Zapowiedzi imprez historycznych (03.12.2015)

opublikowano: 2015-12-03 14:30
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Zakopanem i Kielcach.
REKLAMA

Skąd wziął się chasydyzm? - wykład w Warszawie

Chasydyzm to żydowski ruch religijny, który charakteryzuje podkreślanie Boskiej obecności w świecie, włączenie popularnych idei i praktyk mistycznych oraz radosne uwielbianie Boga. Jeszcze dziś, czyli w czwartek 3 grudnia, o godz. 18.00 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na wykład „Skąd się wziął Chasydyzm”. Wykład odbywa się w ramach cyklu „Dzieje Żydów: stare i nowe pytania”.

Chasydyzm powstał w XVIII wieku na wschodnich terenach Rzeczypospolitej, wzbudzając początkowo silną opozycję wewnątrz tradycyjnego judaizmu. W ciągu XIX wieku zyskał jednak bardzo wielu zwolenników w całej Europie Środkowowschodniej, stając się jednym z najpopularniejszych nurtów judaizmu. Dzisiaj jego ośrodki znajdują się głównie w Stanach Zjednoczonych i Izraelu - informują organizatorzy - Prof. Moshe Rosman z Uniwersytetu Bal Ilan odpowie na pytania o źródła i pierwsze etapy rozwoju chasydyzmu. Jaką rolę w kształtowaniu nowego ruchu odegrali Baal Szem Tow i jego uczniowie, a jaką ich przeciwnicy? W jaki sposób wykształcił się model przywództwa w ruchu i jego podstawowe instytucje?

DOROCZNA PIELGRZYMKA CHASYDÓW DO LEŻAJSKA W ROCZNICĘ ŚMIERCI CADYKA ELIMELECHA. FOT. FLICKR / MINISTRY OF FOREIGN AFFAIRS OF THE REPUBLIC OF POLAND / CC BY-NC 2.0

Moshe Rosman jest wybitnym historykiem, specjalizującym się w historii Żydów polskich w okresie I Rzeczypospolitej. Jest autorem wielu prac na ten temat, m.in. Founder of Hasidism. A Quest for the Historical Ba‘al Shem Tov (Twórca chasydyzmu. W poszukiwaniu historycznego Baal Szem Towa) oraz przetłumaczonych na język polski Jak pisać żydowską historię? i Żydzi pańscy. Stosunki magnacko-żydowskie w Rzeczypospolitej XVIII wieku.

Wykład w j. angielskim tłumaczony na j. polski.

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie muzeum oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.

„Skąd się wzięli Warszawiacy?” - konferencja w Warszawie

W dniach 3-4 grudnia Muzeum Warszawy organizuje międzynarodową konferencję naukową „Skąd się wzięli warszawiacy? Konsekwencje społeczne, ekonomiczne i kulturowe migracji”, która jest częścią projektu „odNowa”. Konferencja odbędzie się w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy, ul. Targowa 50/52, Warszawa.

Czy rzeczywiście istnieje podział na „rodowitych Warszawiaków” i tzw. „słoiki”? Czy osoby, przyjeżdżające do Warszawy i osiedlające się tutaj, czują się gośćmi w mieście? Jak w tym układzie odnajdują się obcokrajowcy, którzy zdecydowali się zamieszkać w Warszawie? Czy też są postrzegani jak „słoiki”? Zaprezentujemy zarówno wyniki naszych nowych badań nad tożsamością, jak i badania historyczne nad imigrantami w Warszawie prowadzone także przez naszych pracowników - informują organizatorzy. - Wydarzenie jest podzielone na trzy części. W pierwszej z nich zaprezentowane zostaną referaty historyczne, o szerokim zasięgu chronologicznym – od średniowiecza po XX w. Prelegenci podejmą tematy związane zarówno z krajowymi, jak i zagranicznymi migracjami do Warszawy. W drugiej części przedstawione zostaną referaty partnera Muzeum w ramach projektu „odNowa” – Muzeum Domów Torfowych w Selfoss. Prelegenci omówią migracje na Islandii po 1944 r. Trzecią częścią wydarzenia będzie prezentacja Badania na temat tożsamości Warszawy oraz jej mieszkańców, przygotowanego we współpracy przez Muzeum Warszawy i Biuro Marketingu Miasta m. st. Warszawy, w ramach projektów „Nowi Warszawiacy” oraz „odNowa”. Specjaliści, zajmujący się badaniami społecznymi, będą dyskutować o tożsamości mieszkańców Warszawy – w tym dwóch warszawskich dzielnic Woli oraz Białołęki.

REKLAMA

Poprzez udział badaczy z różnych dziedzin nauki, podczas tej dwudniowej konferencji:

  • chcemy pokazać skalę zróżnicowanego kulturowo i geograficznie pochodzenia mieszkańców Warszawy – historycznie i współcześnie;
  • prezentujemy wkład i zaangażowanie osób przyjezdnych w budowanie i określanie tożsamości miasta;
  • polemizujemy ze stereotypem „słoika” posiłkując się wynikami badań historycznych i społecznych;
  • dyskutujemy o tożsamości mieszkańców Warszawy. W tym dwóch warszawskich dzielnic uważanych za zamieszkałe przez przyjezdnych – a więc o Woli w perspektywie historycznej oraz o Białołęce we współczesnej.

Wydarzenie ma charakter otwarty, ale liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na Facebooku.

Mikołajkowy Dzień Otwarty Ośrodka KARTA w Warszawie

Z okazji Mikołajek Ośrodek KARTA zaprasza do swojej siedziby przy ulicy Narbutta 29 na Dzień Otwarty. W sobotę 5 grudnia, w godz. 10–18 odbędzie się kiermasz książek historycznych. W ofercie wydawnictwa albumowe, wspomnienia i dzienniki nawet z 70% rabatem. Prawdziwą gratką będzie możliwość kupienia fotografii archiwalnych z limitowanych edycji.

REKLAMA

Kiermasz to nie jedyna atrakcja, jaką na te dni przygotowała KARTA.

W piątek 4 grudnia o godz. 18 organizatorzy zapraszają również na wernisaż wystawy: „Minimum słów”. Teatr Mirona Białoszewskiego.

W sobotę będzie można porozmawiać z redaktorami (również z red. nacz. „Karty”, Zbigniewem Gluzą), zwiedzić Ośrodek, (godz. 11, 13, 15), obejrzeć ekspozycję Humor opozycji i posłuchać o śladach polskiej emigracji w Argentynie, utrwalonych w fotografiach i nagraniach (godz. 17). Dla najmłodszych zaplanowano warsztaty plastyczno-historyczne (godz. 11–13) – w programie między innymi przygotowanie bombki fotograficznej, zabawa puzzlami ze zdjęć i stworzenie bajki z archiwalnych fotografii.

Spacer po Kościele na Czerniakowie

W sobotę 5 grudnia o godzinie 10:45 Warszawy historia ukryta zaprasza na spacer „Tu zatrzymał się czas... Kościół na Czerniakowie”. Zbiórka na Placu Bernardyńskim, przed bramą kościoła.

 

Zapraszamy do odwiedzenia unikatowego, warszawskiego zabytku, kościoła pod wezwaniem Świętego Antoniego Padewskie na Czerniakowie. Jest to jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny, obiekt, który zachował ORYGINALNY wystrój od początku swego istnienia. A kościół konsekrowano w roku 1693 - informują organizatorzy. - Zapraszamy do podróży w czasie. Zobaczymy wnętrze świątyni, tak jak widział je Stanisław Herakliusz Lubomirski. Pod ołtarzem zostały złożone relikwie, doczesne szczątki Świętego Bonifacego z Tarsu.

Zwiedzanie poprowadzi Arkadiusz Żołnierczyk.

Wycieczka organizowana na zasadach uznaniowego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

90. rocznica śmierci Władysława Reymonta w Łodzi

W sobotę, 5 grudnia Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na "Jeden Dzień Z Reymontem. W 90-tą rocznicę śmierci Noblisty Wszyscy czytamy Ziemię Obiecaną".

Łódź jest miastem o niepowtarzalnym klimacie. W jego rzeczywistość wrosły postaci Łodzian: Reymonta, Tuwima, Rubinsteina, Karskiego. Znani w świecie, tworzyli i tworzą aurę naszego miasta. Jednym z nich jest Władysław St. Reymont, Noblista, którego 90-ta rocznica śmierci przypada 5 grudnia tego roku. Takiej rocznicy nie można przegapić, to przecież Łódź dzięki Reymontowskiej Ziemi Obiecanej, stała się najbardziej kreatywnym miejscem XIX i XX wieku. Łódź Reymonta zachwyca, kreuje, przeraża i fascynuje - zachęcają organizatorzy. - W obchodach udział wezmą: Bożena Dykiel, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Wiceprezydent Miasta Łodzi Krzysztof Piątkowski, p.o. dyr. Wydziału Kultury UMŁ Dobrosław Bilski, Senator Ryszard Bonisławski, Andrzej Jakubas, Dymitr Hołówko, Monika Kamieńska, Włodzimierz Twardowski, Dominika Ostrowska, Makary Stasiak, młodzież, Chór Dziecięcy Miasta Łodzi pod dyrekcją Waldemara Sutryka, Alexandra Kędra - fortepian, Krzysztof Raczyński – akordeon, Michał Kobojek –saxofony oraz inni znamienici goście.

REKLAMA

Więcej informacji i dokładny program wydarzeń na stronie muzeum.

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
58
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-0-8

O inkwizycji i porządku społecznym w średniowieczu - debata w Krakowie

W poniedziałek 7 grudnia o godz. 18.00 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory na debatę „Fanatyzm czy sprawiedliwość? O inkwizycji i porządku społecznym w średniowieczu”.

Inkwizycja to instytucja, na której temat powstały – jak zauważył jeden ze współczesnych dominikanów – aż dwie legendy: czarna i biała. Obie w skrajnie różny, zwykle obarczony ideologiami sposób przedstawiają to historyczne już zjawisko. Do dziś trudno podejść do nich w sposób obojętny i wolny od uprzedzeń. Tymczasem pomija się fakt, że inkwizycja była instytucją powstałą w określonym czasie, kulturze, strukturach społecznych, a u jej podłoża leżały kategorie i motywy, jakich współczesny człowiek może dziś nie rozumieć. Fundamenty, na których było zbudowane społeczeństwo, w którym powstała, wymagały ochrony, inkwizycja zaś stała się jednym z narzędzi tej ochrony. Czy była przejawem religijnego fanatyzmu, czy może uzasadnioną w kontekście historycznym próbą dbania o sprawiedliwość i porządek społeczny? - pytają organizatorzy.

W debacie wezmą udział: biskup Grzegorz Rys i dominikanin, ojciec Tomasz Gałuszka. Prowadzenie dyrektor MHK Michał Niezabitowski.

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji solidarnościowej w Białymstoku

We wtorek 8 grudnia, o godz. 12:00, w sali konferencyjno-wystawienniczej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku (ul. Warsztatowa 1a) Prezes IPN dr Łukasz Kamiński odznaczy Krzyżami Wolności i Solidarności grupę działaczy opozycji lat osiemdziesiątych.

REKLAMA

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczonych zostanie 21 osób, w tym 3 pośmiertnie. Wśród odznaczonych znajdą się m.in. Stanisław Marczuk, przewodniczący podziemnych struktur Regionu Białystok NSZZ „Solidarność”, jeden z jego zastępców Jerzy Rybnik czy jeden z głównych organizatorów podziemnego druku Dariusz Boguski - informują organizatorzy. - Odznaczony zostanie też były doradca ZR Białystok NSZZ „S” prof. Stanisław Prutis, jeden z pierwszych organizatorów związku Bernard Bujwicki oraz kilku działaczy terenowych: Kazimierz Chodzicki, Kazimierz Leszczyński, Marian Chojnowski. Wśród odznaczonych pośmiertnie znalazł się historyk, prof. Henryk Ruciński, jeden z organizatorów „Solidarności” na b. Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku.

Więcej informacji i pełna lista odznaczonych na stronie IPN.

„Święty Mikołaj wczoraj i dziś” - wykład w Warszawie

We wtorek 8 grudnia o godz. 14.30 w Kinie MUZ w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się wykład „Święty Mikołaj wczoraj i dziś”.

W dzisiejszych czasach św. Mikołaja przedstawia się jako brodatego staruszka w czerwono-białym stroju, ale w epoce średniowiecza był ukazywany zgoła inaczej. Jak doszło do przemiany biskupa Miry w wesołego brodacza podróżującego saniami? - zachęcają organizatorzy. - Wykład poprowadzi dr Paulina Komar – doktor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się handlem i ekonomią w starożytności, ze szczególnym uwzględnieniem winiarstwa.

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Tatry w twórczości młodopolskich artystów - wykład w Zakopanem

We wtorek 8 grudnia o godzinie 18:00 w Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem (ul. Kasprusie 19) odbędzie się wykład towarzyszący pokazowi "Na skalnym Podhalu. Tatry w twórczości młodopolskich artystów", który poprowadzi jego kurator Urszula Kozakowska-Zaucha.

REKLAMA

Pokaz "Na skalnym Podhalu…" to kameralna prezentacja kilku najważniejszych prac o tematyce tatrzańskiej znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Są to prace młodopolskich pejzażystów: Leona Wyczółkowskiego – autora najpiękniejszych i najprawdziwszych malarskich i graficznych wizerunków Tatr; Jana Stanisławskiego, który zafascynowany górami wielokrotnie powracał w Tatry, organizując tu m.in. plenery dla uczniów swojej "klasy pejzażowej", a także należącego już do młodszego pokolenia – ucznia Stanisławskiego i wielkiego piewcy Tatr – Stanisława Gałka. Każdemu z obrazów towarzyszy wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera – poetycki odpowiednik namalowanego krajobrazu i panującego nastroju - informują organizatorzy.

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie Muzeum Historii Miasta Krakowa.

Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie” - ostatni pokaz

W czwartek 10 grudnia o godz. 18.00 w kinie FENOMEN – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2, odbędzie się ostatni już pokaz w ramach II edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”, traktującego o najnowszej historii Polski. Widzom zostanie zaprezentowany film „Ostatni prom” w reż. Waldemara Krzystka. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk, pracownik Biura Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach.

W programie przeglądu znalazły się filmy wybitnych polskich reżyserów – Filipa Bajona, Stanisława Barei, Krzysztofa Kieślowskiego, Waldemara Krzystka, Stanisława Lenartowicza, Stanisława Różewicza i Andrzeja Wajdy poruszające problematykę II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów oraz zaproszonych gości. Pokazy filmowe są okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwołuje się do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich, jak i regionalnych - informują organizatorzy.

Wstęp wolny.

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”.

Więcej informacji na stronie IPN.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone