Warszawskie Targi Książki 2016 okiem redaktora Histmag.org – przegląd stoisk

opublikowano: 2016-05-21 10:42
wolna licencja
poleć artykuł:
Od czwartku na Stadionie Narodowym w Warszawie trwają kolejne już Warszawskie Targi Książki. Wielu wystawców przygotowało ciekawą ofertę dla miłośników historii. Odwiedziliśmy więc targi i zapytaliśmy wydawców o polecane publikacje.
REKLAMA

Zobacz też: 15 książek, na które warto zwrócić uwagę na Warszawskich Targach Książki

Wydawnictwo Literackie/Noir sur Blanc (54/D8)

Krakowska oficyna tradycyjnie już prezentuje się na Targach z dużym i zwracającym uwagę stoiskiem. Naszą uwagę zwrócono na nim zwłaszcza na nową publikację prof. Andrzeja Nowaka Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów... Szkice z historii wyobraźni politycznej Polaków. Wśród innych publikacji tego wydawnictwa nie sposób też nie wspomnieć książki Miasto dżinów. Rok w Delhi Williama Dalrymple'a, głośnej publikacji Andrzeja Leona Sowy Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji czy też pokazującej historię naszych południowo-wschodnich sąsiadów pracę Anny Reid Pogranicze. Podróż przez historię Ukrainy 988-2015.

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego (75/BC)

Najważniejszą nowością historyczną uniwersyteckiej oficyny jest publikacja W poszukiwaniu innej historii, będąca antologią tekstów dotyczących historii i pamięci publikowanych w kręgu Jerzego Giedroycia. Wśród innych ciekawych publikacji uwagę zwracają także monografie Bartosza Kaczorowskiego Franco i Stalin. Związek Sowiecki w polityce Hiszpanii oraz Błażeja Cecoty Arabskie oblężenia Konstantynopola w VII-VIII wieku. Rzeczywistość i mit (wydana w cenionej serii bizantynistycznej), wydawnictwa Strajk studencki w Łodzi styczeń-luty 1981 r. Okruchy pamięci – ikonografia – zapisy źródłowe i Majdan. Drugie narodziny narodu a także unikalna edycja Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego.

Wydawnictwo Iskry (59/D9)

Znana warszawska oficyna kusi gości targowych bogatym zbiorem swoich publikacji wydanych w ostatnich latach, w których nie brakuje książek historycznych. Wśród nowości z ostatnich miesiący naszą uwagę zwróciły m.in. Pamiętniki Eryka Lipińskiego, Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach Krzysztofa Dubińskiego, Polskie złudzenia narodowe Ludwika Stommy czy też Wojciech Kossak. Malarz polskiej chwały Araela Zurliego.

Wydawnictwo Albatros (65/D10)

Miłośnikom przeszłości na tym stoisku polecić należy zwłaszcza powieści, utrzymane w historycznym klimacie. Naszą uwagę zwróciły nie tylko klasyki, takie jak nowe wydanie Kena Folleta czy Fryderyka Forsytha, ale również powieści Jamesa Rollinsa czy Willbura Smitha.

REKLAMA

Wydawnictwo Czarne (57/D8)

Targi książki to też zawsze dobry moment do zapoznania się z ofertą jednego z najbardziej cenionych wydawnictw zajmujących się reportażem. Naszą uwagę zwrócono zwłaszcza na nowości dotykające historii PRL: Każdy został człowiekiem Piotra Nesterowicza, Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u Anny Sulińskiej oraz Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego Lidii Pańków. Według podobnego klucza można zwrócić też uwagę na pozycję, która będzie miała swoją premierę w przyszłym tygodniu, czyli Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii Anny Matei. Warto także spojrzeć na publikacje wydawane w seriach: amerykańskiej (książki o sektach: [Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija] Jona Krakauera, [Zbawienie na Sand Mountain. Nabożeństwa z wężami w południowych Appalachach] Dennisa Covingtona) oraz „Menażeria”, w której punktem wyjścia są... zwierzęta ([Dwanaście srok za ogon] Stanisława Łubieńskiego, [Chrapiący ptak. Rodzinna podróż przez stulecie biologii] Bernda Heinricha).

Wydawnictwo Magnum (64/D9)

Targową premierą wydawnictwa znanego z publikacji o historii powszechnej jest nowa książka Simona Sebaga Montefiore zatytułowana Romanowowie 1613-1918. Naszą uwagę zwrócono także na pracę znanego sowietologia Richarda Pipesa Czerwone imperium. Powstanie Związku Sowieckiego oraz biografię Cesarza Francuzów zatytułowaną Napoleon Wielki autorstwa Andrew Robertsa.

Wydawnictwo Marginesy (51/D8)

Najważniejszą publikacją Wydawnictwa Marginesy są oczywiście książki Jaume Cabré, katalońskiego pisarza, który dzisiaj (21 maja) będzie gościem Warszawskich Targów Książki. Twórczość tego autora jest głęboko osadzona w przeszłości, co pokazują wydane w Polsce powieści: Wyznaję, Głosy Pamano, Jaśnie Pan czy najnowsza, wydana w początkach maja Cień eunucha. Na stoisku tym zwrócono naszą uwagę także na książką Jürgena Thorwalda Ginekolodzy, Sagę Puszczy Białowieskiej Simony Kossak oraz dziejący się w czasach ostatniej wojny kryminał Janusza Majewskiego Czarny mercedes.

