Big Ben: 150 lat

opublikowano: 2009-07-11 00:10
wolna licencja
poleć artykuł:
Dokładnie 150 lat temu słynny londyński dzwon Big Ben wybił godzinę po raz pierwszy. Od tej pory dzwoni zawsze co piętnaście minut.
REKLAMA

Big Ben – zobacz też: Londyn 1967: między Beatlesami i rewolucją

Wieża zegarowa Pałacu Westminsterskiego (fot. David Iliff , na licencji GNU FDL)

Aby uczcić tę rocznicę, na 96 metrowej wieży zostanie wyświetlony napis „Wszystkiego najlepszego, Big Ben, 150 lat, 1859–2009 (Happy Birthday Big Ben, 150 years, 1859 – 2009)”.

Prawdopodobnie dzwon otrzymał swoje imię po sir Benjaminie Hallu, ministrze prac publicznych Wielkiej Brytanii, którego imię jest wyryto na powierzchni jednego z najsłynniejszych symboli Londynu. Wieża, którą często również nazywa się Big Benem, została zbudowana w trakcie renowacji siedziby brytyjskiego parlamentu przez architektów Charlesa Barry'ego i Augustusa Pugina, którzy wygrali konkurs na przebudowę pałacu Westminsterskiego po pożarze z 1834 roku.

Ale sam zegar jest dziełem Edmunda Becketa Denisona, który zaprojektował skomplikowany mechanizm oddzielający wahadło od wskazówek oraz ważącego 16 ton dzwonu. Krytycy tego rozwiązania uważali, że planów konstrukcyjnych nie uda się zrealizować i wydawało się, że mieli rację, bowiem pierwszy dzwon pękł jeszcze w czasie testów na pałacowym dziedzińcu i nie dało się go naprawić. Musiał zostać zastąpiony przez nowy i lżejszy, którego waga wynosi 13,8 tony. Zegar zaczął tykać 31 maja 1859 roku, zaś dzwon można było usłyszeć po raz pierwszy 11 lipca tego samego roku.

Również ów lżejszy, ważący 13,8 tony dzwon szybko uległ pęknięciu, co wywołało zawziętą kłótnię między Denisonem a ludwisarzem Georgem Mearsem, którzy wzajemnie obarczali się winą za uszkodzenie. Big Ben nie został nigdy naprawiony, a jedynie obrócono go tak, by serce uderzało w inny punkt. Dźwięk dzwonu już nigdy nie był taki sam.

Źródło: timesonline.co.uk

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone