Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Do Szwecji statkiem [Marginesy historii]

Każdy, kto zna „Balladę skandynawską” Kabaretu Dudek wie, ile problemów może przysporzyć rudy wiking. Przed wojną w ofercie wakacyjnej wikingów nie było, ale rejs do Szwecji już jak najbardziej tak.

Więcej »

Co wydarzyło się 29 lipca?

35 lat temu Lady Diana Spencer poślubiła księcia Walii Karola. Co jeszcze wydarzyło się 29 lipca?

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

L. Tychowa, A. Romanowski – „Tak, jestem córką Jakuba Bermana” – recenzja

Stajemy przez moralną próbą zrozumienia trudnych losów córki stalinowskiego dygnitarza. Nie jest to opowieść łatwa. Sytuacja rodzinna była dla niej źródłem wielu niezwykłych doświadczeń, ale i cierpień.

Więcej »

Agnieszka Cubała – „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944” (informacja)

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dla losów Powstania Warszawskiego kluczowy okazał się dzień 15 sierpnia 1944 roku. To właśnie wtedy – jak w soczewce – skupiły się wszystkie wątki sprawy polskiej.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Rousseau: Są jak starożytni Rzymianie. Francuski filozof o Polakach

Choć mało kto o tym pamięta, znany genewski filozof Jan Jakub Rousseau w latach 1770-1771 napisał projekt konstytucji dla Polski. Uczynił to na zlecenie konfederatów barskich. Co Rousseau sądził o Rzeczpospolitej i jej mieszkańcach oraz jakie rozwiązania ustrojowe przewidywał? Zapraszamy do lektury.

Więcej »

Jak Chazarowie przeszli na judaizm?

We wczesnym średniowieczu plemię tureckich koczowników podjęło decyzję o wielkim znaczeniu. W chwili gdy Europa stopniowo przyjmowała chrześcijaństwo, koczownicy z Azji Centralnej przyjęli wiarę Żydów.

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

Bezinteresowna solidarność z „Solidarnością”

Po wprowadzeniu stanu wojennego we Francji powstał jeden z najważniejszych zagranicznych ośrodków „Solidarności”. Na czym opierała się jego siła? Pytamy o to dr Magdalenę Heruday-Kiełczewską, autorkę monografii tego środowiska.

Więcej »

Jak opowiadać młodym o Powstaniu Warszawskim? – rozmowa z Jerzym Ciszewskim

O Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach pisano już wiele i w różny sposób. Jerzy Ciszewski postanowił przedstawić losy swojego ojca, jednego z bohaterów wydarzeń z 1944 r., w formie powieści sensacyjnej. W wywiadzie zdradza kulisy powstawania tej niezwykłej książki.

Więcej »

Archiwum publicystyki »