Zapowiedzi imprez historycznych (11.02.2016)

opublikowano: 2016-02-11 14:20
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Rzeszowie.
REKLAMA

Jak język hebrajski stał się językiem codziennym? - wykład w Warszawie

Jeszcze dziś, czyli w czwartek 11 lutego o godz. 18:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się wykład „Jak język hebrajski stał się językiem codziennym?”.

Hebrajski jest staro-nowym językiem. W ciągu historii trwającej trzy tysiące lat powstała w nim ogromna liczba dzieł, w tym Stary Testament i Talmud. Jednak nie posiadamy dowodów na to, że hebrajski pozostawał w codziennym użyciu w Palestynie później niż w II w. n.e. - tłumaczą organizatorzy - Około 100 lat temu stał się z powrotem językiem ojczystym, co jest procestem niespotykanym w historii. Prof. Tsvia Walden, psycholingwistka z Uniwersytetu Ben Guriona w Beer Szewie, opowie o tym, jak i dlaczego starożytny język biblijny stał się językiem tworzącego się państwa izraelskiego i walczącego o jego powstanie ruchu syjonistycznego.

ELI BRODY / FLICKR / CC BY NC 2.0

Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Wydarzenie pod patronatem naszego portalu!

Wstęp wolny.

Więcej informacji i rejestracja na stronie muzeum.

Greckie walentynki w Poznaniu

W sobotę 13 lutego Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza na imprezę edukacyjną - Greckie Walentynki.

Program dnia:

  • 12.00-14.00, dziedziniec ,Warsztaty dla dzieci. Zapraszamy wszystkich chłopców i dziewczynki w wieku 5-10 lat na zaślubiny na wyspie greckiej bogini miłości – Afrodyty. Po fascynujących przygotowaniach do ceremonii, doborze garderoby i przekazaniu podarunków teściom, odbędzie się uczta weselna. Wstęp na zajęcia płatny 5 zł; zapisy na zajęcia od 10.02. w kasie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu: 61 852 82 41; liczba miejsc ograniczona.
  • 12.30 – 13.15, sala audiowizualna II piętro, Ars amandi w stylu greckim – pikantny wykład Kamili Dolaty-Goszcz z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wstęp bezpłatny, ale od 18 roku życia.
  • 12.30 – 15.00, dziedziniec. Warsztaty portretu dla zakochanych … i nie tylko. Warsztaty będą prowadzone przez Bartosza Stępnika z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
  • 13.15 – 15.00, dziedziniec. Stanowisko z afrodyzjakami dostępne po wykładzie „Ars amandi w stylu greckim”.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Romantyczna Królikarnia - spacer w Warszawie

ABC Warszawy zaprasza na spacer „Romantyczna Królikarnia", który odbędzie się w najbliższą niedzielę 14 lutego o godzinie 14:00. Zbiórka pod bramą do ogrodów Królikarni, ul Puławska 113a.

Małe mieszkanko na Mariensztacie było kiedyś marzeniem każdego warszawiaka żyjącego w powojennym mieście ruin. Mariensztacki rynek kiedyś obowiązkowy punkt programu szkolnych wycieczek, dziś znajduje się jakby na uboczu turystycznych szlaków. Podczas naszego spaceru przekonamy się jak Mariensztat wygląda dzisiaj, ale będzie też kilka słów o jego historii.

REKLAMA

Podczas spaceru uczestnicy dowiedzą się:

  • Gdzie są dwa podziemne tunele?
  • Dlaczego baby lubią męskie ogony?
  • Kto i dlaczego jest największym playboyem?
  • Gdzie jest najbardziej tajemnicza willa na Mokotowie?
  • Gdzie "Ojciec Mateusz" przesłuchuje?
  • Gdzie jest najbardziej diabelskie miejsce w Warszawie?
  • Kto ożenił 12 panienek?
  • Kto spał w kryształowej trumnie, a kto hodował myszy?
  • Czyj piesek miał stały bilet do teatru?
  • Dlaczego król Stanisław August Poniatowski obraził się na Królikarnię?
  • Gdzie na terenie Królikarni była piekarnia w czasie okupacji oraz Powstania Warszawskiego?
  • W kim kochała się cała męska Warszawa?
  • Gdzie dawniej było można usłyszeć krzyk pawi?
  • Gdzie znana piosenkarka prężyła nagi biust?

Spacer poprowadzi warszawski przewodnik - Łukasz Kulej.

Spacer organizowany jest na zasadzie uznaniowego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Muzealne amory / Sztuka miłości - spotkanie w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza w niedzielę 14 lutego o godz. 16.00 spotkanie dyskusyjne dla dorosłych i młodzieży „Muzealne amory / Sztuka miłości.”

Fenyloetyloamina to hormon miłości i pożądania, odpowiedzialny za nasze emocje. Jaką rolę odegrała w życiu artystów z różnych epok? Czy miłość ich uskrzydliła czy zamieniła im życie w piekło? Jakie obrazy malowali pod wpływem „miłosnej chemii”, a jakie, gdy miłosny czar prysł? Zapraszamy na spotkanie walentynkowe o miłości nie zawsze szczęśliwej na przykładzie biografii wybranych malarzy oraz ich dzieł w muzealnych galeriach.

Obowiązuje bilet wstępu do Muzeum.

Więcej informacji na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na Facebooku.

Miłość – spacer tematyczny po wystawie stałej muzeum POLIN w Warszawie

W niedziele 14 lutego o godz. 16:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się spacer tematyczny po wystawie stałej muzeum POLIN „Miłość”.

Z okazji Walentynek organizujemy specjalny spacer po wystawie stałej poświęcony tematyce miłości w kulturze żydowskiej. Opowiemy o zwyczajach związanych ze ślubem, romansach biblijnych bohaterów i różnych odcieniach miłości na przestrzeni dziejów. Poznamy niezwykłe pary i ich pasjonujące historie - informują organiaztorzy. - Spacer poprowadzi Anna Kraus, historyczka z wykształcenia i zamiłowania. Specjalizuje się w dziejach Żydów wileńskich. Z Muzeum POLIN związana jest od 2010 roku. Jest także przewodniczką miejską i organizatorką wycieczek po Polsce dla osób poszukujących swoich korzeni.

REKLAMA
FOT. MAGDALENA STAROWIEYSKA/MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN

Bilety: 35 zł / 25 zł

Więcej informacji i sprzedaż biletów na stronie muzeum.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

„Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie 1939–1944/45” - wystawa w Krakowie

Od 16 lutego do 30 maja 2016 r. w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie (ul. Wita Stwosza 12) eksponowana będzie wystawa „Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie 1939–1944/45”.

Wystawa powstała w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Przybliża historię polskiej konspiracji cywilnej i wojskowej w czasie II wojny światowej, wprowadza w strukturę terytorialną i organizacyjną Polskiego Państwa Podziemnego na Rzeszowszczyźnie. Przedstawione zostały formy i metody walki z okupantem, m.in. akcje sabotażowe i dywersyjne, wywiad i kontrwywiad oraz zagadnienia łączności, aprowizacji i aktywności informacyjno-propagandowej. Omówiono konspiracyjną działalność głównych partii politycznych i delegatów rządu emigracyjnego. Przedstawiono rolę podziemnego sądownictwa, tajnego nauczania i przykłady pomocy niesionej ludności żydowskiej - informują organizatorzy. - Przywołano także sylwetki osób zaangażowanych w konspirację: dowódców, żołnierzy, łączniczek, kurierów i kapelanów – którzy po wojnie przez wiele lat byli we własnym kraju traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Wystawa ukazuje również przygotowania, przebieg i skutki akcji „Burza” na terenie Podokręgu AK Rzeszów oraz sytuację na Rzeszowszczyźnie po wkroczeniu Armii Czerwonej, w tym sowieckie represje wobec żołnierzy podziemia.

Więcej informacji na stronie IPN

W trosce o polską wieś - sesja naukowa w Rzeszowie

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski oraz Komitet Organizacyjny 35. Rocznicy Podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich zapraszają w czwartek 18 lutego na sesję popularnonaukową „W trosce o polską wieś. 35. rocznica podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich”.

Sesja odbędzie się na Uniwersytecie Rzeszowskim – al T. Rejtana 16 C, budynek A1, Mała Aula. Rozpoczęcie sesji – godz. 11.00.

Więcej informacji na stronie IPN

REKLAMA

Między Brukselą a Moskwą - spotkanie w Warszawie

W czwartek 18 lutego o godz. 17.00 Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum i Węgierski Instytut Kultury w Warszawie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Polacy i „Węgrzy Historia – Polityka – Kultura” zatytułowane „Między Brukselą a Moskwą. Współczesna polityka Węgier”. Debata odbędzie się w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego.

Goście:

  • prof. György Schöpflin, węgierski poseł do Parlamentu Europejskiego
  • Igor Janke, dziennikarz i publicysta

Spotkanie w języku polskim i angielskim – zapewniamy tłumaczenie symultaniczne

Bezpłatne zaproszenia (jednoosobowe) będą do odbioru w Punkcie Informacji zamkowej na tydzień przed wykładem.

Więcej informacji na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na Facebooku.

Austriaccy malarze późnego baroku i Akademia Wiedeńska - wykład w Krakowie

W czwartek 18 lutego o godz. 18:00 w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM (pl. Sikorskiego 6 w Krakowie) odbędzie się wykład „Austriaccy malarze późnego baroku i Akademia Wiedeńska – znaczące nurty, tendencje artystyczne i rodzaje malarstwa w latach 1680–1760”.

_Sprzyjająca sytuacja polityczna, dalszy rozwój państw habsburskich oraz koniunktura kulturalna w postaci zaistniałego na przełomie XVII i XVIII w. silnego mecenatu artystycznego spowodowały szybki rozwój architektury, rzeźby i malarstwa, m.in. na terytorium Austrii. Powracający z zagranicy (głównie z Włoch) rodzimi artyści stali się pierwszym "własnym" pokoleniem twórców. Pozostając pod wrażeniem sztuki rzymskiej czy weneckiej, potrafili wypracować swoistą stylistykę, odrębny język barokowej sztuki, przyczyniając się także do stworzenia wiedeńskiej akademii kształcącej następnych malarzy_ - tłumaczą organizatorzy. - W okresie późnego baroku licznie reprezentowane były wszystkie gatunki malarstwa, od ekspresyjnych przedstawień religijnych (P. Troger, F.A. Maulbertsch), poprzez portret (J. Kupetzky), sceny rodzajowe i pejzaże po martwą naturę (F.W. von Tamm).

Prowadzenie: Filip Chmielewski – historyk sztuki, pracownik-kurator Działu Sztuki Dawnej MNK. Specjalizuje się zwłaszcza w badaniu dziejów europejskiego nowożytnego malarstwa, w tym - sztuki Europy Środkowej doby baroku i jej przemian, także zagadnieniem rozwoju środkowoeuropejskiej martwej natury w XVII i XVIII stuleciu. Atrybucjonista, obecnie prowadzący prace naukowe nad katalogiem zbiorów europejskiego malarstwa i rzeźby, znajdujących się w krakowskim Muzeum Narodowym.

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Polecamy e-book „Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę?”

Anna Pieńkowska, Maciej Pieńkowski
„Czy Zygmunt III Waza zasłużył na niesławę?”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
63
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-2-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone