Ostatnie komentarze


Nie zgodzę się. Nie próbują przypiąć wam łatki. Wy po prostu tacy jesteście.

10 argumentów, że Imperium Lechitów nie istniało (TL;DR)
~ Gość: allos
@ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego
Wiem o tym, iż według niektórych na nazwanie kogoś Słowianinem trzeba mieć pisemne zezwolenie z pieczęcią Prokopa lub Jordanesa. Wcześniej nie mogło być ani języka, choćby prasłowiańskiego ani też ludzi z nazwiskiem "R1a".
Dla mnie w tej chwili specjalne znaczenie ma pytanie o lokalizację i terytorialny zasięg Bałtosłowian. Archeologia, jak wiem, nie wyraża sprzeciwu, by było to w rejonie Niemna, Dźwiny i Górnego Dniepru, i "od zawsze", czyli od mezolitu. A czy ich będę nazywać Bałtosłowianami, czy Prasłowianami i Prabałtami, to sprawa drugorzędna - jakoś ich nazwać trzeba. W końcu i tak musimy dojść do ojczyzny praindoeuropejskiej.
Dziś jeszcze raz, analizując wyniki Hellenthala et al. 2014, które wskazują na genetyczne pokrewieństwo Uzbeków, Ujgurów i większości populacji w Dolinie Indusu z populacjami w Europie Środkowej, w Przybałtyce i na Wyspach Brytyjskich, a zarazem brak ich związku z genomami Rosji, widzę bankructwo teorii jamowo-stepowej PIE na rzecz bardziej północno-zachodniego regionu Europy - w Przybałtyce.
Wprawdzie datowanie Hellenthala tak daleko nie idzie, jak czasy PIE, ale sam Davidski wskazał na potrzebę korekty tego datowania w tę dalszą przeszłość.

10 argumentów, że Imperium Lechitów nie istniało (TL;DR)
~ Atimes
@ Gość: Wandal wojownik Peruna Moim zdaniem było tak, że Słowianie jako grupa wyszli z Afryki 100tys. lat temu, a dzisiejsi "turborzymianie" to potomkowie tzw. Africa-Exit2 sprzed około 40 tys. lat temu. Doskonale pokazuje to niejedna mapa genetyczna z uwzględnieniem obu Ameryk. Po prostu widać, że ta grupa wyszła z Afryki 40 tys. lat temu choćby poprzez fakt takiego wydarzenia jak epidemia dżumy, co jest powiązane z żyjącymi na stepach kazachskich świstakami (konkretnie to bobakami). Owe gryzonie są gatunkiem endemicznym i to one zaraziły szczury a następnie pół Europy zachodniej - stanowi to przyczynek to kolonizacji obu Ameryk.

Reasumując uważam, że Wielka Lechia to jest określenie obrazowe na potomków Africa Exit 100tys. lat przed Chrystusem. Bardzo możliwe, iż w czasie, gdy cała ta przedrzymiańska Mezopotamia i Egipt były budowane to w tundrach i tajgach grasowaliśmy my, tzw. "Turbosłowianie". :) To też tłumaczy moją niechęć do ogólnej kultury rzymskiej i jej zamiłowania do czystości. Balsamy (baptism) to świetna sprawa, ale jak zwierz czuje człowieka, to nie podejdzie.

P.S. 70 tys. lat temu chyba była erupcja, co niemal zasymilowała ludzi pozostawiając garstkę około 3000-10000 tys. TO jest moim zdaniem ciekawszy temat od Wielkiej Al-Lachii. :)

10 argumentów, że Imperium Lechitów nie istniało (TL;DR)
~ Gość: Bartłomiej "spookypld" Małysz
@ Atimes , Kto nie wie, niech zwróci uwagę, że mapa jest interaktywna; poszczególne punkty uaktywniają się po spokojnym najechaniu rączką.
Do powyższej listy naszych "krewniaków" trzeba dodać jeszcze Grecję. Grecy mają 32% swojego DNA od wspólnych przodków z Polakami!
Jeszcze jedno ważne spostrzeżenie. Populacje Doliny Indusu,. Ujgurzy i Uzbecy dają liczne sygnały pokrewieństwa ze Środkową, bałtycką i wyspiarską Europą, przeważnie poprzez Kaukaz. Natomiast raczej nie ma sygnału pokrewieństwa z Rosją. Czy to skutek niedoboru próbek (n.25) czy raczej negatywna odpowiedź na teorię jamową/stepową?


Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”
~ Atimes
@ Atimes Ja przypominam, że poza kulturą Rzymskokatolicką na Świecie istnieją też inne kultury jak chociażby Persja (dzisiejszy Iran), gdzie po dziś dzień Polaków nazywa się poLACHami, a Polskę Wielką Lachią (bądź Lachią). Skojarzenia z wyrazem "Allah" są tu trafne / na miejscu.

10 argumentów, że Imperium Lechitów nie istniało (TL;DR)
~ Gość: Bartłomiej
Widzę, że piszą Turbo-Indianie w galopującym natarciu.

Imperium Lechitów nie istniało – baza artykułów
~ Gość: Bartłomiej
Warto wiedzieć:
Według badań genetycznych Hellenthala i zesp. 2014
www.admixturemap.paintmychromosomes.com

- - przeciętny POLAK ma 53% swojego DNA od wspólnych przodków z Litwinami, 13% z Rosjanami, 16% z Norwegami oraz po kilka procent od wspólnych przodków z ludnością Orkadów, Baskonii, Sardynii, Maroka i Arabii.
- - przeciętny Litwin ma 52% swojego DNA od wspólnych przodków z POLAKAMI, 38% z Białorusinami i blisko 10% z Rosjanami.
- - przeciętny Rosjanin ma 53% swojego DNA od wspólnych przodków z POLAKAMI, 15% z Finami, 8% z Litwinami, 5% z Białorusinami i podobnie z Czuwaszami.
- - przeciętny Białorusin ma 45% swojego DNA od wspólnych przodków z Litwinami, 43% z POLAKAMI i kilka % z Rosjanami.
- - przeciętny Węgier ma 29% swojego DNA od wspólnych przodków z POLAKAMI, 25% z Litwinami, 19% z Cypryjczykami, 5% z Norwegami i 4% z Finami.
- - przeciętny Germanin (i Austriak) ma 27% swojego DNA od wspólnych przodków z Finami, 21% z Litwinami, 22% z Hiszpanami, 14% z Irlandczykami i po kilka procent z pn. Włochami, Sardyńczykami i Arabami (z Polakami 0% !).
- - przeciętny Rumun ma 38% swojego DNA od wspólnych przodków z Litwinami, 18% z Grekami, 13% z Cypryjczykami, 9% z pd. Włochami, 5% z Finami, 3% z Syryjczykami (z Polakami 0% !)
- - Ukraina – danych brak.


Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”
~ Atimes
Żadnych konkretów tylko pitolenie o interpretacji słów wariata jakby były przepowiedniami Nostradamusa. Dziecinada i wsiowe przekomarzanie. Prawda jest taka że owocem reformacji były rzeki krwi, góry trupów, wojny trwające dekadami i prześladowania katolików i żydów przez protestantów. To jakie kto ma mniemanie i że mu się wydaje że ma zrozumienie prawidłowe słów tego człowieka nijak się ma w zderzeniu z następstwami reformaci i z jej oceną jako zbrodniczą rewolucją wywołaną z pychy jednego człowieka ku korzyścią materialnym i politycznym jego popleczników. Luter w swoich działaniach nie różnił się od angielskiego króla cudzołożnika czy rewolucjonistów francuskich. We wszystkich tych przypadkach prywatne interesy i bezeceństwa były prawdziwym powodem tych wydarzeń a nie dobro kościoła czy człowieka.

Filmowy pamflet na Marcina Lutra, czyli „Luter i rewolucja protestancka” Grzegorza Brauna
~ Gość: aswer
@ Gość: Marek B.
A sprawdzałeś może, jak się miała w tych okolicach formacja bogomiłów? Część katarów rozpełzła się po Europie, może i któryś tam trafił, albo bogomołowie nigdy do końca stamtąd nie wyszli, albo...gdybać można... Pozdrawiam!Wszak nie zawsze kraj polan był odporny na wiedzę, wiarę, raczej byliśmy nieco bardziej prayjaźni światu dawniej...

Montségur – upadek katarskiej twierdzy
~ Gość: magda
A ta "Interaktywna mapa ludzkiej historii genetycznej" nie mogłaby nam coś powiedzieć o Polakach około roku 1000?
Hellenthal et al. 14.02.2014.
FAQ:
http://www.well.ox.ac.uk/~gav/admixture/2014-science-final/resources/FAQ.pdf
http://admixturemap.paintmychromosomes.com/

Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”
~ Atimes
@ No cóż! Dla mnie poprzednik w wielkim stopniu ma rację. Czesi już stulecia temu (dawno, dawno temu przed wszelkim komunizmem) zaczęli masowo porzucać religię, jako zespół wartości, którymi należy się kierować a nawet więcej, wartości (religia) będące nosicielami zła. To uważam za główny powód ich niechęci do nas. Oni po prostu nie mogą zrozumieć, jak można być (dosłownie) tak głupimi, jak my. Na szczęście w obecnym czasie to nieco się zmienia, lecz i tak pozostaje tam coś na kształt niezauważania istnienia Polski.

Polacy, Czesi i potęga stereotypów
~ Gość: Marek Baran
Koledzy, tak ogólnie to może jeszcze raz napiszę jasno i wyraźnie, dlaczego tak wałkuję sprawę właściwego postrzegania jednolitego prajęzyka, czyli jako propozycję jednej metody badawczej, dla której mamy alternatywne propozycje, a nie jako rzeczywistość historyczną...

Uważam po prostu, że gdy sobie ten fakt uświadomimy, zobaczymy, tak jak ja zobaczyłem, że spór pomiędzy kanoniczną wersją teorii allochtonicznej i autochtonicznej jest bezproduktywny. Jeżeli bowiem przyjmiemy alternatywne założenie, że jednolity język prasłowiański nigdy nie istniał; istniał zespół dialektów wczesnosłowiańskich, traci sens poszukiwanie małej ojczyzny Słowian, czy to w dorzeczu Dniepru, czy Wisły, albowiem wczesnosłowiański areał dialektalny mógł być bardzo szeroki.Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”
~ Sławomir Ambroziak
Stanisławie, jeżeli z mojego wpisu przebrzmiała ironia, to przepraszam - i uwierz, że był to efekt całkowicie niezamierzony. Znamy się już jakiś czas, więc na pewno wiesz, że obce mi są takie "chuligańskie wybryki", jak prezentowane tu nieraz przez niektórych z pojawiających się Gości. Ja po prostu naprawdę się cieszę, jeżeli w jakichś punktach stanowiska dyskutantów zaczynają się zbliżać, bo taki powinien być z założenia cel każdej dyskusji.


Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”
~ Sławomir Ambroziak