Ostatnie komentarze@ Gość: Gość

"Znalazłem - archeologiem, który wypowiada się na tematy etniczności grup pradziejowych?. W takiej sytaucji wole poczytać prace Prof. A. Poserna-Zielińskiego.

[czytałem]

Czyli etniczność przez pryzmat grobu - ciekawe? A etnogeneza przez pryzmat cmentarzyska?"

Jak rozumiem, badania prowadzone w ramach Symfonii nie potwierdziły związku między wyposażeniem genetycznym i kulturowym szkieletów...?

Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”
~ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego
@ Gość: Gość

Znalazłem - archeologiem, który wypowiada się na tematy etniczności grup pradziejowych?. W takiej sytaucji wole poczytać prace Prof. A. Poserna-Zielińskiego.

To chyba nalezy przeczytać:
Ethnos or ethos? Some remarks on interpretation of early medieval elite burials in northern Poland, w: S. Moździoch, B. Stanisławski, P. Wiszewski (red.), Scandinavian Culture in Medieval Poland, 2013, Wrocław, s. 411-436.
oraz
Kości, zapinki, DNA czy broń? Problematyka etniczna w badaniach wczesnośredniowiecznych cmentarzysk szkieletowych w Polsce, w: W. Dzieduszycki, J. Wrzesiński (red.), Obcy. Funeralia lednickie spotkanie 13, 2012, Poznań, s. 333-344.

Czyli etniczność przez pryzmat grobu - ciekawe? A etnogeneza przez pryzmat cmentarzyska?

Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”
~ Gość:

Jeszcze jedna ciekawostka birytualna, sprzed siedmiu lat:

https://archeowiesci.pl/2011/09/20/wielbarski-pochowek-w-lodzi-odkryto-w-swaryczowie/

Ciekawe, czy pobrano próbki. Bo w taaakich grobach to już na pewno Germany :)

Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”
~ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego

@ Gość : Gość

"Kim jest dr Sikora?"

Komentarza, o którym myślałem, nie znalazłem, ale w zastępstwie może być to:

https://archeowiesci.pl/2012/02/23/prof-brather-opowie-o-slowianach-zachodnich/ (27 luty 2012, godz. 6:17 (niebywała godzina...)

"Oczywiście, że obiektem badań antropologów i genetyków nie jest etniczność, więc jej nie badali. Ja nie mam tu pretensji do antropologów. Ja się bardzo cieszę, że profesor Piontek (czy szanowny interlokutor nie ma czegoś wspólnego z Panem Profesorem? ;) nie pisał o etnosie Słowiańskim tylko o populacjach.
Tyle, że w wielu dyskusjach na forach internetowych te sprawy są niestety łączone i prezentuje się taką definicję etniczoności, która opiera się na utożsamieniu populacji, języka i kultury, albo kilku z tych elementów. I w tym kontekście napisałem co napisałem"

Poszukam jeszcze, choć nie jestem pewien, że to było na Archeowieściach.

Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”
~ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego
@ Gość:

Trzeba odróżnić to, co mogło być, od tego, co było.

Do niedawna wydawało się, że co było, nigdy się nie dowiemy. Ostatnio (od kilku ładnych lat) jednak pojawiają się próby wnioskowania o stopie przyrostu populacyjnego w oparciu o porównania genomów. Wskazywałem taką pracę stosunkowo niedawno (trzeba kliknąć "zobacz wszystkie komentarze" i poszukać maszynowo, np. po słowie "przyrost").

Autorom wychodziło, że w starożytności przyrost populacyjny był mniej więcej taki, jak w oparciu o zupełnie inne przesłanki przyjmowali S. Kurnatowski i J. Piontek.

Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”
~ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego
@ Sławomir Ambroziak
Przypominam że Burowie w ciągu 150 lat zwiększyli liczebność z 20 000 do 1,6 mln. Działo się to w XIX wieku, opieki medycznej nie było praktycznei żadnej, większość żyła na farmach gdzie półkoczowniczo hodowali bydło. Ciągle byli atakowani przez Zulusów i inne plemiona affrykańskie. Mimo to taki przyrost.

Więc z 150 000 skoczyć po 500 lat do kilku milionów w X wieku jest jak najbardziej mozliwe.

Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”
~ Gość:
W zestawieniu zabrakło m.in. gier wyprodukowanych przez studio Paradox, tj. gier z serii Crusider Kings, Europa Universalis czy Hearts of Iron, oraz np. gry Enemy Front gdzie poruszony jest motyw Powstania Warszawskiego.

Historia Polski w Grach Video! [video]
~ Gość: Krzysztof
Fakt, że pomnik ku czci rtm. Pileckiego, wielkiego polskiego bohatera narodowego, stanął w Warszawie dopiero w zeszłym roku (i to nie w jakimś wyjątkowym miejscu stolicy) jest totalną hańbą dla elity politycznej III RP, ale jednocześnie dowodzi, jakim tradycjom faktycznie ona hołduje. Wielki wstyd.

„Trzeba dać świadectwo” pod tym hasłem już po raz czwarty przejdzie Gdański Marsz Pileckiego!
~ Gość: Bilbo
Nie twierdzę, że nie trafiali się komuniści, którym faktycznie bliskie były potrzeby ludzkie. Być może taką działaczką partyjną była Pani Tatarkówna-Majowska. Problem tylko w tym, że działała ona w ramach partii (PPR i PZPR), które negowały niepodległość Polski i opierały się na obcej pomocy, i to pomocy państwa totalnie zbrodniczego i mordującego Polaków, jakim był ZSRR. Poza tym, jeśli w okresie niepodległej II RP ta pani wstąpiła do PPR, to już jest dla mnie kompletnym nieporozumieniem jakiekolwiek jej uczczenie. Bardzo dobrze, że ulica w Łodzi jej imienia została zdekomunizowana.

Piotr Ossowski – „Czerwona Michalina. Michalina Tatarkówna-Majkowska. Prządka – działaczka – łodzianka” – recenzja
~ Gość: Bilbo
Dziwaczny koncept, choć książki nie czytałem, więc nie wiem, jak autor sobie poradził z takim pomysłem. Natomiast, wywiad z autorem udowadnia, że głosi on raczej banialuki rodem z "Gazety Wyborczej" czy TVNu. Owszem, istnieje wśród części Polaków ostry spór w sprawie urządzenia swojej ojczyzny, ale proszę nie zapominać, że połowa Polaków nie chodzi na wybory i polityką nie żyje na tak wysokim i emocjonalnym poziomie. Ponadto spór ewidentnie próbują podgrzewać niektóre media (wspaniałym przykładem jest np. przywołana już przeze mnie "GW"). A generalnie chodzi o to, czy Polska pozostanie krajem o charakterze postkomunistycznym z licznymi patologiami (wśród nich bardzo duże patologie związane z przywołanym przez autora książki wymiarem sprawiedliwości), czy jednak staniemy się krajem w pełni demokratycznym. I to niekoniecznie o charakterze demokracji liberalnej, przeżywającej na Zachodzie wielki kryzys, ale demokracji, która będzie zaspokajać potrzeby naszego narodu. Bo o to chodzi, żeby państwo polskie reprezentowało interesy Polaków, a nie np. zachodnich koncernów czy banków i finansistów.

Hitler, Stalin i dwa polskie plemiona
~ Gość: Bilbo
@ Gość: Xel @ Gość: Xel Artykuł jest mocno skróconą wersja tekstu, który ukazał się 10 lat temu w "Rzeczpospolitej". Poruszono w nim kwestię ostrzeżeń o nadchodzącym ataku płynącym z MACV do Waszyngtonu. Zostały one w większości zignorowane przez administrację Johnsona, m. in. z tego względu że wówczas objazd Westmorelanda po kraju nie byłby tak "wielkim PR-owym sukcesem".
Skoro "Westy" podjął decyzję 9 stycznia to czemu chociaż częściowo nie wzmocniono sił amerykańskich w Sajgonie? Tutaj odpowiedz nie jest jednoznaczna, gdyż jak wiadomo za obronę miast był odpowiedzialny rząd w Sajgonie. Wydaje się jednak , że generał za mocno skoncentrował swą uwagę na działaniach wroga w pobliżu DMZ. Być może środki przeznaczone do obrony i zaopatrywania Khe Sanh mogłyby być z powodzeniem użyte gdzie indziej? (Np bombowce B 52 biorące udział w misjach "Arc Light" wokół bazy).
Przez brak "jasno sprecyzowanych celów" należy rozumieć nie działania podjęte przez Westmorelanda w Wietnamie Południowym, a brak spójnej i precyzyjnej strategii politycznej kolejnych administracji amerykańskich (od administracji Kennedyego począwszy).

Ofensywa Tet: zwycięska klęska
~ Gość:
@ All,
Często dyskutowany problem korelacji genetyka a język, genetyka a glottogeneza, genetyka a geografia sprowadza się tylko do jednej, dostępnej ogólnej wiedzy korelacji: Język a ród (ród ojcowski, ród matczyny albo populacja jako ród).
Jeżeli mówi się o korelacji genetyka a język to tylko o korelacji pośredniej - poprzez ród.
Jeżeli mówi się o korelacji genetyce/haplogrupa a geografia, to tylko o korelacji pośredniej - poprzez ród.
Po prostu między genetyką/haplogrupą a rodem biologicznym istnieje tożsamość. I stąd genetyka jakoś koreluje z innymi elementami, które sa wytworem rodów: język, osadnictwo terenowe itd.
Z taką wiedzą należy przystępować do czytania prac Bałanowskiego, także jego ostatnich wypowiedzi w międzynarodowej dyskusji na temat genetyka a rasy.

Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”
~ Atimes
Postscriptum.
Język nigdy nie ulega konserwacji; zawsze ewoluuje, także w grupach, które nigdy i nigdzie nie migrują.
Natomiast język grupy migrującej będzie dryfował (migracja w środowisku bezludnym) albo ulegał dywergencji (w bliskim otoczeniu innych języków). Wtedy ewolucja może być przyspieszona albo język może się zatracić.

Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”
~ Atimes
@ Gość: dls Cowboy Zamordowano??? Ciekawe skąd te informacje bo cytując za Wikipedia (domyślam się że stąd ta liczba): "
(...)Ireneusz Polit podaje, że w ciągu 6 lat w Berezie zmarło 14 osób (10 – w szpitalach dokąd ich skierowano na leczenie zewnętrzne, 3 osoby w samym MO z powodu chorób, 1 na skutek samobójstwa).
Chyba jednak bliższe prawdy byłoby stwierdzenie : "ok. 13 osób zmarło w wyniku pobytu w obozie...", skoro oficjalnie 3 zmarły w samym obozie (nawet jeśli to nie były choroby), jedna popełniła samobójstwo a 10 zmarło w szpitalu. No ale użycie słowa "zamordowano" dodaje większej pikantności całej tej sytuacji. Może warto też dodać że przez obóz przewinęło się ok. 3000 osób

Rok 1930: dwie pacyfikacje [Nieskończenie Niepodległa]
~ Gość: Mirek