REKLAMA

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

Księży Młyn (9/D2)

Na stoisku tego łódzkiego wydawnictwa specjalizującego się zwłaszcza w publikacjach o miejscach i architekturze zaciekawiły nas dwa albumy: Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej 1921-1939 Michała Pszczółkowskiego oraz Łódź, której nie ma Krzysztofa R. Kowalczyńskiego. Warta uwagi wydaje się także seria „Sekrety”, prezentująca informacje i ciekawostki dotyczącego różnych polskich miast.

Editions Spotkania (176/V)

Na Stadionie Narodowym swoje stoisko ma również wydawnictwo, znane ze swoich emigracyjnych i drugoobiegowych korzeni. Polecano nam na nim m.in. wspomnienia Jerzego Stypułkowskiego Wierni przysiędze. Dramat żołnierzy Armii Andersa, Konfidentów autorstwa Witolda Bagieńskiego, Sławomira Cenckiewicza i Piotra Woyciechowskiego, Tragarzy śmierci Witolda Gadowskiego i Przemysława Woyciechowskiego czy Kryptonim „Reporter”. Wspomnienia figuranta Jacka Wegnera. Miłośników historii najnowszej powinny zainteresować też opowiadające o rzeczywistych wydarzeniach z historii PRL powieści Piotra Wrońskiego Spisek założycielski oraz Weryfikacja.

Wydawnictwo CM (191/V)

W bogatej ofercie tego wydawnictwa znalazły się liczne publikacje, które mogą zainteresować miłośników historii. Wydawnictwo CM (dawniej: Ciekawe Miejsca) specjalizuje się przede wszystkim w licznych przewodnikach po Warszawie i Polsce, które pokazują wiele miejsc nieznanych i mniej popularnych. Drugą ważną dziedziną działalności oficyny jest wydawanie powieści kryminalnych. Na stoisku znaleźć można książki z serii „Kryminały przedwojennej Warszawy” (m.in. autorstwa Adama Nasielskiego i Stanisława A. Wotowskiego), klasyka kryminału angielskiego Edgara Wallace, znanej autorki powieści milicyjnych Anny Kłodzińskiej czy też serię „Unikaty”, w której ponownie wydawana jest trudno dostępna dziś beletrystyka sprzed wojny.

Wydawnictwo Poznańskie (120/D17)

Wielkopolska oficyna na targi książki przywiozła kilka nowości, które powinny przypaść do gustu miłośnikom historii: biografię francuskiego generała Philippe'a Leclerca autorstwa Williama Mortimera Moore'a, fabularyzowaną opowieść Czarny wiking Bergsveinna Birgissona, syntezę Starożytna Grecja. Od prehistorii do czasów hellenistycznych Thomasa R. Martina czy wydaną w serii „Początki państw” pozycję Gruzja Jerzego Rohozińskiego.

REKLAMA

Narodowe Centrum Kultury (108/D15)

Na warszawskiej imprezie wystawiają się także instytucje publiczne zajmuje się wydawaniem książek historycznych. Na stoisku NCK uwagę zwraca bogato wydany album Sąd. „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, Bartoszewski. Droga Igi Dzięciuchowicz, Witlda Beresia i Krzysztofa Burnetki, Bykownia. Cień Katynia Tymona Kretschmera i Izabelli Sariusz-Skąpskiej, Zapiski z Kozielska... Andrzeja Regiera czy Polska zwycięży – rzecz o Łukaszu Cieplińskim ks. Józefa Maja.

Wydawnictwo Literatura (157/D20)

A co historycznego można polecić czytelnikom dziecięcym? Wydawnictwo Literatura proponuje przygotowane specjalnie dla młodszych czytelników książki Pawła Wakuły Jagiełło... pod prysznicem, zbiór opowiadań Piastowskie orły – zdarzyło się w Polsce, Detektywów z klasztornego wzgórza Zuzanny Orlińskiej a także powieść Grażyny Bąkiewicz o pierworodnym synu Bolesława Chrobrego Mówcie mi Bezprym.

Granna (128/D19)

Jak wiadomo, Warszawskie Targi Książki to także okazja do poznania nowości z innych dziedzin. Jedną z nich są gry planszowe. Na stoisku specjalizującego się w tej dziedzinie wydawnictwa Granna naszą uwagę zwrócono na grę Ale historia!, wydaną w związku ze 1050-tą rocznicą chrztu Polski. Rozgrywka, oparta o pytania dotyczące przeszłości naszego kraju o różnym stopniu trudności, polecana jest jako doskonały sposób na łączenie zabawy i nauki.

Historia Moja Pasja (138/D19)

Na targach znaleźć można również stoiska księgarzy, którzy uzupełniają ofertę targową o książki wydawnictw nieobecnych na Stadionie Narodowym. Na stoisku księgarni Historia Moja Pasja naszą uwagę zwrócono na dwie takie publikacje: Czarną księgę rewolucji francuskiej oraz Bohaterskie akcje Żołnierzy Wyklętych Joanny Wieliczko-Szarkowej.

niePrzeczytane.pl Księgarnia Internetowa ((94/D12)

Okazyjnymi rabatami kusi stoisko księgarni internetowej niePrzeczytane.pl. Zainteresowani książkami wydawnictw Napoleon V oraz Biały Kruk (m.in. Dzieje Polski Andrzeja Nowaka czy 966. Chrzest Polski Krzysztofa Ożoga) znajdą wybrane tytuły w bardzo przystępnych cenach. Wśród innych konkretnych publikacji polecanych naszej uwadze warto wymienić również książkę Żołnierze Wyklęci Marka A. Koprowskiego.

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone