Autor: Dominika Krawczyk
Tagi: Historia polityczna, Ciekawostki i rocznice, Sylwetki i biografie, 1945-1989, Polska
Opublikowany: 2016-03-12 17:27
Licencja: wolna licencja

Bolesław Bierut: ostatnie miesiące

Towarzysz „Tomasz”, czyli Bolesław Bierut, był jedną z najbardziej negatywnych postaci w historii Polski. Jak wyglądały jego ostatnie chwile?

Bolesław Bierut – zobacz też: „Przestało bić serce wodza ludzkości...” – polska żałoba po śmierci Stalina

Bolesław Bierut – przywódca stalinowskiej Polski

Po śmierci Stalina, gdy „odwilż” wolno wkradała się do krajów socjalistycznych, Bolesław Bierut został przygnieciony zmianami. W Polsce już opublikowano „Poemat dla dorosłych” Adama Ważyka, a środowisko artystyczne i inteligenckie ogarnął ferment. W sierpniu 1955 roku Bierut urlopował się w Nałęczowie, gdzie od przeziębienia rozpoczęło się pogorszenie stanu jego zdrowia, trwające aż do śmieci. We wrześniu udał się do Związku Radzieckiego, by w miejscowości Barwicha, pod czujnym okiem radzieckich lekarzy, podratować organizm.

Po powrocie do kraju uwagę Bieruta szczególnie zajmowała sprawa gen. Mariana Spychalskiego, współpracownika Władysława Gomułki, którego aresztowano pod zarzutem odchylenia prawicowo-nacjonalistycznego, ale z braku dowodów prokuratura nie była w stanie wnieść aktu oskarżenia. Partyjny przywódca nalegał na dalsze przetrzymywanie Spychalskiego w więzieniu i kontynuowaniem pracy nad oskarżeniem.

W grudniu Bierut zapadł na zapalenie płuc, co zmusiło go do rekonwalescencji w Konstancinie, podczas której jednak nie przerwał swojej pracy. Jego zdrowie po raz kolejny chwilowo się poprawiło, umożliwiając mu uczestnictwo w grudniowym posiedzeniu Biura Politycznego. Wtedy z kolei dopadła go choroba nerek, jednak nawet to nie przeszkodziło mu wyjechać do Moskwy na XX Zjazd Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Jak pokazał czas, z Moskwy wrócił już w trumnie.

Obfitujący w brzemienne skutki XX Zjazd przeszedł do historii wraz z tajnym referatem Chruszczowa o kulcie jednostki. Przyjmuje się, że treść referatu musiała negatywnie wpłynąć na zdrowie Bieruta, który miał być mocno wstrząśnięty. Jego zdrowie pogorszyło się, zaczął gorączkować. Do Moskwy udała się jego sekretarka-kochanka Wanda Górska, a niedomaganie I sekretarza było obiektem zainteresowania Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Po chłodnym (w sensie temperatury w pomieszczeniu) spotkaniu z polskimi studentami w Moskwie, Bierut musiał położyć się do łóżka, a jego stan nie pozwolił mu powrócić do kraju wraz z resztą polskiej delegacji.

11 marca 1956 roku, gdy wydawało się, że Bierutowi już się poprawiło, nagle zasłabł szykując się na spacer. Udało mu się jeszcze oprzytomnieć i porozmawiać z synem. Nad ranem wystąpiła czterogodzinna zapaść, a w godzinach wieczornych 12 marca nastąpił zgon, którego przyczyną był zakrzep tętnicy płucnej.

Oczywistym było, że dotychczasowy pierwszy towarzysz musi mieć odpowiednio oprawiony pogrzeb. Ogłoszono żałobę narodową w dniach od 13 do 16 marca. Zwłoki zostały wystawione na widok publiczny. Przybywał do nich niezliczony tłum – kolejka od gmachu KC PZPR miała sięgać aż na Powiśle. Dzień pogrzebu, 16 marca, ogłoszono dniem wolnym dla mieszkańców Warszawy, którzy mieli okazję zobaczyć, jak wielkie rozmiary przybrały uroczystości pogrzebowe.

Śmierć byłego prezydenta wywołała szereg spekulacji w społeczeństwie: mówiono o otruciu i samobójstwie. Zgon Bolesława Bieruta, podobnie jak i jego życie, obrosło w mity i legendy.

Bolesław Bierut – polecamy także:

Bibliografia:

  • Kozłowski Czesław, Namiestnik Stalina, BGW, Warszawa 1993.
  • Lipiński Piotr, Bolesław Niejasny. Opowieść o Bolesławie Bierucie, Forreście Gumpie polskiego komunizmu, Prószyński i S-ka, Warszawa 2001.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką” – Tom drugi!

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego t.2”
Wydawca: Histmag.org
Okładka: miękka
Liczba stron: 240
Format: 140x195 mm
ISBN: 978-83-930226-9-4

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Dominika Krawczyk
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowana historią XX wieku, z której szczególnie lubi I i II wojnę światową oraz dwudziestolecie. Kocha czytać książki.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy