Ostatnie komentarze


@ Gość: Rafał
"Wizerunek ten został dość kompromisowo przedstawiony w filmie „Luter” w reżyserii Erica Tilla z 2003 roku." Polecam zweryfikować: https://www.youtube.com/watch?v=6viZAJFWfzI W tym filmie scena rozmowy Lutra z kardynałem Kajetanem polega na tym, że Luter ma leżeć głową do ziemi i wyrzec się wszystkiego co powiedział bezdyskusyjnie!, a jednak spis całej rozmowy można samemu zweryfikować.
Dodaję;) to jeden z fragmentów, który mi się nie zmieścił.

Filmowy pamflet na Marcina Lutra, czyli „Luter i rewolucja protestancka” Grzegorza Brauna
~ Gość:
@ Gość: TOR Jasne bo jakby podjeli inna decyzję to automagicznie na kontynencie pojawiłoby się 50 brytyjskich dywizji. Myslisz skutek z przyczyną.

Wrzesień 1939: Dlaczego Brytyjczycy nie zaatakowali?
~ Gość: Misiek
Szkoda, że mapa przedstawiająca wczesne średniowiecze obejmuje szeroki okres aż do X w.
Jeżeli badania palinologiczne mają wnieść coś do kwestii auto-allo to powinny przedstawiać mapy z VI w., względnie VII w. Gdyby pokazywały nagły, znaczący (3-krotny – 10-ciokrotny) wzrost ilości pyłków zbóż, wówczas byłby to jakiś argument dla allochtonistów.
Jeżeli jednak takiego wzrostu nie ma (a to właśnie wynika z tej pracy) to znaczy, że nie było żadnego napływu Słowian ze wschodu. Możemy więc podziękować palinologom za dostarczenie kolejnego dowodu na poparcie teorii autochtonicznej.

Sławomir, oszacowałeś spadek zaludnienia w okresie wędrówek ludów na około 50%, a to by odpowiadało mniej więcej moim mapkom:

https://forum.historia.org.pl/topic/18753-%C5%82u%C5%BCyczanie-%E2%80%93-potomkowie-lugi%C3%B3w/?page=4

Czyli dwukrotny wzrost terytorialny odpowiadałby dwukrotnemu spadkowi liczby ludności na terytorium macierzystym.


Skąd wzięli się Polacy?
~ Gość: Horus
Ta pani jest TYLKO od scenariusza i nie zauważyła takiego BYKA jak ten z papryką. Nie wie ,że papryka to roślina przywieziona z Ameryki Południowej . "Gatunki Capsicum zostały odnalezione w Peru w grobach w Ancon i Huata Prieta, co świadczyło o uprawie tych gatunków na długo przed odkryciem Ameryki. Dla Hiszpanów i Portugalczyków, którzy poszukiwali pieprzu, odkrycie papryki – nowego, znacznie ostrzejszego „pieprzu indiańskiego" – stało się bardzo zyskowne. Po zdobyciu Meksyku przez Hernána Cortésa uprawa papryki dość szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje tropikalne. Ponieważ nasiona papryki długo zachowują zdolność kiełkowania, można je było dość łatwo przewozić na większe odległości." NA POCZĄTKU XVI wieku Hernán Cortés wylądował w MEKSYKU

Nie idealna, ale coraz lepsza – „Korona królów” oczami konsultanta historycznego
~ Gość: Maria
Wielość komentarzy na temat telenoweli "Korona królów", jakkolwiek są one w większości negatywne, korzystnie przysłużyła się tej produkcji. Film stał się narzędziem spekulacji politycznych, gdzie nie można oczekiwać pozytywnych odniesień ze strony lewicy, która nadal nie może pogodzić się z utratą dominacji w kraju i szuka wszelkich możliwych sposobów, by dołożyć obecnej władzy. Tak więc nie warto przejmować się recenzjami, które doszukują się w produkcji walorów właściwych dziełom tworzonym z wielkim rozmachem. Moim zdaniem film osiągnął swój cel, mianowicie wzbudził ogromne zainteresowanie historią Polski, o której wiedza - niestety m.in. za sprawą kolejnych elit rządzących- była mocno okrojona i uczniowie, opuszczając szkoły, w kwestii znajomości przeszłości swojej ojczyzny okazywali się zwykłymi ignorantami. Warto też zauważyć, że przeciętny widz- niestety nieprzygotowany do konstruktywnej krytyki dzieła filmowego - ma inne oczekiwania niż znawca w tym zakresie. Zatem, szanowni recenzenci, którym film nie przypadł do gustu z uwagi na niedociągnięcia natury merytorycznej, niech zejdą na ziemię i przypomną sobie, co to jest kultura masowa i do kogo jest adresowana. Otóż "Korona królów" jest typowym produktem kultury masowej na miarę możliwości finansowych i warsztatowych - zwłaszcza młodych aktorów. Film otwiera drogę do edukowania historycznego Polaków, którzy nie z własnej woli poznali mocno okrojone i świadomie tendencyjne dzieje naszego kraju, bowiem po II wojnie światowej realizowana była zasada: nie ważne kto tworzy historię, lecz kto ją pisze. Zatem należy pogratulować pomysłodawcom i życzyć kolejnych produkcji, które np. pokażą czasy świetności państwa polskiego, chociażby XVI w.

„Korona Królów” odcinki 1. i 2. – recenzja
~ Gość:
Szkoda, że zdjęcie takie kiepskie. Przydałoby się lepszej jakości, o dużej rozdzielczości tak by sobie powiększyć i dokładnie obejrzeć. Bardzo dokładny i rozbudowany opis!

Idee plafonu „Sąd nad arianami” z kieleckiego pałacu biskupów krakowskich
~ Gość: Antyk
@ Gość: ŁukaszM

Jednak profile z południa są znane.

Polecam to: http://botany.pl/ibwyd/opisy/late_glacial.htm

Z analizy zamieszczonych tam map różnych roślin synantropijnych za okolice roku 500 wynika, że na południu sytuacja jest taka sama lub nieco lepsza jak na północy. Natomiast szczególna pozycja Mazur w ogóle się nie uwydatnia.

Skąd wzięli się Polacy?
~ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego
Ach jacy biedni ci Anglicy . Chcieli ale nie mieli jak pomóc Polsce!!! A o tajnej naradzie wyższych dowódców francuskich i brytyjskich , na którym podjeto decyzje o nie angażowaniu sie w wojnę, to juz autor zapomniał .

Wrzesień 1939: Dlaczego Brytyjczycy nie zaatakowali?
~ Gość: TOR
no i jak w tym ulokować pana Piłsudskiego? To właśnie Piłsudski i jego Legiony walczące po stronie Niemców były główną przeszkodą w naszej Niepodległości, O tym często nasi < pożal się Boże> historycy zapominają

Nieskończenie Niepodległa: Ambasada Narodu
~ Gość: TOR
@ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego
To ma sens. W sumei bagien na południu patrząc na mapę dziś nie uświadczysz. Jezior tez jak na lekarstwo.

Skąd wzięli się Polacy?
~ Gość: ŁukaszM
Kiedy mielismy do czynienia z mala epoka lodowcowa, 2-3 w. temu?

A co wydarzylo sie miedzy w. VI a VIII?

"W tym przypadku jednak udało się zaobserwować to, że szczególnie wielki wybuch na Słońcu musiał wystąpić na przełomie lat 774/775 naszej ery.
I faktycznie w dniu 03.01.775 wystąpiła niezwykle rzadka koniunkcja planet.

W dniu tym wszystkie planety wewnętrzne utworzyły dwie podwójne koniunkcje. Zarówno Ziemia i Wenus jak i Mars i Merkury ustawiły się tak, że stały w jednej linii względem Słońca."

http://krysztalowywszechswiat.blogspot.com/2017/12/jak-upadnie-nasza-cywilizacja.html?m=1

Poszli na Pln czy na Pld ci Slowianie M459? A moze na Pld. wsch na Ukraine? https://naforum.zapodaj.net/images/e3ef08108bc3.jpg

:)


Skąd wzięli się Polacy?
~ Gość: Oon
PS
Nie zauważyłem drugiej strony artykułu, jednak tutaj nie robi się wcale lepiej.

«Tutaj przekaz jest jasny: „patrz, katoliku, u nich arcybiskup jest kobietą. Na Zachodzie nie ma już żadnej cywilizacji, pozostało tylko Królestwo Boże Polski i tylko Ty, mój drogi widzu, zostaniesz zbawiony.” »

Cóż powiedzieć? Autor, który zarzuca skrajną subiektywność dokumentowi podpartemu faktami i wieloma autorytetami w dziecinie, osobom, które poświęciły nieraz dekady na zgłębianie tematu - atakuje go swoim subiektywnym odbiorem.

Kochany panie studencie - proszę skupić się na zdobywaniu wiedzy, w miejsce wykrzykiwania swojej niewiedzy.

