Przemysław Mrówka

Absolwent Instytut Historycznego UW, były członek zarządu Koła Naukowego Historyków Wojskowości. Zajmuje się głównie historią wojskowości i drugiej połowy XX wieku, publikował, m. in. w „Gońcu Wolności”, „Uważam Rze Historia” i „Teologii Politycznej”. Były redaktor naczelny portalu Histmag.org. Miłośnik niezdrowego trybu życia.

Ostatnie teksty użytkownika
2017-11-19 22:05
„Warszawa czasów Sokratesa Starynkiewicza” – Przemysław Mrówka w audycji RDC!
18 listopada gościem audycji Wieczór RDC Agnieszki Lipki-Barnett w Radiu dla Ciebie był nasz autor i publicysta Przemysław Mrówka, który opowiadał o historii dawnej Warszawy za czasów prezydenta Sokra
2017-11-19 10:00
Grzegorz Gajek – „Powrót królów” – recenzja
Większość ludzi rozstała się z Odyseuszem, Menelaosem i resztą bohaterów spod Troi jeszcze w liceum. Może czas odświeżyć znajomość?
Tagi: Recenzje
2017-11-10 16:48
Śmierć ostatniej twierdzy Rzeszy - oblężenie Wrocławia
Chwiejące się w posadach Niemcy zdecydowane były bronić się do ostatka. Najdłużej oblężenie wytrzymał Wrocław, poddając się jako ostatnia twierdza upadającej III Rzeszy.
2017-11-03 20:28
Bomba Kaliskiego – polskie badania termojądrowe
Grono państw prowadzących badania jądrowe jest nad wyraz elitarne: w jego skład wchodzą kraje dysponujące nie tylko odpowiednimi środkami, ale też wybitnymi naukowcami. Do tego klubu należała też Pols
2017-10-21 15:17
Twierdza Niemcy: Międzyrzecki Rejon Umocniony
W historii relacji polsko-niemieckich to raczej nasz zachodni sąsiad pełnił rolę agresora. Może zaskoczyć więc informacja, że jeden ze swoich czołowych systemów fortyfikacji, Międzyrzecki Rejon Umocni
Ostatnie komentarze użytkownika
Nie, Panie Śmiech. Ani nie sugeruję, że wszyscy zostali ukarani, ani, że jedne fakty negują drugie. Zwróciłem tylko uwagę, że prócz osób wydających Żydów, mieliśmy też instytucję, która takie osoby karała. W mojej opinii fakt wart podkreślenia, biorąc pod uwagę, że nie kojarzę takiego mechanizmu w żadnym innym kraju okupowanym. Tylko tyle, nie chciałem przekazać żadnej dodatkowej treści.

Przepraszam dyrektora FBI
~ Przemysław Mrówka Autor Histmaga
Panie Mim: Babicz powołuje się na tezy Szipkowa zawarte w książce "Tradycjonalizm, nacjonalizm, neonazizm". Książki tej nie czytałem, więc nie wiem, jak dokładnie one brzmią, siłą rzeczy nie wiem też, czy się z nimi zgadzam, czy nie. Jeśli według Szipkowa jednym z aspektów II wojny światowej było dążenie Rzeszy do zabezpieczenia sobie w Europie "kolonii", które stanowiłyby zaplecze surowcowe, materiałowe i robotniczej siły żywej, to zgadzam się. Nie zgadzam się natomiast z twierdzeniem Babicza, jakoby ZSRS takiej polityki nie prowadził.

Kto się boi Rzeczypospolitej Polskiej?
~ Przemysław Mrówka Autor Histmaga
Krzysztof Fudalej: Błędy poprawiłem. Dziękuję bardzo za uwagi.

Miotacz ognia – broń z piekła rodem
~ Przemysław Mrówka Autor Histmaga
Zrzut ekranu pokazuje mapę już po paru latach rozgrywki, więc i różnych działań podejmowanych przez frakcje zarówno sterowane przez gracza, jak i przez komputer. W tym wypadku Kaledończycy wyparli Rzymian.

Gra: „Total War: Attila” (informacja)
~ Przemysław Mrówka Autor Histmaga
Błędy zostały już poprawione. Bardzo przepraszamy.

Juliusz Nowina-Sokolnicki albo galimatias polskiej emigracji
~ Przemysław Mrówka Autor Histmaga