Przemysław Mrówka

Absolwent Instytut Historycznego UW, były członek zarządu Koła Naukowego Historyków Wojskowości. Zajmuje się głównie historią wojskowości i drugiej połowy XX wieku, publikował, m. in. w „Gońcu Wolności”, „Uważam Rze Historia” i „Teologii Politycznej”. Były redaktor naczelny portalu Histmag.org. Miłośnik niezdrowego trybu życia.

Ostatnie teksty użytkownika
2018-11-30 13:05
Warszawska Praga, której już nie ma
Praga do czasów II wojny światowej była niezwykle barwnym ośrodkiem życia społeczności żydowskiej. O pozostałościach po dawnych mieszkańcach stołecznej dzielnicy, ich dziejach i tradycjach rozmawiamy
2018-11-18 21:03
Aksamitna rewolucja, czyli jak Czechosłowacja obaliła komunizm
Przełom lat 80. i 90. był momentem, gdy kolejne kraje bloku socjalistycznego odzyskiwały swą niepodległość. Jak proces ten wyglądał w Czechosłowacji?
2018-11-05 10:00
„Call of Cthulhu” – recenzja i ocena gry
Lata dwudzieste, klimat noir i dzieła jednego z najważniejszych twórców horrorów w historii literatury. To nie może się nie udać! Czy jednak na pewno?
Tagi: Gry, Recenzje
2018-10-23 20:42
Awosze – miecz i tarcza węgierskiego stalinizmu
Każdy kraj komunistyczny dysponował swoimi formacjami tajnej policji. Na Węgrzech rolę tę pełnił Urząd Bezpieczeństwa Państwa. Co o nim wiemy? Dlaczego to na funkcjonariuszach ÁVO/ÁVH, zwanych popular
2018-10-18 17:04
Państwowe Gospodarstwa Rolne: „fabryki żywności”?
Po dziś dzień Państwowe Gospodarstwa Rolne kojarzą się z niszczejącymi budynkami gospodarczymi i biedą. Czy jednak słusznie? Jaka była historia tych przedsiębiorstw?
Ostatnie komentarze użytkownika
Nie, Panie Śmiech. Ani nie sugeruję, że wszyscy zostali ukarani, ani, że jedne fakty negują drugie. Zwróciłem tylko uwagę, że prócz osób wydających Żydów, mieliśmy też instytucję, która takie osoby karała. W mojej opinii fakt wart podkreślenia, biorąc pod uwagę, że nie kojarzę takiego mechanizmu w żadnym innym kraju okupowanym. Tylko tyle, nie chciałem przekazać żadnej dodatkowej treści.

Przepraszam dyrektora FBI
~ Przemysław Mrówka Autor Histmaga
Panie Mim: Babicz powołuje się na tezy Szipkowa zawarte w książce "Tradycjonalizm, nacjonalizm, neonazizm". Książki tej nie czytałem, więc nie wiem, jak dokładnie one brzmią, siłą rzeczy nie wiem też, czy się z nimi zgadzam, czy nie. Jeśli według Szipkowa jednym z aspektów II wojny światowej było dążenie Rzeszy do zabezpieczenia sobie w Europie "kolonii", które stanowiłyby zaplecze surowcowe, materiałowe i robotniczej siły żywej, to zgadzam się. Nie zgadzam się natomiast z twierdzeniem Babicza, jakoby ZSRS takiej polityki nie prowadził.

Kto się boi Rzeczypospolitej Polskiej?
~ Przemysław Mrówka Autor Histmaga
Krzysztof Fudalej: Błędy poprawiłem. Dziękuję bardzo za uwagi.

Miotacz ognia – broń z piekła rodem
~ Przemysław Mrówka Autor Histmaga
Zrzut ekranu pokazuje mapę już po paru latach rozgrywki, więc i różnych działań podejmowanych przez frakcje zarówno sterowane przez gracza, jak i przez komputer. W tym wypadku Kaledończycy wyparli Rzymian.

Gra: „Total War: Attila” (informacja)
~ Przemysław Mrówka Autor Histmaga
Błędy zostały już poprawione. Bardzo przepraszamy.

Juliusz Nowina-Sokolnicki albo galimatias polskiej emigracji
~ Przemysław Mrówka Autor Histmaga