Wystawa: „'45 Koniec wojny w 45 eksponatach”

opublikowano: 2015-09-02 15:32
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Koniec wojny przyniósł narodom europejskim różne doświadczenia. Dla Niemców oznaczał klęskę i upadek reżimu, który większość z nich popierała przez 12 lat. Europie Zachodniej przyniósł wolność i powrót do demokracji, Związkowi Radzieckiemu zapewnił hegemonię nad połową kontynentu i pozycję światowego mocarstwa. Czym był rok 1945 dla Polaków?
REKLAMA

Przejdź na stronę Wystawy!

Wystawa, którą Państwu prezentujemy, składa się z 45 przedmiotów lub zestawów przedmiotów związanych z końcem II wojny światowej. Pochodzą one z ziem polskich albo dotyczą losów Polaków, mówią zatem przede wszystkim o doświadczeniach wschodnio- i środkowoeuropejskich. Niekiedy opowiadają historie konkretnych osób i miejsc, niekiedy są po prostu charakterystyczne dla swoich czasów. Choć zostały podzielone na pewne grupy tematyczne, świadomie zrezygnowaliśmy z narzucania ściśle wytyczonej trasy zwiedzania, pozwalając Państwu samodzielnie zapoznawać się z nimi w dowolnej kolejności. Każdy zwiedzający może na tej podstawie wyrobić sobie własny osąd o ostatnich tygodniach wojny i początkach nowego porządku. Mamy nadzieję, że nasza wystawa stanie się dla Państwa inspirującym bodźcem do refleksji nad złożonością wydarzeń i zjawisk historycznych towarzyszących końcowi wojny w tej części Europy, a także nad niejednoznacznością ich skutków.

Paweł Machcewicz

Piotr M. Majewski

Wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowana jest w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku pl. Solidarności 1 w sali wystaw czasowych na parterze.

Wstęp w godzinach otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności.

Wstęp:

w cenie biletu na wystawę stalą ECS lub bilet normalny: 5 zł, bilet ulgowy 2,5 zł

Więcej informacji o Wystawie:

http://www.muzeum1939.pl/koniec_wojny

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone