Histmag do kawy (1 lipca 2015)

opublikowano: 2015-07-01 05:27
wolna licencja
poleć artykuł:
Dzień dobry! 213 lat temu wojska Napoleona pokonały Rosjan pod Powiewiórką, zaś swoje 62 urodziny obchodzi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Dziś świętujemy też Dzień Psa, dolejcie więc swoim czworonogom wody do miski (bo może być upalnie), a sami weźcie kawę lub herbatę i przyjrzyjcie się temu, co dla Was przygotowaliśmy.
REKLAMA
Z mediów: o ile w Polsce lustracja budzi coraz mniejsze emocje (nie licząc osób wciągniętych w mniej lub bardziej zawikłane sprawy), o tyle u naszych sąsiadów to sprawa ciągle gorąca. Na Litwie wybuchła ostatnio dyskusja o przedłużeniu utajnienia informacji o byłych współpracownikach KGB, którzy przyznali się do tej współpracy . Informacje o tym na mocy prawa są utajnione dopóki osoba taka nie zacznie pełnić funkcji w administracji państwowej bądź wymiarze sprawiedliwości. Dane te pozostaną tajne jeszcze przez 75 lat.
Biblioteki cyfrowe: swoje 85 urodziny obchodzi Archiwum Akt Nowych. Prawdopodobnie większość historyków XX wieku miało kontakt z tym archiwum – w końcu to tam znajdują się dokumenty Armii Krajowej, Delegatury Rządu na Kraj, wielu ministerstw, KC PZPR oraz ogromnej masy mniejszych instytucji, a także wiele spuścizn i archiwów prywatnych. Ostatnio strona AAN przeszła głęboki lifting, zaczęta tam publikować również materiały zdigitalizowane. Ostatnio – zbiór zdjęć z głośnej i kontrowersyjnej blokady skrzyżowania ul. Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich zorganizowanej przez „Solidarność” w początkach sierpnia 1981 r.
Z archiwum Histmaga: propaganda lubi lokować się w różnych miejscach. Bardziej skuteczna jest wtedy, gdy towarzyszy człowiekowi w codziennym funkcjonowaniu. Stąd duża popularność propagandowych kalendarzy, które obok siebie zawierają treści polityczne i ideologiczne oraz cenne porady życiowe. Taki właśnie stalinowski kalendarz przedstawiliśmy kiedyś w naszym portalu . Bez wątpienia kawał ciekawej lektury!

Video historia: czy weksylologia (nauka pomocnicza historii zajmująca się flagami, chorągwiami i sztandarami) może być sexy? Jak się okazuje, za niby prostą flagą stoją często niesamowite ciekawostki. Przykładem wciąż popularna w niektórych kręgach flaga Konfederacji:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone