Gwiazdka Cieszyńska, pismo naukowe i zabawne

Zapraszamy na nowy cykl w naszym portalu. Będziemy publikować rozmaite ciekawostki, jakie ukazywały się na łamach pisma „Gwiazdka Cieszyńska, pismo naukowe i zabawne”. Będzie więc i naukowo i zabawnie, czasem śmieszno, czasem straszno, a zawsze - interesująco.

„Gwiazdka Cieszyńska” to pismo wydawane w Cieszynie od 1851 roku aż do wybuchu II wojny światowej. Była kontynuacją „Tygodnika Cieszyńskiego”, jednego z najstarszych czasopism w Polsce a także pierwszym pismem polskim, które drukowano czcionką łacińską. „Gwiazdka” odegrała ważną rolę w budzeniu i podtrzymywaniu polskiej świadomości narodowej, walczyła o równouprawnienie języka polskiego, dbała o krzewienie oświaty. Swoim zasięgiem obejmowała nie tylko Śląsk Cieszyński ale także Królestwo Kongresowe, Galicję i Wielkopolskę. Wychodziła nakładem ok. 4,5 tys. egzemplarzy. W 1887 roku została wykupiona przez Związek Śląskich Katolików i zaczęła prezentować prawie wyłącznie katolickie poglądy. W 1930 czasopismo obrało stanowisko chrześcijańskiej demokracji, silnie sprzeciwiało się natomiast wpływom socjalizmu.

Redaktorami „Gwiazdki Cieszyńskiej” byli m.in.: Paweł Stalmach (polski dziennikarz, publicysta, działacz społeczny i narodowy) i Józef Londzin (polski ksiądz katolicki, działacz społeczny i polityczny, historyk, burmistrz miasta Cieszyna). Na jej łamach publikowało wielu działaczy narodowych, poetów i pisarzy śląskich, m.in.: Karol Miarka, Andrzej Cinciała, Jan Kubisz, Józef Lompa, Juliusz Ligoń. Z pismem przez wiele lat współpracował Józef Ignacy Kraszewski.

Na łamach Histmaga rusza dziś nowy cykl: „Gwiazdka Cieszyńska, pismo naukowe i zabawne”. Powstaje on w tym samym celu, jaki postawiła sobie „Gwiazdka” w swoim pierwszym numerze ponad 150 lat temu. A zatem ma ono służyć, aby ci którzy więcej wiadomości posiadają, mieli sposobność udzielać ich dla powszechności, a pojedyńczy żeby z nich brali naukę. Będziemy przypominali fragmenty artykułów cieszyńskiego czasopisma opatrując je krótkim komentarzem. Dzięki temu poznamy, co zaprzątało głowy ludzi z przełomu XIX i XX wieku, czym się interesowali i jakie mieli problemy.

Gwiazdka Cieszyńska, pismo naukowe i zabawne.

Ner 1. - Cieszyn d. 1. Marca - R. 1851.

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy