Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Pośmiertne życie wraku lotniskowca

22 sierpnia rozpoczęły się badania wraku amerykańskiego lekkiego lotniskowca USS „Independence”. Oceanolodzy chcą zbadać przede wszystkim zniszczenia wywołane przez ładunki atomowe.

Więcej »

Ale Historia, 29 sierpnia w Wyborczej

Bristol - perła Warszawy. Oddany w 1901 r. Bristol, najbardziej luksusowy na ówczesnych terenach polskich hotel, oferował tak znakomite warunki pracy, że boje hotelowi, by nie stracić zatrudnienia, pili ocet w przekonaniu, iż dzięki temu nie urosną.

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Jolanta Szymanek - „Spotkanie z wrogiem” - recenzja

Książka Jolanty Szymanek pokazuje, że od historii nie warto uciekać. Lepiej stanąć z nią twarzą w twarz.

Więcej »

Christopher Macht – „Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem” – recenzja

Postać Hitlera to magnes – zarówno dla pisarzy, jak i dla wydawców. Książka ze słowem „Hitler” w tytule zyskuje na atrakcyjności, więc i na sprzedaży. Czasem jednak wypada zapytać o granice takiego postępowania.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Nicolae Ceauşescu - ostatnie godziny tyrana

Nicolae Ceauşescu przez ponad dwadzieścia lat terroryzował swój naród. Jednak w grudniu 1989 r. udręczeni Rumuni obalili satrapę. Jak wyglądały ostatnie chwile krwawego dyktatora?

Więcej »

Wiara w cudotwórczą moc królów - jak przetrwała przez stulecia?

Wiara w cudotwórczą moc królów Anglii i Francji trwała w Europie przez niemal 800 lat. Czy monarchowie rzeczywiście potrafili leczyć? Jeśli nie, to skąd wzięło się przekonanie o ich nadzwyczajnych zdolnościach?

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

Plemienne sztandary wyprowadzić!

Patrząc na to, co wydarzyło się w czasie niedzielnego pogrzebu „Inki” w Gdańsku, dochodzę do jednego wniosku: wszyscy mamy poważny problem z naszym sposobem świętowania ważnych momentów i wydarzeń z przeszłości.

Więcej »

„W jego postaci skupiły się wszystkie marzenia i dążenia wikińskich wojowników” - rozmowa z Arturem Szrejterem

Kim był Sigurd (Siegfried) - bohater mitów skandynawskich i germańskich? Dlaczego jest bohaterem idealnym? Jak pisać książki o wiarygodnej treści naukowej, ale podanej w zrozumiałej formie popularnej? I jak to w końcu jest z wikińskim pochodzeniem Mieszka I? O tym wszystkim, ale nie tylko, rozmawiam z Arturem Szrejterem, autorem książki „Herosi mitów germańskich tom II. Sigurd bohater północy”.

Więcej »

Archiwum publicystyki »