Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Co wydarzyło się 25 lipca?

77 lat temu polski wywiad podzielił się z Francją i Anglią swoją wiedzą na temat Enigmy. A co jeszcze wydarzyło się tego dnia w historii? Zapraszany do naszego przeglądu rocznic historycznych, w sam raz do porannej kawy!

Więcej »

Kanikuły na kresach [Marginesy historii]

Kresy Rzeczpospolitej – tereny niebezpieczne, targane niepokojami społecznymi i graniczące bezpośrednio z Sowietami – nie wydawały się idealnym miejscem na wakacje. Mimo tego próbowano zrobić z nich tereny atrakcyjne dla turystyki.

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Eric Hobsbawm – „Wiek imperium, 1875-1914” - recenzja

„Wiek imperium” kończy podróż Erica Hobsbawma po „długim wieku XIX”. Ten autor jak nikt inny pokazuje, że wpływowe i ważne mogą być nie tylko książki pisane z myślą o naukowcach.

Więcej »

George i Danuta „Wira” Szlachetko – „Wira z Powstania. Wspomnienia” (informacja)

Danuta miała dziesięć lat, kiedy na Warszawę spadły pierwsze bomby, jako czternastolatka wstąpiła do Szarych Szeregów, a jako piętnastolatka poszła do powstania. Wtedy to stała się „Wirą”. Wtedy też zginęła jej najbliższa rodzina: matka, ojciec i starsza siostra.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Po co archeologom garnki?

Archeologiczne książki są pełne naczyń. Najczęściej zajmują one większość ilustracji i sporą część tekstu. Dlaczego gliniane garnki są dla archeologów tak ważne?

Więcej »

Siła, z którą trzeba się liczyć. Wojskowe zamachy stanu w Turcji

Wpływy wojskowych były w tym kraju zawsze bardzo duże. Niejednokrotnie przedstawiciele armii stali na czele państwa. Kilkukrotnie dochodziło do puczów. Ten ostatni miał miejsce na naszych oczach. Jak wyglądały poprzednie?

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

Somalijscy piraci - bandyci czy ofiary?

Piractwo to wciąż jedna z największych plag na morskich szlakach. Dlaczego to zjawisko tak bujnie rozkwitło wśród Somalijczyków?

Więcej »

Czyngis-Chan i rzeź Najmanów

Chan Najmanów był starcem. Drżał w podmuchach wiatru smagającego wzgórze, u stóp którego toczyła się walka pomiędzy zgromadzoną przez niego armią, a człowiekiem zwanym Dżyngisem. W dole Najmanowie wraz z kilkunastoma sprzymierzonymi plemionami odpierali kolejne fale natarcia.

Więcej »

Archiwum publicystyki »