Autorzy: Mat. pras. , Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: II wojna światowa, Polska, Muzea i instytucje kultury, Newsy
Opublikowany: 2020-10-02 12:45
Licencja: wolna licencja

Bucik i walizka - tyle pozostało po malutkim Amosie Steinbergu, który zginął w Auschwitz

Amos Steinberg urodził w 1938 roku w Pradze. 10 sierpnia 1942 r. razem z rodzicami Ludwigiem (Ludvíkiem) i Idą trafił do getta Theresienstadt. 4 października 1944 roku chłopiec wraz z matką został przewieziony do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie został zabity w komorze gazowej. Jego historia ujrzała światło dzienne dzięki napisom umieszczonym na jednym z malutkich bucików...

Brama obozu Auschwitz-Birkenau (fot. PerSona77, CC BY-SA 3.0 pl)

Zobacz też: Geneza i rozbudowa KL Auschwitz

W lipcu tego roku przedstawiciele Muzeum Auschwitz informowali o intrygującym znalezisku, jakim był napis umieszczony na wewnętrznej stronie dziecięcego bucika, będącego jednym z eksponatów prezentowanych na wystawie głównej we wspomnianej instytucji kultury. To jednak nie wszystko, bowiem okazało się, że w Miejscu Pamięci znajduje się walizka, która mogła należeć do ojca chłopca, który został przywieziony do obozu w innym transporcie. Z kolei 10 października 1944 roku przeniesiono go z Auschwitz do obozu Dachau. Przeżył piekło i został wyzwolony w podobozie Kaufering. Historię rodziny możemy poznać także dzięki temu, że z Muzeum skontaktowali się ich krewni z Izraela.

Dzięki rodzinie mieszkającej w Izraelu, która skontaktowała się z Muzeum, otrzymaliśmy wiele dodatkowych informacji biograficznych, a także kilka rodzinnych fotografii. Ocalały z Zagłady Ludvik Steinberg (Yehuda Shinan) wyemigrował do Izraela w maju 1949 r. Był nauczycielem i dyrektorem kilku szkół. Był bardzo ceniony i lubiany przez swoich uczniów, jak i przez współpracowników. Nadal kochał muzykę i pracował jako kantor w kilku synagogach. Dyrygował również chórami. Zmarł w 1985 r. Jego żona, Chana Shinan, którą poznał w Pradze jeszcze przed wojną, zmarła w roku 2014. Mają 6 wnucząt i 14 prawnucząt wnucząt - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Muzeum Auschwitz.

Skąd wiadomo, że znaleziona niedawno walizka należała do ojca zamordowanego chłopca? Jak wyjaśniają przedstawiciele muzeum, opatrzona była napisem „Ludwig Steinberg”. Dzięki zachowanym dokumentom obozowym wiadomo, że w KL Auschwitz osadzono co najmniej dwie osoby o takim imieniu i nazwisku. Jednakże biorąco pod uwagę datę przybycia transportów Ludwiga oraz Idy i Amosa Steinberg do obozu, wydedukowano, że prawdopodobieństwo, że walizka należała właśnie do tej rodziny jest najwyższe. Co więcej, oprócz nazwiska, znajduje się tam słabo widoczny napis „541”, a to z kolei numer, pod którym zarejestrowano Amosa na liście transportowej do getta Theresienstadt.

Podjęliśmy decyzję, że podczas kolejnych prac zabezpieczających walizka z nazwiskiem „Ludwig Steinberg” zostanie przeniesiona z magazynów, gdzie jest obecnie przechowywana, na wystawę główną. Zostanie ona umieszczona wśród innych eksponowanych tam walizek. Wiedzę o tym obiekcie przekażemy przewodnikom, którzy często wprowadzają elementy historii konkretnych osób do swojej narracji przewodnickiej – wyjaśnia dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Źródła:

www.auschwitz.org, www.polsatnews.pl, www.krakow.tvp.pl

Polecamy e-book Piotra Bejrowskiego i Natalii Stawarz – „Azja we krwi. Konflikty – zbrodnie – ludobójstwo”

Piotr Bejrowski, Natalia Stawarz
„Azja we krwi. Konflikty – zbrodnie – ludobójstwo”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 167
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-36-5

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy