W Poznaniu trwają obchody rocznicy powstania...

opublikowano: 2008-12-27 11:46
wolna licencja
poleć artykuł:
Cała Wielkopolska na czele ze swoją stolicą świętuje 90. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jednego z niewielu zakończonych pełnym sukcesem zrywów narodowych w historii Polski.
REKLAMA

Na fali rewolucji listopadowej w Niemczech i przegranej II Rzeszy w pierwszej wojnie światowej, w Wielkopolsce sytuacja stawała się coraz bardziej napięta. W całej dzielnicy trwały wystąpienia rewolucyjne i patriotyczne. Powstała Naczelna Rada Ludowa (powiązana politycznie z endecją), która wraz z wyłonionym przez siebie Komisariatem stworzyła zaczątki polskiej administracji. W dniach 3-5 grudnia 1918 r. w Poznaniu trwały obrady Polskiego Sejmu Dzielnicowego, reprezentującego Polaków zaboru pruskiego (z Wielkopolski, Śląska, Pomorza Gdańskiego oraz Warmii i Mazur).

26 grudnia do Poznania przyjechał Ignacy Paderewski. Związane z tą wizytą uroczystości patriotyczne wywołały siłową reakcję niemiecką. 27 grudnia w Poznaniu i innych miastach regionu wybuchły walki z Niemcami. Armia Wielkopolska, którą od 8 stycznia dowodził generał Józef Dowbór-Muśnicki, zajęła większość terytoriów dzielnicy. 16 lutego w Trewirze podpisano zawieszenie broni pomiędzy wojskami Ententy a Niemcami, które objęło także front wielkopolski (armię powstańczą uznano za część sił alianckich). Polska administracja rządziła Wielkopolską aż do podpisania traktatu wersalskiego, który oficjalnie włączał ten region do Polski.

Powstańcy wielkopolscy podczas zeszłorocznej parady z okazji Święta Niepodległości w Warszawie

Centralne obchody 90 rocznicy wybuchu powstania odbywają się w Poznaniu. Rozpoczęły się złożeniem kwiatów na grobie generała Stanisława Taczaka (pierwszego głównodowodzącego siłami powstańczymi), następnie uroczystości przeniesiono pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożono kwiaty i gdzie odbył się apel poległych. Kwiaty złożone zostały także pod tablicami upamiętniającymi Franciszka Ratajczaka (pierwszego poległego powstańca), dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i pod Pomnikiem 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Na dziś planowane jest także widowisko Grupy Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” pt. Powstanie Wielkopolskie – zapomniane zwycięstwo 1018-2008. O 15:30 na Placu Wolności rozpocznie się widowisko multimedialne z udziałem kilkuset artystów (m.in. Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Seweryna, Piotra Gąsowskiego), reżyserowane przez Filipa Bajona, do którego muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Jutro w Lusowie (wsi w powiecie poznańskim), miejscu zamieszkania i wiecznego spoczynku generała Dowbór-Muśnickiego, otwarte zostanie Muzeum Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Szczegółowy plan obchodów dostępny jest na oficjalnej stronie obchodów rocznicy.

Politycy mówią...

Ciekawym doświadczeniem jest słuchanie przemówień wysokich urzędników państwowych na tego typu uroczystościach. Prezydent Lech Kaczyński w swoim wystąpieniu podkreślał miejsce Wielkopolski w polskiej tradycji powstań narodowych i w całej historii naszego państwa (włącznie z państwem Mieszka i Bolesława Chrobrego) oraz ponad stuletni okres zaborów. Premier Donald Tusk natomiast kładł nacisk na pracę organiczną Wielkopolan, rozsądną odpowiedzialność oraz... uśmiech, który wydarzenia takie jak Powstanie Wielkopolskie dało Polakom. To dobrze, że każdy może znaleźć w wydarzeniach historycznych coś dla siebie...

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone