Woluminy z akademii. Publikacje wydawnictw uczelnianych na XVIII TKH

opublikowano: 2009-12-14 13:15
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Ostatni rok nie był łatwy dla oficyn uniwersyteckich. Kryzys zmusił je do cięcia kosztów, radzenia sobie przy obniżonych dotacjach, ograniczania nakładów. Tym bardziej należy się cieszyć z wielu interesujących nowości. A także z tego, że kilka wydawnictw akademickich, jak co roku, pojawiło się na Targach Książki Historycznej Odwiedziliśmy stoiska wszystkich z nich.
REKLAMA

Wydawnictwo Akademii Humanistycznej w Pułtusku

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora skutecznie wyrabia sobie opinię najlepszej w Polsce prywatnej uczelni humanistycznej. Wolniej renomę zdobywa jej wydawnictwo. Szkoda, bowiem wypuściło ono cały szereg interesujących publikacji. Na sąsiadującym z nami stoisku Wyd. AH polecono nam pracę J. Tyszkiewicza „Tatarzy w Polsce i Europie” wydaną w ubiegłym roku. Jest to zbiór studiów opisujących m.in. ucieczkę księżnej Kingi przed Tatarami, hufce tatarskie w bitwie pod Grunwaldem, polityczne stosunki państwa polsko-litewskiego z Krymem i Turcją (1444-1489), oddziały Tatarów litewskich w wojnie trzynastoletniej, utratę niezależności przez Chanat Krymski w 1475 r., chorągwie tatarskie w wojnie pruskiej 1519-1521, życie religijne Tatarów, tatarskich gońców w służbie Jagiellonów oraz lecznictwo i leki Tatarów.

Jak usłyszeliśmy hitem targów była także praca zbiorowa „Handel Mazowsza w epoce staropolskiej” pod redakcją H. Samsonowicza i R. Lolo.

Wydawnictwo Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach

Na stoisku Wyd. UJK polecono nam dwie publikacje z 2008 roku. Pierwsza stanowi przykład popularnych w ostatnim czasie studiów z zakresu historii kobiet. Mowa o pracy Reginy Renz pt. „Kobieta w społeczeństwie międzywojennej Kielecczyzny. Dom - praca - aktywność społeczna”. Na stronie wydawnictwa możemy przeczytać o niej: Autorka zwróciła uwagę na normy prawne i obyczajowe oraz ich wpływ na rozmaite aspekty życia codziennego kobiet. Przedstawiła możliwości edukacyjne kobiet, ich aspiracje życiowe i różnorodne formy aktywności zawodowej. Zamieściła rozważania na temat sytuacji materialnej, warunków bytowych, mieszkaniowych, sposobu spędzania wolnego czasu. Autorka zwróciła również uwagę na pozycję społeczną kobiet, ich postawy etyczne i specyfikę kobiecej religijności. Starała się ukazać kobiety w różnych rolach społecznych i w różnych sytuacjach życiowych, w domu, pracy, w ich działalności na rzecz środowiska lokalnego. Praca przeznaczona jest dla studentów, doktorantów oraz wszystkich zainteresowanych problematyką i przemianami społeczno-kulturowymi zachodzącymi w społeczeństwie polskim po 1918 roku.

Druga z książek traktuje o czasach odleglejszych: to publikacja zbiorowa „Szlachta i ziemianie między Wisłą a Pilicą w XVI-XX wieku. Studia z dziejów społeczno-gospodarczych” pod redakcją J. Gapysa, M. Nowaka i J. Pielasa.

REKLAMA

Wydawnictwo Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Największym zainteresowaniem spośród publikacji poznańskiego uniwersytetu cieszyła się dość niepozorna książeczka Piotra Napierały pt. „Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu. Wielcy władcy małego państwa”. Jak nas poinformowano, wydawca sprzedał wszystkie jej egzemplarze zabrane na targi. Na stronie oficyny czytamy: Książka dotyczy osiemnastowiecznych dziejów niewielkiego państwa niemieckiego, jakim było landgrafstwo Hesji-Darmstadt powstałe w wyniku podziału dynastycznego w 1567roku, leżące nad rzekami Renem, Menem oraz Lahn i Eder. (...) Książka umożliwia polskiemu czytelnikowi spojrzenie na dzieje XVIII wieku, tym razem oczami nie Francuzów, czy Brytyjczyków, lecz mieszkańców sielskiego landgrafstwa.

Spośród starszych publikacji naszej uwadze polecono „Dzieje stosunków polsko-litewskich od czasów najdawniejszych do współczesności” – fundamentalną dla analizy tematu pracę G. Błaszczyka. Jej drugi tom ukazał się w 2007 roku.

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Dobrze zapowiadającą się współpracę z wydawnictwem UMK nawiązaliśmy przy okazji Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. W jej ramach opublikowaliśmy dotąd skrótowe omówienie książki Piotra Olińskiego „Fundacje mieszczańskie w miastach pruskich w okresie średniowiecza i na progu czasów nowożytnych”. Wkrótce ukażą się kolejne, już obszerniejsze recenzje książek z Torunia.

Na targach polecono nam nowość autorstwa Piotra Grochowskiego: „Dziady. Rzecz o wędrownych żebrakach i ich pieśniach”. Jak wyjaśnia wydawca na swojej stronie internetowej, bohaterami niniejszej książki są wędrowni dziadowie-żebracy. Stanowili oni dawniej niezwykle barwną i aktywną grupę, która odgrywała istotną rolę w życiu tradycyjnych społeczności wiejskich. Byli swego rodzaju pośrednikami między światem żywych i zmarłych, modlili się, śpiewali pieśni, przynosili nowiny z dalekiego świata. Jednocześnie ze względu na swoją obcość i odmienność oraz otaczającą ich aurę tajemniczości wywoływali żywe zainteresowanie i skrajnie zróżnicowane reakcje. Wędrowni żebracy wzbudzali szacunek i strach, a zarazem byli obiektem ataków, tematem niewybrednych dowcipów, parodii oraz licznych plotek i sensacyjnych opowieści. Najbardziej frapujące jest jednak to, że dziad funkcjonował równocześnie jako swoista i wieloznaczna figura myślenia, która w różnym czasie i różnych środowiskach społecznych organizowała pewne sfery zbiorowych wyobrażeń i emocji.

REKLAMA

Maciej Mikulski z Wydawnictwa Naukowego UMK zapowiedział też, że trwają prace nad polską edycją wydawanych po niemiecku i cieszących się znaczącą renomą „Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica”. Rodzima wersja ma zawierać wybór tematyczny tekstów w tłumaczeniu – pierwszy tom będzie dotyczyć Joannitów.

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Spośród nowości WUW polecono nam drugi tom monumentalnej publikacji „Historia starożytnych Greków”. Książka autorstwa Benedetto Bravo, Marka Węcowskiego, Ewy Wipszyckiej i Aleksandra Wolickiego obejmuje okres od końca wojen perskich po śmierć Filipa II. Jak wyjaśnia wydawca, stanowi ona oczekiwane od lat przez środowisko polskich historyków, naturalne dopełnienie całości dzieła (tomy: I i III wydane zostały przed laty przez PWN, wkrótce zostaną wznowione w wersji poprawionej przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego).

Nakładem WUW ukazał się także I tom „Korespondencji Fryderyka Chopina” obejmujący lata 1816-1831. Ta edycja źródeł pod redakcją naukową Zofii Helman, Zbigniewa Skowrona i Hanny Wróblewskiej-Straus liczy niemal 800 stron.

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Na stoisku Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego dużym zainteresowaniem cieszyła się publikacja nagrodzona KLIO II stopnia w kategorii monografii naukowych – „Wrocław w przestrzeni gospodarczej Europy (XIII–XV wiek)” Grzegorza Myśliwskiego. Ta sama oficyna opublikowała także pracę nagrodzoną w kategorii autorskiej (nagroda II stopnia): „Jerozolima – Rzym – Compostela. Wielkie pielgrzymowanie u schyłku średniowiecza” Haliny Manikowskiej.

Obecni – nieobecni

Na targach niestety zabrakło kilku ważnych ośrodków akademickich, choćby oficyn Uniwersytetu Gdańskiego, Szczecińskiego, Rzeszowskiego czy Śląskiego. Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego i UMCS-u swoje książki prezentowały wyłącznie na stoisku zbiorowym.

REKLAMA

Z kolei współpracujące z nami Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego skorzystało z gościny stoiska „Histmaga”. Przedstawialiśmy egzemplarze promocyjne publikacji WUJ, zachęcając do ich zakupu za pośrednictwem strony internetowej wydawcy. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się „Ukraina. Narodziny nowoczesnego narodu” Serhy’a Yekelchyka. Wiele osób pytało także o „Historię Rosji” Nicholasa V. Riasanovsky’ego i Marka D. Steinberga.

Warto wspomnieć o jeszcze trzech nowościach WUJ z serii Historiai. W książce „Języki i społeczności w Europie wczesnonowożytnej” Peter Burke zgłębia społeczną historię języków, którymi posługiwano się w Europie w mowie bądź w piśmie od czasów wynalezienia druku aż do rewolucji francuskiej, starając się wykazać, że z językoznawczego punktu widzenia lata 1450–1789 powinno się uznać za odrębną epokę. Całkiem innych tematów dotyka praca emerytowanego profesora historii starożytnej na Uniwersytecie w Durham, P.J. Rhodesa pt. „Historia Grecji. Okres klasyczny 478-323 p.n.e”. Jak wyjaśnia wydawca w przesłanych nam materiałach, książka zawiera przystępny wykład historii Grecji okresu klasycznego, który rozpoczyna się tuż po zakończeniu wojen perskich w 478 r. p.n.e., a kończy śmiercią Aleksandra Wielkiego w 323 r. p.n.e. P.J. Rhodes opisuje rozkwit demokracji w Atenach, powstanie imperium ateńskiego, wojnę peloponeską, rozwój potęgi macedońskiej za panowania Filipa II oraz podboje Aleksandra Macedońskiego. Autor łączy w swoim opowiadaniu narrację z analizą. Omawia zarówno najważniejsze procesy społeczne, gospodarcze i kulturalne, jak i wydarzenia polityczne i wojskowe.

_|

|

|

|

Ostatnia z nowości WUJ to „Inkwizycja hiszpańska” Helen Rawlings. W ujęciu tej autorki słynna inkwizycja z kraju królów arcykatolickich nie stanowi jedynie organizacji powołanej do walki z tzw. wielkimi (judaizmem, islamem, protestantyzmem) oraz małymi (bluźnierstwami, bigamią, prostytucją, przesądami) herezjami. Została tu również ukazana jej znacząca rola w procesie kształtowania instytucji nowożytnego państwa hiszpańskiego.

Tekst: Kamil Janicki; Fotografie: Roman Sidorski

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone