Skąd wziął się chasydyzm? - wykład w Warszawie

opublikowano: 2015-11-25 19:48
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Chasydyzm to żydowski ruch religijny, który charakteryzuje podkreślanie Boskiej obecności w świecie, włączenie popularnych idei i praktyk mistycznych oraz radosne uwielbianie Boga. W czwartek 3 grudnia, o godz. 18.00 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na wykład „Skąd się wziął Chasydyzm”. Wykład odbywa się w ramach cyklu „Dzieje Żydów: stare i nowe pytania”.
REKLAMA

Chasydyzm powstał w XVIII wieku na wschodnich terenach Rzeczypospolitej, wzbudzając początkowo silną opozycję wewnątrz tradycyjnego judaizmu. W ciągu XIX wieku zyskał jednak bardzo wielu zwolenników w całej Europie Środkowowschodniej, stając się jednym z najpopularniejszych nurtów judaizmu. Dzisiaj jego ośrodki znajdują się głównie w Stanach Zjednoczonych i Izraelu - informują organizatorzy - Prof. Moshe Rosman z Uniwersytetu Bal Ilan odpowie na pytania o źródła i pierwsze etapy rozwoju chasydyzmu. Jaką rolę w kształtowaniu nowego ruchu odegrali Baal Szem Tow i jego uczniowie, a jaką ich przeciwnicy? W jaki sposób wykształcił się model przywództwa w ruchu i jego podstawowe instytucje?

DOROCZNA PIELGRZYMKA CHASYDÓW DO LEŻAJSKA W ROCZNICĘ ŚMIERCI CADYKA ELIMELECHA. FOT. FLICKR / MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS OF THE REPUBLIC OF POLAND / CC BY-NC 2.0

Moshe Rosman jest wybitnym historykiem, specjalizującym się w historii Żydów polskich w okresie I Rzeczypospolitej. Jest autorem wielu prac na ten temat, m.in. Founder of Hasidism. A Quest for the Historical Ba‘al Shem Tov (Twórca chasydyzmu. W poszukiwaniu historycznego Baal Szem Towa) oraz przetłumaczonych na język polski Jak pisać żydowską historię? i Żydzi pańscy. Stosunki magnacko-żydowskie w Rzeczypospolitej XVIII wieku.

Wykład w j. angielskim tłumaczony na j. polski.

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie muzeum.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone