Przegląd imprez historycznych (03.09.2015)

opublikowano: 2015-09-03 17:30
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W nadchodzącym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Gdańsku, w Warszawie, w Katowicach, w Łodzi i w Krakowie.
REKLAMA

Niemoralna Warszawa

W sobotę 4 sierpnia o godz. 19:30 „ABC Warszawy” zaprasza na spacer po niemoralnej Warszawie, na którym nie zabraknie niesamowitych i pikantnych historii. Zbiórka pod pomnikiem Jana Kilińskiego na ul Podwale w Warszawie.

Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się m.in.: Jak dawniej leczono choroby weneryczne, jak książę Pepi leczył kaca, gdzie była największa imprezownia na początku XIX w Warszawie, kto był pierwszym sutenerem, którzy sławni ludzie bywali w domu uciech, skąd wzięło się w domach publicznych wabienie czerwonym światłem, jak karano dawniej kobiety o lekkich obyczajach, gdzie był "królewski dom rozkoszy, czy który Król spacerował po mieście z dwoma kochankami - zachęcają organizatorzy.

Spacer poprowadzi warszawski przewodnik - Łukasz Kulej

Spacer organizowany jest na zasadzie uznaniowego napiwku na koniec trasy.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Festyn pod Wieżą w Katowicach

W niedzielę 6 września o godz. 12.00 rozpocznie się Festyn pod Wieżą (w parku Kościuszki w Katowicach). W programie m.in.: pokaz sprzętu wojskowego, inscenizacja pt. „Wieża '39” i wiele innych atrakcji.

W dniach od 4 do 6 września 2015 r. odbędą się obchody Święta Katowickiego Hufca ZHP im. Bohaterów Wieży Spadochronowej. Jednym z głównym wydarzeń jest 20. Ogólnopolski Rajd Szlakiem Wieży Spadochronowej oraz Festyn pod Wieżą. Impreza odbywa się pod patronatem honorowym Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie IPN i na stronie organizatorów.

Wesoły spacer po Nowym Mieście w Warszawie

W niedzielę 6 sierpnia o godz. 12:00 „Wesołe spacery po Warszawie” zapraszają na na wesoły spacer po Nowym Mieście. Zbiórka przed kościołem Paulinów pod wezwaniem Św. Ducha na ul. Nowomiejskiej 23 (obok Barbakanu). Dokładne miejsce zbiórki pokazuje mapa.

_Nowe Miasto ma równie bogatą historię, co Starówka. Na spacerze dowiecie się wielu ciekawych i zaskakujących faktów dotyczących tej części Warszawy. Pokażemy Wam wiele zdjęć i obrazów, dzięki którym będziecie mogli zobaczyć, jak przez wieki rozwijało się i zmieniało Nowe Miasto. Jak zawsze będzie też sporo śmiechu - zachęcają organizatorzy. - Na spacerze będzie można się dowiedzieć m.in.: czym był Uniwersytet Latający, co jest herbem Nowej Warszawy, o jakim jeżącym włosy na głowie wydarzeniu donosił "Kurier Warszawski" w 1904 roku, czy Czarnobyl należał kiedyś do Polski, skąd Warszawiacy kradli tajne wojskowe akta na opał, gdzie produkowano banknoty dla Gwatemali, Paragwaju i Hondurasu, jak kiedyś wyglądało godło wojsk samochodowych gdzie na Nowym Mieście można zwiedzać podziemia i to aż na 3 poziomach oraz poznać historię kota, który został szlachcicem. Na spacerze czeka też niespodzianka.

REKLAMA

Spacer poprowadzi Aleksander Łamek.

Spacer organizowany jest na zasadzie uznaniowego napiwku na koniec trasy.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Warsztaty o obchodach Nowego Roku w różnych kulturach w Warszawie

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w niedzielę, 6 września o godz. 15.00 zaprasza do swojej siedziby (ul. Anielewicza 6 w Warszawie) na warsztaty „Nowy rok, nowy początek?”.

Wkrótce rozpocznie się 5776 rok kalendarza żydowskiego. W nawiązaniu do nadchodzącego święta Rosz ha-Szana, zapraszamy na warsztaty dotyczące znaczenia nowego roku w różnych kulturach i religiach - zapraszają organizatorzy. - Gdzie obchodzona jest Małanka i jakie tradycje towarzyszą temu świętu? Jakie znaczenie ma nowy rok w kulturze tybetańskiej? Kiedy przypada nowy rok w kalendarzu muzułmańskim? Jaki charakter ma Rosz ha-Szana, czyli żydowski Nowy Rok? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi wspólnie z przedstawicielami różnych kultur i religii.

Zaproszeni goście:

  • Elsi Adajew – Czeczen, student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim.
  • dr Thupen Chashab – przedstawiciel mniejszości tybetańskiej w Polsce, pracuje w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Piotr Kowalik - historyk-dydaktyk, wykładowca akademicki i edukator, działacz społeczności żydowskiej w Polsce.
  • Alla Maievska - członkini Klubu Ukraińskich Kobiet.

Warsztat poprowadzi Małgorzata Waszczuk, specjalistka ds. edukacji w Muzeum POLIN, socjolożka, która od 2007 roku zajmuje się edukacją międzykulturową.

Wydarzenie jest częścią Europejskich Dni Kultury Żydowskiej, które w 2015 odbywają się pod hasłem „Mosty”.

Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Więcej informacji i rezerwacja miejsc na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na Facebooku.

REKLAMA

Epidemia miłości w czasie Powstania Warszawskiego, czyli śladami Powstańczych ślubów

Także w niedzielę 6 sierpnia o godz. 18.05 „Warszawy historia ukryta” zapraszają na spacer śladami powstańczych ślubów w Warszawie. Zbiórka u wylotu ul. Moniuszki w stronę Placu Powstańców Warszawy, pod budynkiem TV.

Podczas Powstania Warszawskiego zawarto około 256 związków małżeńskich. Statystycznie na każdy dzień powstania przypadały cztery śluby. Zapewne było ich znacznie więcej ale tyle udało się udokumentować. Zawieranie związków małżeńskich było tak istotną sprawą że Antoni Chruściel w dniu 18 sierpnia wydał rozkaz regulujący w świetle prawa sposób zawierania małżeństw w trakcie Powstania - informują organizatorzy. - Podczas spaceru opowiemy sobie między innymi : gdzie miała miejsce największa wpadka Polskiego Podziemia, czyj ślub do dzisiaj możemy oglądać na taśmach filmowych, gdzie brał ślub słynny” Kurier z Warszawy”, jakie były ślubne prezenty, co decydowało o zawarciu małżeństwa w Powstaniu, co służyło za obrączki powstańczym małżeństwom.

Spacer poprowadzi przewodnik miejski Adrian Sobieszczański.

Spacer organizowany jest na zasadzie uznaniowego napiwku na koniec trasy.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Wystawa o łódzkich Bałutach

W poniedziałek 7 września o godz. 18:00 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) odbędzie się wernisaż wystawy „Bałut portret własny”. Wystawę będzie można oglądać d 27 września.

Wystawa prezentuje przedmioty i wspomnienia mieszkańców Bałut. Znalazły się na niej fotografie miasta, zdjęcia rodzinne, pocztówki, dokumenty urzędowe i osobiste takie jak np. akty stanu cywilnego, legitymacje, dyplomy przekazane do muzeum przez łodzian. Na ekspozycji zaprezentowane zostały także przedmioty użytku codziennego, które mają wartość sentymentalną. Dzięki nim zwiedzający mogą poznać bałucką codzienność i dowiedzieć się więcej o życiu w tej dzielnicy, charakterystycznych sposobach pracy czy spędzania wolnego czasu, o pasjach i dziejach rodzin jej mieszkańców - zachęcają organizatorzy. - Celem przyjętej formuły jest symboliczne „odczarowanie” Bałut oraz pokazanie, że „czarna” legenda tej dzielnicy, która przez ostatnie stulecie urosła do rangi mitu, stanowi jedynie drobny wycinek bałuckiej tkanki. Pełny wizerunek tego miejsca zaczyna jawić się w zupełnie innych barwach, gdy weźmie się pod uwagę przedstawione na ekspozycji fakty.

REKLAMA

Wystawa jest podsumowaniem projektu „Bałuty: mitologia/faktografia” realizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi od maja br z okazji 100-lecia przyłączenia Bałut do Łodzi. Towarzyszyć jej będzie okolicznościowe wydawnictwo przedstawiające krótką historię Bałut.

Bałuty: mitologia/faktografia to projekt realizowany przez Muzeum Miasta Łodzi z okazji 100. rocznicy przyłączenia Bałut do Łodzi. W ramach projektu muzeum zaprasza do odwiedzenia trzech wystaw prezentujących w różny sposób historię tej wyjątkowej dzielnicy. Jednocześnie muzeum prowadzi akcję zbierania zdjęć i pamiątek z Bałut, które będą wykorzystane na finałowej wystawie o Bałutach we wrześniu. Efektem projektu będzie także wydawnictwo, którego premiera zaplanowana jest na wrzesień

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie projektu

O niderlandzkich aktach w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza we wtorek 8 września do Kino MUZ (Al. Jerozolimskie 3) na wykład specjalny „Akt w mieście. Niderlandy 1500–1650”.

Wystąpienie poświęcone będzie różnorodnym rodzajom przedstawiania nagości w sztuce północnych Niderlandów od XVI do połowy XVII wieku. Elisabeth de Bièvre analizuje dzieła sztuki powstałe w ówczesnych siedmiu największych miastach: Amsterdamie, Delft, Dordrechcie, Haarlemie, Lejdzie, Hadze oraz Utrechcie. Wskazuje różnice historyczne i kulturowe wynikające m.in. z różnorodnego usytuowania geograficznego ośrodków sztuki - zachęcają organizatorzy. - Elisabeth de Bièvre to niezależna badaczka zajmująca się sztuką niderlandzką. Wykładała na University of East Anglia w Norwich, University of California w Los Angeles i University College w Londynie.

Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na Facebooku.

Warszawski wykład o miejscu Polski i Węgier w Europie

W czwartek 10 września o godz. 17.00 Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum i Węgierski Instytut Kultury w Warszawie serdecznie zapraszają do Sali Odczytowej (Kinowej) Zamku na kolejny wykład z cyklu „Polacy i Węgrzy. Historia – Polityka – Kultura” zatytułowany „Nasze miejsce: Europa Środkowa i/lub Wschodnia?”

REKLAMA

Wykład wygłosi prof. Ignác Romsics z Instytutu Historycznego Wyższej Szkoły im. Károlya Eszterházyego w Egerze. Bezpłatne zaproszenia (jednoosobowe) do odbioru w Punkcie Informacji zamkowej w godzinach otwarcia Zamku. Na wykład można zarejestrować się również telefonicznie: (22) 35 55 170 lub mailowo pod adresem: [email protected] - informują organizatorzy.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku

Debata o relacjach polsko-rosyjskich w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza w czwartek 10 września o godz. 18.00 do swojej biblioteki (I piętro) na debatę w ramach AKADEMII SOLIDARNOŚCI o wpływie małego ruchu granicznego między obwodem kaliningradzkim a województwami pomorskim i warmińsko-mazurskim na relacje polsko-rosyjskie.

16 młodych dziennikarzy, działaczy społecznych, publicystów i blogerów z sześciu krajów – wybranych z grupy 500 chętnych – przyjedzie na tydzień do ECS, aby kształcić się w AKADEMII SOLIDARNOŚCI. Ten międzynarodowy projekt już od 11 lat inspiruje i wspiera w rozwoju młode elity intelektualne Europy - tłumaczą organizatorzy.

To ważna kwestia, bowiem umowa o małym ruchu granicznym między Polską a Rosją sprawiła, że Gdańsk i Kaliningrad stanęły przed szansą wyjątkowego, transgranicznego spotkania. Fakt, że Gdańsk i Kaliningrad są jedynymi dwoma dużymi miastami, których mieszkańcy mogą odwiedzać siebie nawzajem bez reżimu wizowego, czyni związek tych aglomeracji unikalnym w skali relacji między Rosją a Unią Europejską – mówi Kacper Dziekan z Działu Projektów Obywatelskich ECS, koordynator AKADEMII SOLIDARNOŚCI. – Otwartym pozostaje pytanie, jak sytuacja ta wpływa na relację pomiędzy Polakami a Rosjanami, a także jaki jest jej wpływ na same miasta i ich mieszkańców?

Zaproszenie do rozmowy przyjęli: Miłosz Zieliński (badacz współczesnej tożsamości mieszkańców obwodu kaliningradzkiego, reprezentujący Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk), Anna Kieturakis (specjalistka ds. kontaktów z Europą Wschodnią w Urzędzie Miejskim w Gdańsku), a gościem specjalnym debaty będzie Jerzy Bahr (b. Konsul Generalny RP w Kaliningradzie oraz Ambasador RP w Moskwie).

Wstęp wolny. Debata odbędzie się w języku angielskim.

REKLAMA

Więcej informacji na stronie ECS.

Dni Pamięci Ofiar Gestapo w Krakowie

Muzeum Historyczne miasta Krakowa w dniach 11-12 września organizuje po raz 7 obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo.

Tegoroczna edycja została poświęcona krakowskim cywilnym strukturom Polskiego Państwa Podziemnego. Patronem uroczystości jest Ernest Niemiec (1912-1997) adiutant dowódcy III Odcinka Komendy Obwodu Kraków – Miasto Armii Krajowej. Został aresztowany przez gestapo 11 listopad 1943 roku. Był wielokrotnie przesłuchiwany w siedzibie przy ul. Pomorskiej i po rocznym pobycie w więzieniu Montelupich przewieziony do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, a następnie Mauthausen, Ebensee, Amstetten, Melk - tłumaczą organizatorzy.

W ramach programu 11 września, odbędzie się msza św. w Kościele św. Szczepana, a po niej uroczysty apel ku czci ofiar okupacji niemieckiej i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego przy ul. Pomorskiej 2. Ponadto otwarta zostanie wystawa plenerowa na placu Inwalidów poświęcona krakowskim strukturom Polskiego Państwa Podziemnego. Odbędzie się również 24 godzinna gra miejska Kryptonim Ubezpieczalnia, osadzona w realiach okupowanego Krakowa 1942 roku. W tym samym dniu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do udziału w konferencji pt. „Między pomnikiem a człowiekiem – pamięć o Polskim Państwie Podziemnym”. Odbędzie się ona w sali ekspozycyjnej przy ul. Pomorskiej 2. Ponadto odbędą się warsztaty fotograficzne połączone z konkursem dla młodzieży ponadgimnazjalnej w których główną nagrodą jest aparat fotograficzny – lustrzanka.

12 września organizatorzy zapraszają na oprowadzanie po miejscu pamięci Glinnik w Przegorzałach, gdzie dr Krzysztof Tunia z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN opowie o historii tego miejsca oraz badaniach archeologicznych prowadzonych w ramach śledztwa IPN. Dla zainteresowanych obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających MHK w Sukiennicach. Dodatkowo w odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej przy ul. Pomorskiej 2 pt. „Kim byli? Opowieść o ofiarach terroru w latach 1939-1945-1956”. Kulminacją dnia będzie zakończenie gry miejskiej oraz rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego, które odbędzie na pl. Inwalidów o godzinie 17:30.

Więcej informacji i dokładny program można znaleźć na stronie muzeum.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone