Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

But przeganiający duchy w Cambridge

1 sierpnia przy okazji remontu w St. John’s College na Uniwersytecie Cambridge odnaleziono but, umieszczony ok. trzystu lat temu w jednej ze ścian. Obecność obuwia w tym miejscu wiąże się z interesującymi zwyczajami ówczesnych ludzi.

Więcej »

Kajakiem po II RP [Marginesy historii]

Kto czytał Na tropach Smętka Wańkowicza wie, jak ważna była dla przedwojennego turysty możliwość spływu kajakiem. Nie należy się dziwić, że wydawano w II RP odpowiedni informator dla fanów machania rękoma na wodzie.

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Christopher Macht – „Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem” – recenzja

Postać Hitlera to magnes – zarówno dla pisarzy, jak i dla wydawców. Książka ze słowem „Hitler” w tytule zyskuje na atrakcyjności, więc i na sprzedaży. Czasem jednak wypada zapytać o granice takiego postępowania.

Więcej »

Kwartalnik „Karta” nr 88 – recenzja

Najnowszy numer periodyku Ośrodka KARTA tym razem zabiera czytelników w okres największej walki między państwem a Kościołem w XX-wiecznej Polsce – tematem przewodnim numeru są bowiem obchody Milenium Chrztu Polski i poprzedzających je dziewięciu lat Wielkiej Nowenny. Czy duch jest w stanie wygrać z systemem? Zobaczmy więc, jak na to pytanie odpowiada kwartalnik „Karta”.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Wiara w cudotwórczą moc królów - jak przetrwała przez stulecia?

Wiara w cudotwórczą moc królów Anglii i Francji trwała w Europie przez niemal 800 lat. Czy monarchowie rzeczywiście potrafili leczyć? Jeśli nie, to skąd wzięło się przekonanie o ich nadzwyczajnych zdolnościach?

Więcej »

Polka w Hollywood. Amerykański sen Janiny Smolińskiej

Niewielu jest Polaków, którzy osiągnęli ogromne sukcesy w Hollywood. W dwudziestoleciu międzywojennym było ich kilku. Historia Janiny Smolińskiej, która próbowała wtedy zawojować wytwórnie filmowe Los Angeles, pokazuje przy tym, że amerykański sen może zakończyć się równie prędko, jak zacząć.

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

„W jego postaci skupiły się wszystkie marzenia i dążenia wikińskich wojowników” - rozmowa z Arturem Szrejterem

Kim był Sigurd (Siegfried) - bohater mitów skandynawskich i germańskich? Dlaczego jest bohaterem idealnym? Jak pisać książki o wiarygodnej treści naukowej, ale podanej w zrozumiałej formie popularnej? I jak to w końcu jest z wikińskim pochodzeniem Mieszka I? O tym wszystkim, ale nie tylko, rozmawiam z Arturem Szrejterem, autorem książki „Herosi mitów germańskich tom II. Sigurd bohater północy”.

Więcej »

9 miejsc, które należy zobaczyć na Kujawach

Stare Miasto w Bydgoszczy, romańskie budowle w Strzelnie, Mysia Wieża w Kruszwicy – to tylko niektóre zabytki historycznych Kujaw. Co jeszcze warto odwiedzić będąc w tym regionie?

Więcej »

Archiwum publicystyki »