Opublikowano
2018-10-12 14:15
Licencja
Wolna licencja

Historyczne decyzje Synodu i krok w stronę niezależnej Cerkwi ukraińskiej

W trakcie Świętego Synodu Patriarchatu Konstantynopolitańskiego zapadła decyzja o przywróceniu do Kościoła prawosławnego patriarchy Filareta i metropolity Makarego. To ważny krok w stronę niezależności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Decyzja jest istotna także ze względów politycznych.


bartłomiej I Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I (fot. Massimo Finizio, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0).

Choć wbrew oczekiwaniom na Synodzie nie ogłoszono oficjalnego aktu powołania autonomicznej względem Patriarchatu Moskiewskiego Cerkwi, to potwierdzone zostały dotychczasowe ustalenia, które w przyszłości mają doprowadzić do pełnej autokefalii (niezależności) Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

Kluczowa jest tu decyzja o zdjęciu anatemy (wyklęcia) patriarchy Filareta, przewodzącego Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Kijowskiego i podobnego gestu wykonanego względem metropolity Makarego, zwierzchnika Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Dotychczas związki wyznaniowe, na których czele stali obaj duchowni nie były uznawane przez pozostałe kościoły prawosławne.

Podważone zostały także ustalenia dekretu z 1686 r., który regulował m.in. wyświęcanie metropolity kijowskiego przez patriarchę Moskwy.

Zmiany potwierdzone przez Synod w Konstantynopolu są, co oczywiste, szeroko komentowane także w Rosji. Rzecznik Patriarchatu Moskiewskiego Władimir Legojda stwierdził, że podjęte decyzje to „bezprecedensowe działanie antykanoniczne”. Sprawa ma też swój wymiar polityczny – prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oznajmił, że jest to kolejny akt potwierdzający niepodległość Ukrainy.

Na Ukrainie największymi wspólnotami prawosławnymi są Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego i Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego.

Źródła: kosciol.wiara.pl, wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.wp.pl, ekumenizm.wiara.pl

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: AWU |

Typowe .. O ile dobrze pamiętam chrześcijaństwo dotarło do Moskwy poprzez Ruś Kijowską? Dziś Moskwa stara się utrzymać supremację? Nawet zazwyczaj przyjazne Moskwie kościoły Bułgarii i Grecji w tym przypadku poparły Ukrainę, co wskazuje że Moskwa jak zwykle starała się jak to mówią u nas na Podhalu "podskakiwać wyżej swej życi".Odpowiedz
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org