Filmowy pamflet na Marcina Lutra, czyli „Luter i rewolucja protestancka” Grzegorza Brauna
~ Gość: Rafał
Przyklejam treść mojego komentarza z innego artykułu, gdzie wspomniany był ten oto:

Panie katolik,

Zapoznałem się z tym artykułem i muszę przyznać, że zawiodłem się, bo liczyłem na to, że on podważy moje zdanie po obejrzeniu tego wspaniałego dokumentu.
Artykuł mówi nam: (1) ten film pokazuje zbyt nieprawdopodobne rzeczy!; (2) jest stworzony przez określone środowisko! (To się nazywa ‚głos w dyskusji’, czekam niecierpliwie na odpowiedź protestantów!); (3) «[…] stwierdza on po prostu, że Luter był zły i dlatego wszyscy protestanci (nie tylko luteranie) są źli, więc wchodzenie z nimi w dialog nie ma żadnego sensu.» Tak twierdzi autor artykułu – proszę mi pokazać, gdzie w filmie pada taka teza; (4) «Grzegorz Braun […] pomija dorobek znawców tematu reformacji, a także aktualny stan badań nad nią.» To już jest bezczelne kłamstwo nie podparte żadnym przykładem – film oparty jest właśnie w dużej mierze na najnowszych badaniach! (5) «W jednym z takich pojedynków jego przeciwnik ginie, a sam Luter ucieka do klasztoru żeby uniknąć kary śmierci – właśnie to ma stanowić, według twórcy filmu, główny powód wdziania habitu przez Lutra.» Jednak w filmie cytowana jest korespondencja *naszego antybohatera* z kolegami ze studiów, w której sam to stwierdza! A sam autor artykułu nie kwapi się do podania alternatywnych powodów. (To przecież niewiarygodne!)

Co mnie zaciekawiło: «Co ciekawe, propaganda myśli Lutra została przedstawiona w filmie jako działania agentów, którzy odwiedzali kolejne niemieckie miasta i rozrzucali ulotki wśród zgromadzonych tłumów […] gdy większość społeczeństwa była analfabetami.» Jednak i w tym przypadku film powołuje się na zapis historyczny. Za tę wątpliwość z pewnością jestem wdzięczny autorowi – i nie omieszkam zadać takie pytanie, gdy nadarzy się okazja.

Główną tezą tego artykułu jest: to przecież nieprawdopodobne! Czyli główny argument dzisiejszego świata, na to, by nie mierzyć się z prawdą. Cóż więcej powiedzieć? Psy szczekają…

Filmowy pamflet na Marcina Lutra, czyli „Luter i rewolucja protestancka” Grzegorza Brauna
~ Gość: Rafał
"Hameryki" w kwestii "praw walki" nie odkryli, wystarczy poczytać monografie elitarnych jednostek harcerskich "Parasol" i "Zośka" i logicznie myślący czytelnik wyciągnie podobne wnioski.

J. Willink, L. Babin - „Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu” - recenzja
~ Gość: Szyderca
@ Gość: Koszmarna recenzja - dużo gorsza niż film.
Najpierw trzeba zrozumiec recenzje chlopcze, a z tym u ciebie jak widze kiepsciutko. Ten serialik to jest dno; aktorskie, historyczne, polukrowane kolorami jak na odpuscie, kicz i tandeta. Autor wspomnial o Janosiku, a ja wspomne chociazby o Alternatywach 4, ale nie dlatego, ze to historycny obraz, bo przeciez wiadomo, ze nie. Ale dlatego, ze w tym serialu Barei roi sie od niescislosci, niespojnosci por dnia, pomieszczen (gdzie raz widzimy klatke 3 na 2 metry, a za chwile w tejze klatce miesci sie obraz matejki ktory ma chyba ze 7 metrow dlugosci. Kupa jest taich baboli. Ale zwroc uwage na jedno; MISTRZOWSKIE AKTORSTWO ktore powoduje, ze nie zauwaza sie tych wszystkich błędów. Czlowiek nie zwraca uwagi na te niedociagniecia, gdyz jest pochloniety pierwszym tłem, czyli znakomitymi dialogami, ukrytymi prztyczkami do owczesnej władzy. I to jest to czego w "koronie królów" brakuje. Aktorstwo jest a zenujaco niskim poziomie, a ta dziewczyna co gra Aldone to jest jakies kuriozum, dykcja, mimika, wyrazenie emocji jest na poziomie przedstwaienia szkolnego. Mysle, ze Marta Bryła powinna wrócic do formatu "pamietnikow z wakacji" albo "dlaczego ja?" W koncu w takim formacie zaczynala swoja przygode a aktorstwem i tam powinna zostac.....

Jak nie potrafisz, nie pchaj się na afisz – kilka słów o „Koronie Królów”
~ Gość: rafff