Tomasz Leszkowicz

Redaktor naczelny Histmag.org, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesują go też dzieje Niemiec i historia wojskowości. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl” oraz „Dziejach Najnowszych”. Stały współpracownik tygodnika polonijnego „Monitor” z Chicago. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Ostatnie teksty użytkownika
2017-01-23 06:51
Co wydarzyło się 23 stycznia?
224 lata temu Rosja i Prusy dokonały drugiego rozbioru Polski. Co jeszcze wydarzyło się 23 stycznia? Zapraszamy na poranny przegląd rocznic historycznych w sam raz do porannej kawy.
2017-01-19 08:32
Co wydarzyło się 19 stycznia?
46 lat temu, po latach wstrzymywania projektu, Biuro Polityczne KC PZPR podjęło decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Co jeszcze wydarzyło się 19 stycznia? Zapraszamy na nasz przegląd w
2017-01-18 20:10
Nadieżda Mandelsztam – strażniczka pamięci o zapomnianym mężu
Drugi tom wspomnień Nadieżdy, żony poety Osipa Mandelsztama, pokazują nie tylko to wyjątkowe małżeństwo, ale również panoramę historii Rosji w XX wieku. Jakim wyzwaniem było przetłumaczenie tego dzieł
2017-01-18 16:25
Historia Warszawy w tysiącach eksponatów
Od dłuższego czasu Muzeum Warszawy jest instytucją bez swojej głównej wystawy. To wkrótce się zmieni, a warszawiacy i turyści będą mogli poznać historię miasta z bardzo różnych perspektyw. Twórcy nowe
2017-01-17 16:43
Propaganda PRL – czy była skuteczna? [audio]
Jednym z filarów 45 lat rządów komunistów w Polsce była zmasowana propaganda. Jak działała? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Tomaszem Leszkowiczem, autorem e-booka „Oblicza propagandy PRL”.
Ostatnie komentarze użytkownika
@ Gość: Grouche Według 22. poprawki do Konstytucji (ograniczenie kadencji prezydenta do dwóch), wiceprezydent może ubiegać się tylko o jedną reelekcję wtedy, gry sprawował opróżniony urząd prezydenta przez dłużej niż dwa lata. JFK zginął po około dwóch latach i dziesięciu miesiącach sprawowania urzędu.

Najwybitniejsi prezydenci USA w XX wieku – ranking czytelników Histmag.org
~ Tomasz Leszkowicz Administrator
@heh A jakieś fakty, że zostało doklejone później? Proszę zwrócić uwagę na zamieszczoną wstawkę z Twittera, w mediach pojawiły się także zbliżenia kadru z TVP, na których akurat w tym miejscu widać płaską, jednorodną przestrzeń.

Skoro innym zarzuca się błędy, warto podawać argumenty, a nie nadrabiać retoryką. Inaczej wychodzi kłamstwo - przepraszam, post-prawda.

Nie ten kaliber...
~ Tomasz Leszkowicz Administrator
@Paweł Sz. Zgadza się, literówkę poprawiliśmy, dziękujemy.

Między młotem Oświecenia a kowadłem tradycji. Węgry za panowania Józefa II
~ Tomasz Leszkowicz Administrator
@Paweł Sz. Oczywiście, usterkę już poprawiliśmy, dziękujemy za zwrócenie uwagi!

Truskawiec – modne uzdrowisko II RP
~ Tomasz Leszkowicz Administrator
@Monika Dryzner Dziękujemy za zwrócenie uwagi, literówkę już poprawiliśmy!

Najwybitniejsi prezydenci USA w XX wieku – ranking czytelników Histmag.org
~ Tomasz Leszkowicz Administrator