Histmag wspiera Korpus Dekady

opublikowano: 2022-08-12 05:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
E-booki wydane przez Histmag.org pomogą w zbudowaniu bazy danych nt. współczesnej polszczyzny. Projekt prowadzi konsorcjum naukowe DARIAH-PL Zespół Inżynierii Lingwistycznej Instytutu Podstaw Informatyki PAN oraz Instytut Języka Polskiego PAN.
REKLAMA


Korpus Dekady uzupełnia projekt Narodowego Korpusu Języka Polskiego, który uruchomiono w 2012 r. Został zrealizowany na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest to olbrzymia baza słów zbudowana na podstawie zróżnicowanych tekstów literackich, naukowych, publicystycznych itd. Pomaga ona tworzyć podręczniki, słowniki. Jest używana w zaawansowanej technologii językowej, np. w tłumaczach komputerowych. Korpus uwzględnia odmianę czy składnię języka polskiego, pomaga zrozumieć, w jakim kontekście można użyć danego słowa, w sąsiedztwie jakich innych słów najczęściej używamy danego terminu, pomaga wyszukać cytaty z określonym słowem. Dzięki korpusom językowym badania statystyczne stają się łatwiejsze!

fot. papieru, Nicole z Pixabay

Korpus powinien ukazywać jakie poczucie językowe mieli Polacy w ostatniej dekadzie. Uwzględniona zostanie w nim rola komunikacji internetowej. Zrównoważona część podstawowa wszystkich materiałów korpusu to 100 milionów słów, ale zgromadzonych tekstów będzie o wiele więcej! Ta potężna baza danych posłuży nie tylko językoznawcom i innym badaczom tego, jak zmienia się nasz język. Pomoże każdemu z nas!

Działania prowadzone są w ramach projektu „Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce” (Dariah.lab). Korpus Dekady obejmie lata 2011-2020 i kolejne.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone