skrzypek, Joanna Srholec-Skórzewska prowadzą na co dzień badania historyczne i literackie w zakresie średniowiecznej Skandynawii i reprezentują różne ośrodki naukowe w Polsce i za granicą.

Redaktorzy naukowi:

Jakub Morawiec - jest adiunktem w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. W swych badaniach koncentruje się na dziejach Skandynawii we wczesnym średniowieczu i rozwoju średniowiecznej historiografii skandynawskiej. W szczególny sposób interesuje się skaldami islandzkimi, ich poezją oraz sagami na ich temat.

Łukasz Neubauer - jest adiunktem na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej. W swojej pracy naukowej koncentruje się przede wszystkim na wczesnośredniowiecznej literaturze germańskiego obszaru kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem staroangielskiego poematu Bitwa pod Maldon.

Zobacz też pozostałe książki w ofercie Księgarni PWN!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone