Wrześniowe rekonstrukcje (II)

opublikowano: 2009-08-25 08:15
wolna licencja
poleć artykuł:
Na kilka dni przed rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej rekonstruktorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych walkami z września 1939 r. na inscenizacje w Mławie, Końskich i Mokrej.
REKLAMA

Mława

28 sierpnia w Mławie (woj. mazowieckie) rozpocznie się dwudniowe widowisko historyczne „Bitwa pod Mławą”. Pierwszego dnia od godz. 12:00 w centrum miasta można będzie uczestniczyć w pikniku militarnym, podczas którego odbywać będą się pokazy zabytkowego i współczesnego sprzętu wojskowego oraz prezentacje grup rekonstrukcyjnych, jednostek wojskowych i Straży Granicznej. Następnie (godz. 17:00) rozpocznie się część oficjalna, m.in. apel poległych i defilada pododdziałów wojskowych i rekonstrukcyjnych. Dzień zakończy inscenizacja uliczna przedstawiająca nalot bombowy na Mławę oraz zapaleniem 854 zniczy pod Pomnikiem Piechura w Uniszkach Zawadzkich.

Następnego dnia (29 sierpnia) od rana na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich trwać będzie piknik historyczny oraz część artystyczna uroczystości. Główny punkt programu – rekonstrukcja bitwy pod Mławą rozpocznie się ok. godz. 15:00. W inscenizacji, nawiązującej do walk z 1-4 września stoczonych pomiędzy Armią „Modlin” a 3. Armią niemiecką, planowany jest udział sprzętu pancernego, motocykli, artylerii, samolotów oraz broni maszynowej. Organizatorzy zapowiadają, że w dniu rekonstrukcji działać będzie specjalna linia autobusowa przewożąca chętnych z Mławy na miejsce bitwy.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Końskie

W niedzielę 30 sierpnia w Końskich (woj. świętokrzyskie) odbędą się dwie inscenizacje przedstawiające epizody z kampanii wrześniowej. Wówczas to w tym rejonie zacięte walki obronne toczyła 36. Dywizja Piechoty Rezerwowa. Pierwsza z rekonstrukcji rozpocznie się o godz. 11:00 w Rudzie Malenickiej i prezentować będzie obronę tamtejszego mostu. O godz. 16:30 przy ul. Południowej w Końskich rozpocznie się główna inscenizacja, którą poprzedzi prezentacja grup rekonstrukcyjnych biorących w niej udział.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Mokra

W dniach 28-30 sierpnia trwać będą obchody rocznicy bitwy pod Mokrą (pow. kłobucki, woj. śląskie). W piątek 28 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku odbędzie się konferencja popularnonaukowa pt. „70 rocznica Bitwy pod Mokrą i wybuchu II wojny światowej na Ziemi Kłobuckiej”. Natomiast 29 sierpnia w okolicach miejsca obchodów odbędzie się Rajd Szlakiem Pamięci Walk Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod Mokrą. Uczestnicy rajdu pokonają jedną z pięciu tras szlakiem bojowym niektórych pododdziałów Wojska Polskiego w czasie kampanii wrześniowej. Uroczystościom towarzyszyć będą także ekspozycje na terenie Mokrej. Prezentowane będą m.in. pamiątki po żołnierzach Wołyńskiej BK, wystawa „Polskie Pociągi Pancerne” oraz wystawa reprodukcji obrazów batalistycznych E. Mesjasza poświęconych Bitwie pod Mokrą.

30 sierpnia pod pomnikiem w Mokrej odbędą się uroczystości oficjalne, których zwieńczeniem będzie inscenizacja walk pod Mokrą z 1 września 1939 r. Wówczas to Wołyńska BK skutecznie powstrzymała atak niemieckiej 4. Dywizji Pancernej.

Więcej informacji na stronie organizatorów

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone