Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Ostatnie teksty użytkownika
2017-10-16 10:00
Jan Sobiech – „Polityka władz partyjnych i państwowych wobec Ludowego Wojska Polskiego w latach 1949-1956” – recenzja
O historii wojska w PRL do 1956 roku napisano już sporo. Wciąż jednak brakowało opracowania „politycznej” historii tego problemu, widzianej z perspektywy instytucji i ich oddziaływania na wojsko. Taki
2017-10-15 19:23
10 argumentów, że Imperium Lechitów nie istniało (TL;DR)
Stykasz się z opowieściami o „Lechitach”, których zakłamaną przez Kościół, Niemców i złych naukowców historię trzeba przypomnieć? Oto 10 argumentów, które pomogą Ci udowodnić, że Imperium Lechitów nie
2017-10-11 18:46
Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów w Łodzi: coś dla ciała i coś dla ducha
Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów, największa studencka konferencja naukowa dotycząca historii, odbędzie się w 2018 roku w Łodzi. Histmag.org jako patron medialny imprezy postanowił zapytać orga
2017-09-25 17:01
Sprawa Franciszka Walczaka, czyli nie dajmy się najprostszym kliszom
Historia pewnego milicjanta i ulicy jego imienia w Gorzowie Wielkopolskim przypomina, jaką zbrodnią jest patrzenie na historię przez wygodne klisze.
2017-09-01 13:33
Wieluń jako przykład "najmroczniejszej" strony II Wojny Światowej – Tomasz Leszkowicz w Polskim Radiu 24!
– Dobrze, że w ostatnich latach przypomina się o Wieluniu. Ten przypadek pokazuje bowiem najbardziej mroczną stronę II wojny światowej. To była wojna totalna, skierowana przeciwko cywilom, przeciwko c
Ostatnie komentarze użytkownika
@ Atimes "Czy nie ma w tej sprawie jakiejś blokady psychicznej, wyniesionej może z niemieckiej literatury naukowo-propagandowej i tamtejszych uczelni, gdzie nasi młodzi naukowcy konsumują otrzymane stypendia?"

Zdecydowanie przecenia Pan tego typu czynniki, ignorując coś "normalnego" - brak interdyscyplinarności, popadanie w schematy, konflikty personalne i ogólny brak chęci dyskusji wszystkich stron "konfliktu" ;)

10 argumentów, że Imperium Lechitów nie istniało (TL;DR)
~ Tomasz Leszkowicz Administrator
@ Sławomir Ambroziak Szanowny Panie! Mamy świadomość sporu między allochtonistami i autochtonistami i nie zamierzamy promować którejś z teorii bardziej - dwa nasze teksty "turbosłowiańskie" nie dotykały w ogóle problemu pochodzenia Słowian, a tekst archeologiczny był umiarkowanie "allochtoniczny" (w naszej opinii). Celowo też w powyższej wersji TL;DR zaznaczaliśmy rolę badań DNA jako istotnej dla rozwiązania tej kwestii. Pana sugestia jest niewątpliwie cenna, spróbujemy pokazać również punkt widzenia autochtonistów - w ramach wspierania ważnej dyskusji.

10 argumentów, że Imperium Lechitów nie istniało (TL;DR)
~ Tomasz Leszkowicz Administrator
@ Gość: jj Dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawki w tekście zostały naniesione.

Der Riese – tajemnica Gór Sowich
~ Tomasz Leszkowicz Administrator
@ Marek Baran Chochliki drukarskie pomyliły nam litery, już poprawiamy - dziękujemy!

Gry z tronem Olivera Cromwella
~ Tomasz Leszkowicz Administrator
@ Adrian Leszczyński

Jako "Turbosłowian" rozumiemy osoby, które w sieci (i nie tylko) propagują narracje o rzekomo istniejącym przedchrześcijańskim mocarstwie lechickim, swobodnie i bez standardów naukowych traktując źródła historyczne, a często także fabrykując przekazy.

Imperium Lechitów nie istniało – baza artykułów
~ Tomasz Leszkowicz Administrator