Ostatnie komentarze


@ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego

Ciekawe, że Figlerowicz potrzebował kolejnych dwóch miesięcy, by dodać, że owo podobieństwo do dawnych mieszkańców Danii dotyczy tylko mężczyzn.

Skąd wzięli się Polacy?
~ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego
Czytałem! Czyli podobne wnioski, jak te po ukazaniu się sreenów Kowalewka - mężczyźni ze Skandynawii, kobiety - autochtonki. Czyli to ci Goci Jordanesa, którzy przybyli ze Skandynawii na trzech łódkach a później w szybkim tempie się rozmnożyli. Przypomnijmy jednak, że cały czas mówimy tutaj o tej części społeczności okresu rzymskiego, która kultywowała inhumację.

Skąd wzięli się Polacy?
~ Sławomir Ambroziak

"Przebadali kilka stanowisk z pochówkami z czasów od 0 do 200 r. n.e. W Polsce takich cmentarzysk jest kilka. Duży cmentarz znajduje się np. w Kowalewku koło Poznania. Drugi w Masłomęczu nad Bugiem. Badane były także stanowiska na Pomorzu oraz na południu Polski. Na wielkich cmentarzach naukowcy pobrali próbki nawet od 60 osób.

- Badania genetyczne pokazały, że tutejsze ziemie zamieszkiwała bardzo różna ludność, a nie jedna homogenna grupa krzyżująca się sama ze sobą – dodaje.

Drugie ważne odkrycie dotyczy kierunku, w jakim było skierowane ówczesne społeczeństwo. - Ten kierunek był zdecydowanie zachodni – mówi prof. Figlerowicz.

Badania genetyczne pokazują, że tutejsi mężczyźni sprzed 2 tysięcy lat byli najbliżej spokrewnieni z populacjami zamieszkującymi wówczas Półwysep Jutlandzki, czyli dzisiejszą Danię.
- Nie można o nich mówić, że to wikingowie, ponieważ pojęcie to pojawiło się znacznie później, bo w VIII w. - mówi.

Kobiety z kolei pochodziły z południa i były najprawdopodobniej potomkami populacji określanych jako farmerzy neolityczni.

Badania finansuje Narodowe Centrum Nauki. Uczeni otrzymali na nie 6 mln zł. Bierze w nich udział 20 osób, wśród nich są historycy, archeolodzy, genetycy, biolodzy oraz bioinformatycy. Badania potrwają do 2020 r."

Największa niespodzianka to wzmianka o stanowiskach z południa Polski. Czyżby Dolny Śląsk?


Skąd wzięli się Polacy?
~ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego

Zafunduje któś kolegom...?

https://plus.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/a/juz-2000-lat-temu-wielkopolska-byla-otwarta-na-swiat,12684177

Ciekawe, czy to kolejny wywiad, czy wszystko oparte na wrześniowym z Polska The Times.

Skąd wzięli się Polacy?
~ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego
Porównałem PCA z Eurogenes i Polishgenes - i faktycznie - "Europe to Siberia Hunter-Gatherer cline" to WHG, NHG i EHG zebrani razem do kupy.

Skąd wzięli się Polacy?
~ Sławomir Ambroziak
Czyli chyba trzeba rozumieć to w ten sposób, że WHG, NHG i EHG są bardzo do siebie podobne, różną się pewnie jakimiś minimalnymi domieszkami i dlatego bywają przez programy nierozróżniane, a ogólnie reprezentują sobą najstarszą, genetyczną warstwę Europy. To jest chyba to, co na PCA u Dawida zostało nazwane "Europe to Siberia Hunter-Gatherer cline". Dobrze kombinuję...?

Skąd wzięli się Polacy?
~ Sławomir Ambroziak
@ Sławomir Ambroziak ,
Eurogenes ustalał jakieś proporcje z ANE w funkcji K13. Wyszło mu, że w Europie ten komponent występuje najintensywniej w Estonii - do 18 procent. U niego, Davidskiego wyszło 17 procent. Trzeba zauważyć, że Kamyk w tych obliczenia wstawił komponent kaukaski CHG, których Eurogenes nie uwzględniał, bo wówczas jeszcze nie był znany. Tak więc od tych maksymalnych 18 procent pewnie coś należy odjąć...
Poza tym ANE zawsze obserwowałem jako komponent przestarzały, z którym trudno było coś skojarzyć. To coś związane z próbką i populacją MA1 i R*.

Skąd wzięli się Polacy?
~ Atimes
@ Sławomir Ambroziak
To zapewne zależy od numeru K, a także od tego, czy bierze się indywidualne próbki i które próbki. czy ich uśrednienia.
W Admixture indywidualnych Jonesa 2017 występuje coś jakby ANE, ale pod nazwą Zachodniosyberyjskie, Pojawia się ono w całej krasie przy K8, a później w szczępkach, rozmaicie. Jones ma cała serię od K2 do K20. Materiał szeroki, u mnie otwiera się trudno. Ale warto sobie przeglądnąć. To ANE (zachodniosyberyjskie) wygląda tam na słabą modyfikację WHG. Przy K8 są one 50:50% w Europie północno-wschodniej (Polish tam nie występuje, ale tylko sąsiedzi)
http://www.cell.com/current-biology/pdfExtended/S0960-9822(16)31542-1 - tam strona 11 i dla porównania 13.

Skąd wzięli się Polacy?
~ Atimes
@ Grzegorz Maculewicz
Dlaczego więc nie kwestionujesz zaliczania do Polski Mazowsza? Litwa również scaliła się z "rdzenną" Polską w wyniku Unii Lubelskiej i konstytucji 3 maja, a ponadto wyrzekła się języka litewskiego na rzecz polszczyzny, w dodatku całkiem dobrowolnie.

Ile lat poszczególne ziemie znajdowały się pod polskim panowaniem? [video]
~ bartensteiner
Fakt! EHG to WHG+ANE. Wiedziałem, że dzwonią, tylko nie wiedziałem, w którym kościele.

No to teraz pytanie: dlaczego u Saag w admixture przy K14 nie pojawia się ANE? Może WHG u Saag toto samo, co komponent północnoeuropejski przy K3 u Balanowskiego? Wtedy zgodziłyby się te liczby wrzucone przez Atimesa.


Skąd wzięli się Polacy?
~ Sławomir Ambroziak
@ kamyk
Nie rozumiem, skąd ta zmienność informacji,
może to wszystko zależy od numeru funkcji K?

Skąd wzięli się Polacy?
~ Atimes
@ Atimes
Żadnego K nie brałem pod uwagę, bo to nie wynik z ADMIXTURE.
W Saag nie ma takiej analizy, o której Ty mówisz.

"S3 Figure. ADMIXTURE analysis results at K14 with ancient individuals projected onto
the modern genetic structure. A. ancient individuals; B. modern populations."

ancient projected onto modern

Program, na podstawie współczesnych próbek, utworzył sobie 14 komponentów (części wspólnych). Na te utworzone komponenty dokonano projekcji próbek starożytnych. Niebieski to nie WHG, tylko jakaś mieszanka, która na wykresie byłaby w połowie drogi między WHG a środkowoeuropejskimi populacjami.


Skąd wzięli się Polacy?
~ kamyk
@ kamyk

Ale dotychczasowy system klasyfikacyjny nie uwzględnia mutacji występujących poza rejonem kontrolnym. Skutek jest taki, że jako jedną haplogrupę traktuje się linie rozdzielone dawno, zapewne przed interesującym nas okresem rozdzielenia Słowian. Pewnie dlatego sporządzone w taki sposób PCA jawi się nam jako historycznie niewiarygodne.

Skąd wzięli się Polacy?
~ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego
@ kamyk , Wysłałem już post nas temat EHG, ale teraz precyzuję.
Dużo o tym dyskutuje Saag i próbuje jakoś datować.
A jest to na jej Admixture. Jest to normalne europejskie WHG plus CHG z dodatkiem środkowosyberyjskiego (różowe) i północno-wschodniosyberyjskiego od Eskimosów (czerwone)
Najwyraźniej ta składanka widoczna jest u Mansi (za Uralem) na tym moim fragmencie. O nich to mogło przyjść.
http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/images/eur_admixk14.png

Skąd wzięli się Polacy?
~ Atimes
Mittnik widzi w kulturze Kunda EHG
Jest to około 70 % WHG
20 % CHG
10 % Syberyjski.
https://www.biorxiv.org/content/biorxiv/early/2017/03/03/113241.full.pdf
U Jonesa wystąpiło przy K17 w jednej próbce. W sumie jest nieczytelne.

Skąd wzięli się Polacy?
~ Atimes