Paweł Rzewuski

Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Ostatnie teksty użytkownika
2017-12-31 10:20
Z powinszowaniem Nowego Roku [Galeria]
Zwyczaj szczególnego obchodzenia Nowego Roku na dobre zawitał w kulturze europejskiej na przełomie XIX i XX wieku. Nie oznacza to, że wcześniej nie odnotowywano tego momentu, nie świętowano go jednak
2017-12-13 17:30
Nigel Warburton - „Krótka historia filozofii” - recenzja
Jak zamknąć kilka tysięcy lat myślowego dorobku ludzkości na niespełna trzystu stronach? Czy to w ogóle możliwe? Nigel Warburton dowodzi, że tak.
2017-12-03 16:00
„Czas ziemiaństwa” – recenzja
Ziemiaństwo to grupa społeczna najbardziej nieobecna, a zarazem najbardziej obecna w polskiej świadomości. W narodowym imaginarium stworzonym przez współczesnych Polaków zajmie kluczową, wyznacznikową
2017-11-05 10:00
Gabriela Jatkowska - „Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej” - recenzja
Oto przed nami opowieść o największych przedwojennych polskich sportowcach. Poznamy losy Janusza Kusocińskiego, Jadwigi Jędrzejowskiej czy Marii Kwaśniewskiej, którzy w czasach II Rzeczpospolitej roz
2017-09-08 15:03
Czy Piłsudski był faszystą?
Nie wiem, na ile jest to prawda, ale zakładam jednak, że niestety tak było: na wystawie w Domu Historii Europejskiej w Brukseli przedstawiono Józefa Piłsudskiego jako faszystę.
Ostatnie komentarze użytkownika
@ Tomasz Czapla Skłaniałbym się, jeżeli już miałbym wchodzić w rozważania, w wersje z udziałem byłych legionistów (chociaż oczywiście są pewne przesłanki, że brał w akcji udział np. Wieniawa). W gruncie rzeczy ze śmierci Zagórskiego Piłsudski nie wyciągnął realnych politycznych zysków, możliwym jest wiec, że oddolnie piłsudczycy wzięli sprawę we własne ręce i wtedy zaszło coś (wypadek, zawał serca, albo bicie które miało być nastraszeniem zaszło za daleko). Sprawa jego porwania i zabójstwa (gdyby była sterowana odgórnie) wydaje się nielogiczna na tle innych działań Piłsudskiego. Wydaje mi się zatem, że ktoś przesadził a Piłsudski zgodził się to zatuszować a nie że wydał sam wyrok. Co do Rozwadowskiego tu sprawa mogła być już inna, ale z tego co mi wiadomo, brak jakichkolwiek twardych dowodów.

Czy Piłsudski był faszystą?
~ Paweł Rzewuski Autor Histmaga
@ śpieszę wyjaśnić. W modelu kolonialnym dąży się do asymilacji mniejszości, czyli Ukrainiec był represjonowany tak długo jak nie chciał uznać się Polakiem. Kiedy to zrobił miał szanse na karierę (np. zmieniając nazwisko, przechodząc na katolicyzm albo protestantyzm). W modelu faszystowskim naród dominujący dąży do podporządkowania sobie mniejszości bez możliwości dania jej nadziei na normalne życie.

Czy Piłsudski był faszystą?
~ Paweł Rzewuski Autor Histmaga
Oczywiście, że na Wołyniu. Dziękuje za znalezienie przeinaczenia, już poprawiłem

Wacław Kostek-Biernacki – kat, wojewoda, satanista
~ Paweł Rzewuski Autor Histmaga
Oczywiście Alicja, dziękuje za zwrócenie uwagi. Pozdrawiam.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz - heros literatury popularnej
~ Paweł Rzewuski Autor Histmaga
Wobec licznych kontrowersji związanych z formą w jakiej zostało sformułowane pytanie 18 zostało ono anulowane. Autor pragnie złożyć przeprosiny za zaistniałe zamieszanie.

Turniej historyczny 2013. Etap finałowy - klucz odpowiedzi
~ Paweł Rzewuski Autor Histmaga