Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Łotwa szykuje się do obchodów stulecia uzyskania niepodległości

W latach 1914-1920 naród łotewski miał przejść przez dramatyczne wstrząsy: wybuch I wojny światowej, okupację niemiecką, rewolucję i upadek Imperium Rosyjskiego, ogłoszenie niepodległości, wojnę domową, interwencję obcych mocarstw, zagrożenie zniknięciem z mapy Europy... Wkrótce Łotysze będą obchodzili setne rocznice ważniejszych wydarzeń z tamtego okresu.

Więcej »

Cesarska ruletka – droga Konstantyna z zachodu na wschód

25 lipca 306 roku, w brytyjskim Eboracum, armia rzymska narzuciła cesarską purpurę na ramiona niejakiego Konstantyna Flawiusza. Jak to się stało, że wybrany nielegalnie, mało znany oficer został nazwany przez historię Wielkim?

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Eric Hobsbawm – „Wiek imperium, 1875-1914” - recenzja

„Wiek imperium” kończy podróż Erica Hobsbawma po „długim wieku XIX”. Ten autor jak nikt inny pokazuje, że wpływowe i ważne mogą być nie tylko książki pisane z myślą o naukowcach.

Więcej »

George i Danuta „Wira” Szlachetko – „Wira z Powstania. Wspomnienia” (informacja)

Danuta miała dziesięć lat, kiedy na Warszawę spadły pierwsze bomby, jako czternastolatka wstąpiła do Szarych Szeregów, a jako piętnastolatka poszła do powstania. Wtedy to stała się „Wirą”. Wtedy też zginęła jej najbliższa rodzina: matka, ojciec i starsza siostra.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Po co archeologom garnki?

Archeologiczne książki są pełne naczyń. Najczęściej zajmują one większość ilustracji i sporą część tekstu. Dlaczego gliniane garnki są dla archeologów tak ważne?

Więcej »

Siła, z którą trzeba się liczyć. Wojskowe zamachy stanu w Turcji

Wpływy wojskowych były w tym kraju zawsze bardzo duże. Niejednokrotnie przedstawiciele armii stali na czele państwa. Kilkukrotnie dochodziło do puczów. Ten ostatni miał miejsce na naszych oczach. Jak wyglądały poprzednie?

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

Co opisywali recenzenci Muzeum II Wojny Światowej? Post Scriptum: odpowiedź MKiDN

Już po zamknięciu mojego tekstu omawiającego trzy recenzje programu MIIW pojawiła się odpowiedź Ministerstwa na krytykę skierowaną względem nich przez rożne środowiska. Tekst ministerialny jest na tyle ciekawy i wielowątkowy, że zasługuje na osobne omówienie.

Więcej »

Somalijscy piraci - bandyci czy ofiary?

Piractwo to wciąż jedna z największych plag na morskich szlakach. Dlaczego to zjawisko tak bujnie rozkwitło wśród Somalijczyków?

Więcej »

Archiwum publicystyki »