Autor: Redakcja
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia polityczna, Historia wojskowości, II wojna światowa, Polska
Opublikowany: 2018-09-01 10:12
Licencja: wolna licencja

1 września 1939 roku i kampania wrześniowa - jak Niemcy zaatakowały Polskę?

1 września 1939 roku III Rzesza zaatakowała polską placówkę na Westerplatte. Zaczęła się II Wojna Światowa i kampania wrześniowa - wojna obronna Polski 1939 roku. Jak koncepcja wojny błyskawicznej (Blizkrieg) została przeprowadzona w Polsce? Czy polscy kawalerzyści rzeczywiście szarżowali na czołgi? Krojanty, Wizna, Bzura - jak naprawdę wyglądały te i inne bitwy kampanii wrześniowej? I jak 17 września, dzień w którym odbyła się agresja ZSRR na Polskę przyczynił się do klęski? Faktów o kampanii wrześniowej dowiecie się z naszych artykułów!
REKLAMA

Jak wyglądała kampania wrześniowa?

Wojna obronna Polski w 1939 roku zaczęła się w chwili, w której III Rzesza zaatakowała Polskę i polskie wojska między innymi na Westerplatte. Ale co było wcześniej? Jakie wydarzenia doprowadziły do ataku Niemiec i początku drugiej wojny światowej? Dlaczego pierwszy atak Niemców, czyli atak na Wieluń może być symboliczny dla całej wojny? Jak we wrześniu 1939 roku walczyli polscy żołnierze? I jak początek wojny relacjonowała polska prasa? O tym przeczytacie w poniższych artykułach.

Szarża na czołgi? - kawaleria we wrześniu 1939 roku

W polskiej świadomości wciąż funkcjonuje mit, że polskie wojsko z szabelkami i lancami nacierało bezpośrednio na niemieckie czołgi. Czy polscy kawalerzyści rzeczywiście szarżowali na czołgi? Do czego przydawała się kawaleria w czasie kampanii wrześniowej? Jak naprawdę wyglądała bitwa pod Krojantami i nad rzeczką Mrogą? I w wojnie obronnej walczyli Polscy Tatarzy. O tym przeczytasz w poniższych tekstach.

Dlaczego alianci nie przyszli nam z pomocą we wrześniu?

Czy we wrześniu 1939 roku zostaliśmy zdradzeni? Dlaczego Francuzi i Brytyjczycy nie przyszli nam bezpośrednio z pomocą? Czy rzeczywiście poza symbolicznym wypowiedzeniem wojny nie ruszyli do walki? Czy Alianci mogli zrobić coś więcej? Rozważania na ten temat znajdziesz w naszych artykułach.

17 września 1939 roku

17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny na całej linii przekroczyły granice z Polską. Napaść ta przypieczętowała los II Rzeczypospolitej. Jak Sowieci uzasadniali swoją decyzję? Jak wyglądała walka na dwa fronty? Jak wyglądały ostatnie dni polskiego Lwowa? O tym przeczytasz w poniższych tekstach.

Wrzesień 1939 roku we wspomnieniach

W drugiej wojnie światowej brało udział wiele osób. Obserwowali ją jako dowódcy, żołnierze, powstańcy, czy po prostu cywile. W poniższych tekstach przeczytacie wspomnienia Jana Karskiego, prof. Macieja Benharda i polskich żołnierzy opowiadających o swoich doświadczeniach z bronią przeciwpancerną.

Pamięć o wrześniu

Rocznica wybuchu II wojny światowej to wciąż jedna z najważniejszych rocznic wspominanych we współczesnej Polsce. A jak wspominano tę rocznice w PRL? Jak dziś wyglądają cmentarze i miejsca pamięci związane z wojną obronną? O tym piszemy w poniższych artykułach. Dowiecie się też o kontrowersjach związanych z Muzeum II wojny światowej w Gdańsku, które jest ważnym miejscem pamięci o tych strasznych wydarzeniach.

Zobacz też: Wieluń jako przykład „najmroczniejszej” strony II WŚ

Czy II wojna światowa mogła potoczyć się inaczej?

Historia alternatywna jako pewien sposób historycznej ciekawostki ma wielu fanów i przeciwników. A co jeśli losy potoczyłyby się inaczej? Jak wyglądałby świat, gdyby Polacy uderzyli jako pierwsi? A co jak byśmy wygrali? Czy II wojna światowa mogłaby potoczyć się inaczej?

1 września 1939 roku – zobacz też: 

  Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
Wydawca: Histmag.org
Okładka: miękka
Liczba stron: 334
Format: 140x195 mm
ISBN: 978-83-925052-9-7
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Legionów Polskich 41/101
96-300 Żyrardów
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy