Opublikowano
2009-07-11 02:10
Licencja
Wolna licencja

150 lat Big Bena

Dokładnie 150 lat temu słynny londyński dzwon Big Ben wybił godzinę po raz pierwszy. Od tej pory dzwoni zawsze co piętnaście minut.


Wieża zegarowa Pałacu Westminsterskiego (fot. David Iliff, na licencji GNU FDL)

Aby uczcić tę rocznicę, na 96 metrowej wieży zostanie wyświetlony napis „Wszystkiego najlepszego, Big Ben, 150 lat, 1859–2009 (Happy Birthday Big Ben, 150 years, 1859 – 2009)”.

Prawdopodobnie dzwon otrzymał swoje imię po sir Benjaminie Hallu, ministrze prac publicznych Wielkiej Brytanii, którego imię jest wyryto na powierzchni jednego z najsłynniejszych symboli Londynu. Wieża, którą często również nazywa się Big Benem, została zbudowana w trakcie renowacji siedziby brytyjskiego parlamentu przez architektów Charlesa Barry'ego i Augustusa Pugina, którzy wygrali konkurs na przebudowę pałacu Westminsterskiego po pożarze z 1834 roku.

Ale sam zegar jest dziełem Edmunda Becketa Denisona, który zaprojektował skomplikowany mechanizm oddzielający wahadło od wskazówek oraz ważącego 16 ton dzwonu. Krytycy tego rozwiązania uważali, że planów konstrukcyjnych nie uda się zrealizować i wydawało się, że mieli rację, bowiem pierwszy dzwon pękł jeszcze w czasie testów na pałacowym dziedzińcu i nie dało się go naprawić. Musiał zostać zastąpiony przez nowy i lżejszy, którego waga wynosi 13,8 tony. Zegar zaczął tykać 31 maja 1859 roku, zaś dzwon można było usłyszeć po raz pierwszy 11 lipca tego samego roku.

Również ów lżejszy, ważący 13,8 tony dzwon szybko uległ pęknięciu, co wywołało zawziętą kłótnię między Denisonem a ludwisarzem Georgem Mearsem, którzy wzajemnie obarczali się winą za uszkodzenie. Big Ben nie został nigdy naprawiony, a jedynie obrócono go tak, by serce uderzało w inny punkt. Dźwięk dzwonu już nigdy nie był taki sam.

Źródło: timesonline.co.uk

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Roman Sidorski

Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org