Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Zmieniamy się na 15. urodziny – zobacz jak bardzo!

Nowy wygląd strony, dostosowany do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Katalog ułatwiający znalezienie treści i lepsza wyszukiwarka. Wreszcie: bonusy dla wszystkich, którzy dołączą do Drużyny Histmaga i będą regularnie wspierać nasz portal. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadzimy już wkrótce z okazji 15. rocznicy założenia Histmaga!

Więcej »

Konkurs: „Skazani na zagładę?”

Wydana przez Bellonę książka: „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia” jest nagrodą w naszym dzisiejszym konkursie. Co należy zrobić, by otrzymać jeden z czterech egzemplarzy tej publikacji?

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Agnieszka Cubała – „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944” (informacja)

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dla losów Powstania Warszawskiego kluczowy okazał się dzień 15 sierpnia 1944 roku. To właśnie wtedy – jak w soczewce – skupiły się wszystkie wątki sprawy polskiej.

Więcej »

Gudrun Schwarz – „Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach III Rzeszy” – recenzja

Rola kobiet w systemie nazistowskim przez długi czas była zmitologizowana. Co nowego wnosi do naszej wiedzy polskie tłumaczenie pracy Gudrun Schwarz?

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Kto wynalazł konserwy?

Więcej armii zostało zniszczonych przez brak pożywienia niż w wyniku bitwy. Eksperymenty pewnego francuskiego cukiernika dały podstawy rewolucyjnym zmianom, a jego dzieło zawojowało nie tylko rezerwy armii, lecz i spiżarnie gospodyń domowych.

Więcej »

Po co archeologom garnki?

Archeologiczne książki są pełne naczyń. Najczęściej zajmują one większość ilustracji i sporą część tekstu. Dlaczego gliniane garnki są dla archeologów tak ważne?

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

Jak opowiadać młodym o Powstaniu Warszawskim? – rozmowa z Jerzym Ciszewskim

O Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach pisano już wiele i w różny sposób. Jerzy Ciszewski postanowił przedstawić losy swojego ojca, jednego z bohaterów wydarzeń z 1944 r., w formie powieści sensacyjnej. W wywiadzie zdradza kulisy powstawania tej niezwykłej książki.

Więcej »

Co oprócz Białegostoku? 8 miejsc, które warto odwiedzić na historycznym Podlasiu

Historyczne Podlasie to region styku kultur, religii i narodowości. Kojarzony głównie z Białymstokiem, ma do zaoferowania wiele innych, niespotykanych atrakcji. Jakie niezwykłe miejsca kryje w sobie dawny rejon Podlasia?

Więcej »

Archiwum publicystyki »