1 września 1939 roku i kampania wrześniowa - jak Niemcy zaatakowały Polskę?

opublikowano: 2018-09-01 10:12
wolna licencja
poleć artykuł:
1 września 1939 roku III Rzesza zaatakowała polską placówkę na Westerplatte. Zaczęła się II Wojna Światowa i kampania wrześniowa - wojna obronna Polski 1939 roku. Jak koncepcja wojny błyskawicznej (Blizkrieg) została przeprowadzona w Polsce? Czy polscy kawalerzyści rzeczywiście szarżowali na czołgi? Krojanty, Wizna, Bzura - jak naprawdę wyglądały te i inne bitwy kampanii wrześniowej? I jak 17 września, dzień w którym odbyła się agresja ZSRR na Polskę przyczynił się do klęski? Faktów o kampanii wrześniowej dowiecie się z naszych artykułów!
REKLAMA

Jak wyglądała kampania wrześniowa?

Wojna obronna Polski w 1939 roku zaczęła się w chwili, w której III Rzesza zaatakowała Polskę i polskie wojska między innymi na Westerplatte. Ale co było wcześniej? Jakie wydarzenia doprowadziły do ataku Niemiec i początku drugiej wojny światowej? Dlaczego pierwszy atak Niemców, czyli atak na Wieluń może być symboliczny dla całej wojny? Jak we wrześniu 1939 roku walczyli polscy żołnierze? I jak początek wojny relacjonowała polska prasa? O tym przeczytacie w poniższych artykułach.

Szarża na czołgi? - kawaleria we wrześniu 1939 roku

W polskiej świadomości wciąż funkcjonuje mit, że polskie wojsko z szabelkami i lancami nacierało bezpośrednio na niemieckie czołgi. Czy polscy kawalerzyści rzeczywiście szarżowali na czołgi? Do czego przydawała się kawaleria w czasie kampanii wrześniowej? Jak naprawdę wyglądała bitwa pod Krojantami i nad rzeczką Mrogą? I w wojnie obronnej walczyli Polscy Tatarzy. O tym przeczytasz w poniższych tekstach.

Dlaczego alianci nie przyszli nam z pomocą we wrześniu?

Czy we wrześniu 1939 roku zostaliśmy zdradzeni? Dlaczego Francuzi i Brytyjczycy nie przyszli nam bezpośrednio z pomocą? Czy rzeczywiście poza symbolicznym wypowiedzeniem wojny nie ruszyli do walki? Czy Alianci mogli zrobić coś więcej? Rozważania na ten temat znajdziesz w naszych artykułach.

17 września 1939 roku

17 września 1939 roku wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny na całej linii przekroczyły granice z Polską. Napaść ta przypieczętowała los II Rzeczypospolitej. Jak Sowieci uzasadniali swoją decyzję? Jak wyglądała walka na dwa fronty? Jak wyglądały ostatnie dni polskiego Lwowa? O tym przeczytasz w poniższych tekstach.

Wrzesień 1939 roku we wspomnieniach

W drugiej wojnie światowej brało udział wiele osób. Obserwowali ją jako dowódcy, żołnierze, powstańcy, czy po prostu cywile. W poniższych tekstach przeczytacie wspomnienia Jana Karskiego, prof. Macieja Benharda i polskich żołnierzy opowiadających o swoich doświadczeniach z bronią przeciwpancerną.

Pamięć o wrześniu

Rocznica wybuchu II wojny światowej to wciąż jedna z najważniejszych rocznic wspominanych we współczesnej Polsce. A jak wspominano tę rocznice w PRL? Jak dziś wyglądają cmentarze i miejsca pamięci związane z wojną obronną? O tym piszemy w poniższych artykułach. Dowiecie się też o kontrowersjach związanych z Muzeum II wojny światowej w Gdańsku, które jest ważnym miejscem pamięci o tych strasznych wydarzeniach.

Zobacz też: Wieluń jako przykład „najmroczniejszej” strony II WŚ

Czy II wojna światowa mogła potoczyć się inaczej?

Historia alternatywna jako pewien sposób historycznej ciekawostki ma wielu fanów i przeciwników. A co jeśli losy potoczyłyby się inaczej? Jak wyglądałby świat, gdyby Polacy uderzyli jako pierwsi? A co jak byśmy wygrali? Czy II wojna światowa mogłaby potoczyć się inaczej?

1 września 1939 roku – zobacz też: 

  Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone