Opublikowano
2015-03-30 22:02
Licencja
Wolna licencja

Eric Clapton: Bóg gitary

(strona 2)

Nie od razu przekonał się do gitary, bo za bardzo bolały go palce. Był uzależniony od heroiny i alkoholu, zmieniał kobiety i zespoły jak rękawiczki, a i tak jest wzorem do naśladowania dla pokolenia młodych muzyków. Eric Clapton kończy dziś 73 lata.


Strony:
1 2

Layla, heroina i alkohol

Jak na Claptona przystało nie pozostał długo bezczynny. Krótko po końcu Cream razem z Bakerem stworzył nową grupę Blind Faith. Nazwa prawdopodobnie nawiązuje do powrotu Claptona do wiary chrześcijańskiej, którą wcześniej porzucił. Zespołowi nie udało się jednak powtórzyć sukcesu Cream i zawiesił działalność po jednej płycie i trasie koncertowej po Stanach Zjednoczonych. W 1970 muzyk powołał do życia Derek and the Dominos i nagrał przełomowy concept album o nieodwzajemnionych miłościach „Layla And Other Assorted Love Songs”. W tytułowej „Layli” Clapton wyznaje swoją adorację wobec Pattie Boyd, żony beatlesa George’a Harrisona. Mimo gorącego przyjęcia ze strony krytyków płyta nie sprzedała się dobrze, co sfrustrowanego Erica doprowadziło do depresji, którą próbował leczyć heroiną.

Po trzech latach uzależnienia od narkotyków Clapton podniósł się, wracając do muzyki i na scenę w 1974 roku. Zagrał dwa koncerty w Rainbow Theater zorganizowane przez Petera Townshenda z The Who, a w tym samym roku wydał płytę „461 Ocean Boulevard”, zawierającą jedną z jego najbardziej popularnych piosenek – cover Boba Marleya „I Shot The Sheriff”. To był koniec tułaczki po zespołach i początek owocnej kariery solowej, podczas której wydał takie płyty jak „No Reason To Cry” (1976), „Slowhand” (1977) zawierający „Cocaine” i „Wonderful Tonight”, czy „Behind the Sun” (1985).

Sukcesy muzyczne niestety nie przekładały się na szczęście w życiu osobistym. Mimo, że Clapton po latach dopiął swego i ożenił się z Pattie Boyd (która rozwiodła się z Harrisonem w 1974 roku), był nieszczęśliwy i heroinę zastąpił alkoholem. Nie było to dobrym podłożem pod zdrowy związek. Clapton notorycznie zdradzał swoją żonę i spłodził dwoje dzieci z innymi kobietami. Po rocznym romansie z Yvonne Kelly w 1985 roku urodziła mu się córka Ruth, z kolei z modelką Lory del Soro syn Conor. Lubię otaczać się pięknymi kobietami, mam słabość na ich punkcie – tłumaczył.

Clapton i Tina Turner w czasie konceru na Wembley, 1987 r. (fot. fattkatt, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic).

W 1989 roku Clapton rozwiódł się z Boyd, ale nie był to koniec problemów osobistych gitarzysty. W 1991 roku jego syn Conor wypadł przez okno apartamentu swojej matki i zmarł. Swój smutek ojciec dziecka przelał w tekst i muzykę piosenki „Tears in Heaven”, która stanowi jeden z kamieni milowych w jego twórczości.

Jacek Kurek: Rock to bunt

Czytaj dalej...

Końcowe ustatkowanie

W 1987 za pomocą programu Anonimowych Alkoholików muzykowi udało się wreszcie uwolnić od uzależnienia. Trzeźwość pomogła mu w ustatkowaniu się i ułożeniu sobie życia na nowo. W 2002 roku ożenił się ponownie: jego wybranką jest Melia McEnery, mają razem trójkę dzieci.

Clapton na koncercie w Monachium w 2010 r. (fot. Majvdl, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Eric Clapton jest czwartym najlepszym gitarzystą świata według magazynu „Rolling Stone” i zdobywcą osiemnastu statuetek Grammy. Jako jedyny artysta był trzykrotnie wprowadzany do Rock And Roll Hall of Fame. W 1998 roku założył Crossroads Centre, centrum rehabilitacyjne dla osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu. Dalej nagrywa i koncertuje, a fakt, że ma siedemdziesiąt lat wcale mu nie przeszkadza. Teraz gdy jestem stary, mam też głos starego mężczyzny. A ja lubię głosy starych mężczyzn. Już jako dziecko nie lubiłem piszczących wokalistów – stwierdza.

Bibliografia:

Redakcja: Tomasz Leszkowicz


Tekst ma więcej niż jedną stronę. Przejdź do pozostałych poniżej.
Spodobał Ci się nasz materiał? Zapisz się do naszego newslettera!
Strony:
1 2
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Eryk proszę szanuj się ! |

ERYK JESTEŚ WYJĄTOWY !Odpowiedz

Gość: Twój fan z Krakowa . |

ERYK ! ZDROWIA. ZDROWIA.ZDROWIA..!!! żebym Cię słuchał i podziwiał jak najdłużej !Odpowiedz
Julia Zeyer

Studentka stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX wieku.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org