Zauważyliśmy, że prawdopodobnie przeglądasz naszą stronę blokując wyświetlanie reklam. Wpływy z ich emisji stanowią główne źródło przychodu portalu, dlatego prosimy Cię o ich odblokowanie. Unikamy wszelkich natrętnych form reklamy. Możesz również alternatywnie wesprzeć nas przez darowiznę na rzecz Histmag.org lub zakupy w naszym sklepie.

Wydarzenia

Co wydarzyło się 27 lipca?

110 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych polski polityków XX wieku, a 37 lat temu wydano jeden z najlepszych albumów rockowych drugiej połowy XX wieku. Co jeszcze wydarzyło się 27 lipca?

Więcej »

„Piramida oszustw” - kolejny odcinek cyklu „Pewne jak w banku”

„Piramida oszustw” to kolejny odcinek z cyklu „Pewne jak w banku. Historia zabezpieczeń bankowych” publikowanego przez redakcję Magazynu Historycznego „Mówią wieki”. Cykl ukazuje się od stycznia do sierpnia 2016 roku.

Więcej »

Archiwum wydarzeń »

Recenzje

Ernst W. Wies - „Karol Wielki. Cesarz i święty” - recenzja

Oto historia człowieka, który wykorzystując dziedzictwo swych przodków, położył podwaliny pod kulturę Zachodu. Podbił ogromny obszar, wskrzesił Cesarstwo. Gdy nie walczył, tworzył państwa i ich prawa, przewodził synodom, dobrze jadł i płodził potomków.

Więcej »

Eric Hobsbawm – „Wiek imperium, 1875-1914” - recenzja

„Wiek imperium” kończy podróż Erica Hobsbawma po „długim wieku XIX”. Ten autor jak nikt inny pokazuje, że wpływowe i ważne mogą być nie tylko książki pisane z myślą o naukowcach.

Więcej »

Archiwum recenzji »

Artykuły historyczne

Po co archeologom garnki?

Archeologiczne książki są pełne naczyń. Najczęściej zajmują one większość ilustracji i sporą część tekstu. Dlaczego gliniane garnki są dla archeologów tak ważne?

Więcej »

Siła, z którą trzeba się liczyć. Wojskowe zamachy stanu w Turcji

Wpływy wojskowych były w tym kraju zawsze bardzo duże. Niejednokrotnie przedstawiciele armii stali na czele państwa. Kilkukrotnie dochodziło do puczów. Ten ostatni miał miejsce na naszych oczach. Jak wyglądały poprzednie?

Więcej »

Archiwum artykułów historycznych »

Publicystyka

Czy ofiara może być oprawcą? Czy oprawca może być ofiarą?

Wydaje się, że wszyscy mają problem ze współodpowiedzialnością Polaków, Ukraińców, Żydów, Białorusinów za przemoc, która wybuchła w Europie Środkowo-Wschodniej w XX wieku.

Więcej »

Co opisywali recenzenci Muzeum II Wojny Światowej? Post Scriptum: odpowiedź MKiDN

Już po zamknięciu mojego tekstu omawiającego trzy recenzje programu MIIW pojawiła się odpowiedź Ministerstwa na krytykę skierowaną względem nich przez rożne środowiska. Tekst ministerialny jest na tyle ciekawy i wielowątkowy, że zasługuje na osobne omówienie.

Więcej »

Archiwum publicystyki »