Roman Sidorski

Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Ostatnie teksty użytkownika
2015-10-07 09:27
Hetman męczennik? Śmierć Stanisława Żółkiewskiego pod Cecorą
„Dawnom tego szukał, nie nad wolę swoją rad żywot położę dla wiary świętej, dla służby Waszej Królewskiej Mości, dla Rzeczypospolitej” – pisał Stanisław Żółkiewski do króla, wyruszając na wyprawę woje
2015-04-24 15:45
Dlaczego dyrektor FBI James Comey miał rację. I dlaczego bardzo się mylił
„Dobrzy ludzie pomogli zamordować miliony” – powiedział dyrektor FBI James Comey w swym głośnym wystąpieniu. Szkoda, że ważne przesłanie jego przemówienia zostało przyćmione przez niemożliwe do zaakce
2015-03-12 09:50
Na Białej Rusi, czyli gdzie?
Czy dzisiejszą Białoruś i dawną Białą Ruś łączy coś poza nazwą i zbliżonym terytorium? Gdzie tkwią korzenie białoruskiego narodu i jego tożsamości? Do jakiej tradycji mogą i odwołują się Białorusini?
2014-09-23 09:15
Bitwa pod Piławcami, czyli „hańba plugawiecka”
Klęski nad Żółtymi Wodami i pod Korsuniem, niewola hetmanów, śmierć króla, wojna domowa połączona z rewolucją społeczną – oto początek powstania Chmielnickiego. Wkrótce doszła do tego bodaj najbardzie
2014-08-22 16:51
Krym: Tatarzy nie mogą uczcić ofiar stalinizmu i nazizmu
23 sierpnia w Symferopolu na Krymie miejscowi Tatarzy co roku zbierają się, by uczcić Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. W tym roku nowe rosyjskie władze zakazały organizacji mityngu
Ostatnie komentarze użytkownika
Nie chcę sprowadzać rzeczy ad absurdum, ale dodam jeszcze, że podobne niedostrzeganie różnic między organizatorami ludobójstwa a instrumentalnie wykorzystanymi pomocnikami prowadzi do idiotycznych twierdzeń popularnych wśród polskich antysemitów, jakoby Żydzi sami siebie wymordowali. Oczywiście dowodem na to ma być istnienie judenratów i policji żydowskiej w gettach.

Dlaczego dyrektor FBI James Comey miał rację. I dlaczego bardzo się mylił
~ Roman Sidorski
Woziwoda -> Pan chyba nie przeczytał całego tekstu. Nie ulega wątpliwości, że Polacy (w mniejszej lub większej, ale w każdym razie znaczącej liczbie) są odpowiedzialni za mordowanie i wydawanie Żydów (tak jak inni mogą poszczycić się ich ukrywaniem). Natomiast sformułowania takie jak "mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski" itd. zacierają różnicę między tymi, którzy najpierw Żydów odczłowieczyli, a potem wymyślili, zaplanowali i przeprowadzili gigantyczne ludobójstwo, a tymi, którzy odegrali w tym wszystkim role z pewnością haniebne, ale znacząco jednak odmienne. Naziści dokonali ludobójstwa, niektórzy Polacy dokonali zaś rabunków, morderstw i pogromów. To nie to samo.

Dlaczego dyrektor FBI James Comey miał rację. I dlaczego bardzo się mylił
~ Roman Sidorski
Którzy autorzy piszący o początkach państwa polskiego pomijają Thietmara? Bardzo jestem ciekaw tych rewelacji.

Mieszko I - wiking, Słowianin czy przybysz z Moraw?
~ Roman Sidorski
Męczyk -> Chyba tu się zaczęło: http://ekulczycki.pl/design/czytanie-referatu-na-konferencji-de-%E2%80%8Bkomentarz-2/ :)

Czy w Toruniu można być szczęśliwym? Relacja z XXIII Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów
~ Roman Sidorski
PS Na NSDAP głosowało 17 mln Niemców i nie stanowili oni nawet połowy głosujących, a wybory dalekie były od wolnych i demokratycznych.

Dlaczego dyrektor FBI James Comey miał rację. I dlaczego bardzo się mylił
~ Roman Sidorski