Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Książki
Opublikowany: 2020-02-12 07:59
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w lutym!

Prezentujemy wybór najciekawszych lutowych nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Rotmistrz Pilecki w komiksie”, „Historia stosunków polsko-japońskich. Tom 2 1945-2019” czy „Krótka historia UPA dla Polaków. Czy historycy nas pogodzą?”

1.) Kołodziejski P. „Rotmistrz Pilecki w komiksie”

Oto historia jednego z najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej. Historia człowieka, dla którego słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” to nie chwytliwy slogan, ale słowa wypisane na sercu przez pokolenia, ich czyny i przelaną krew. To historia młodzieńca broniącego Ojczyzny przed nawałą bolszewicką, a potem, w czasie okupacji, człowieka, który na ochotnika poszedł do piekła, jakim był niemiecki obóz koncentracyjny w Auschwitz... A później z tego piekła zorganizował ucieczkę. To w końcu historia zdradzonego przez komunistyczną władzę bohatera, który w obliczu śmierci nie wyparł się prawdy, Boga, honoru i miłości do wolnej Ojczyzny.

W komiks wplecione są fragmenty dzieła Tomasza à Kempis ,,O naśladowaniu Chrystusa” oraz historyczne objaśnienia. Omawianą pozycję kończy artykuł autorstwa Joanny Wieliczki-Szarkowej pochodzący z książki ,,Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowie”.

Komiks o rotmistrzu Witoldzie Pileckim jest przeznaczony dla wszystkich, aby na nowo odkryli piękne karty naszej historii. Dla młodych, by poznali; dla nieco starszych, by sobie przypomnieli.

2.) Pałasz-Rutkowska E., „Historia stosunków polsko-japońskich. Tom 2 1945-2019”

„Na rok 2019 przypada 100. rocznica nawiązania oficjalnych stosunków między Polską a Japonią. To w marcu 1919 roku na konferencji pokojowej w Paryżu, która kończyła pierwszą wojnę światową, rząd Japonii uznał niepodległe państwo polskie. Tak ważne rocznice skłaniają do refleksji, przemyśleń i podsumowań, staja się też okazją do utrwalenia pamięci o minionych wydarzeniach i osobach w nich uczestniczących. Dlatego w tym właśnie roku wznowiłam po raz trzeci, napisany wspólnie z Andrzejem T. Romerem, tom I Historii stosunków polsko-japońskich, obejmujących lata 1904-1945. Teraz oddaję do rąk Czytelników tom II, w którym omawiam ciąg dalszy tych stosunków, próbując odpowiedzieć na wiele nurtujących mnie od lat pytań.

Co było dalej, po roku 1945? Kiedy po II wojnie światowej i w jakich warunkach doszło do wznowienia naszych stosunków oficjalnych zerwanych przez Polskę w grudniu 1941 r.? Jak duży wpływ miał na to bipolarny układ świata podzielonego przez "żelazną kurtynę" na Wschód i Zachód? Jak układały się stosunki dwustronne w latach 60., 70. i 80.? Jaki wpływ miał na nie stan wojenny w Polsce? Co działo się potem? Jak obecnie wygląda nasza współpraca?” – pisze o książce jej autorka, Ewa Pałasz – Rutkowska.

3.) Szmaglewska S., „Dymy nad Birkenau”

Jedno z najważniejszych świadectw losu więźniów i ofiar obozu Auschwitz-Birkenau i jednocześnie jedna z pierwszych literackich relacji z piekła na ziemi.

„Na ściany, podłogi, cegły padła tu krew i opowiada o ludziach, którzy tu ginęli. Zostali tam, gdzie polała się ich krew. To nic, że ściany później zabielono wapnem. Te ściany są nadal czerwone.”

Seweryna Szmaglewska po aresztowaniu przez gestapo spędziła dwa i pół roku w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie doświadczyła wyczerpującej pracy fizycznej i kilku ciężkich chorób. Gdy w styczniu 1945 r. więźniów obozu pognano w marszu śmierci, udało jej się uciec. Od pierwszych dni wolności przystąpiła do opisania tego, co niewyobrażalne. Tak w ciągu kilku miesięcy powstał pierwszy dokument o nazistowskiej machinie zagłady. Książka ukazała się przed końcem 1945 roku.

Wydanie zawiera niepublikowane listy z obozu, rysunki Seweryny Szmaglewskiej tworzone w trakcie pisania oraz fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samej autorki o książce.

4.) Wóycicki K., „Krótka historia UPA dla Polaków. Czy historycy nas pogodzą?”

Najnowsza książka wybitnego publicysty i historyka Kazimierza Wóycickiego w zwięzłej i popularnej formie przedstawia skomplikowane relacje polsko-ukraińskie i ukraińsko-polskie. Jej wielką zaletą jest podjęte staranie zrozumienia ukraińskich racji - wcale niejednoznacznych wśród samych Ukraińców - oraz szacunek dla ukraińskiego spojrzenia na własne dzieje.

Autor, który zafascynowany jest Ukrainą, stara się wyważyć i pojąć racje obu stron. Książka Kazimierza Wóycickiego ułatwia znalezienie drogi do wzajemnej akceptacji i szacunku.

5.) Pelc J., „Legendy i gawędy spod korniaktowskiej strzechy”

„Znawcy literatury ludowej dowiedli, że funkcjonujące przez stulecia do dziś opowieści i legendy wywodzą swój rodowód z dalekiej, może pogańskiej przeszłości i na osnowie autentycznych wydarzeń, przekazywanych ustnie. Wiele z nich, często nieco przeinaczonych, dotrwało do dzisiaj, zachowując niekiedy historyczną ścisłość. Istnieje pewność, że opowieści i legendy przekazywano nie tylko dla tradycji, ale również dla przykładu i wzoru do naśladowania, akcentując przy tym pozytywne cechy bohaterów. Czasem też dla morału, że zło bywa ukarane, a wyświadczone bliźnim dobro zasługuje na nagrodę.

(…) nie tylko dawniej, ale i dziś zdarzają się narodziny legend i opowieści, wysnute z ludzkich życiorysów, niekiedy obfitujących w ciekawe wydarzenia, czasem zabawnych, częściej jednak bolesnych i wręcz tragicznych. Wówczas wystarczy uznać je za godne przekazania młodszym i z czasem staną się legendą. Tymczasem opowieści spod strzechy, szczególnie te, które bezpośrednio wiążą się z lasowiackim regionem, zachowały wiele pierwotnego autentyzmu” – fragment ze słowa wstępnego książki.

Zobaczcie również inne książki historyczne dostępne w Księgarni Odkrywcy.

Śledź nas!
Komentarze

O autorze

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy