Rok 2011 pod patronatem polskich naukowców

opublikowano: 2011-01-01 20:32
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Patronami 2011 roku zostali wybitni polscy naukowcy: Maria Skłodowska-Curie i Jan Heweliusz. Uchwały w tej sprawie przyjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w grudniu zeszłego roku.
REKLAMA

W 2011 r. przypadają dwie okrągłe rocznice ważnych z punktu widzenia polskiej i światowej nauki wydarzeń. Pierwszą z nich jest 400-lecie urodzin Jana Heweliusza (1611–1687), drugą 100-lecie przyznania Marii Skłodowskiej-Curie (1867–1934) drugiej nagrody Nobla za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu. Z tej okazji – na wniosek Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władz Gdańska – Sejm RP przyjął odpowiednie uchwały, na podstawie których patronami roku 2011 ogłoszono polskich naukowców.

Maria Skłodowska-Curie (ok. 1898)
Jan Heweliusz (1677 r., portret autorstwa Daniela Schultza Młodszego)

W tekście uchwały z 17 grudnia 2010 r. poświęconej gdańskiemu uczonemu czytamy m.in.: Jan Heweliusz – astronom, ławnik i miejski rajca, piwowar i drukarz, malarz, podróżnik, „Gdańszczanin Tysiąclecia”, „polski Leonardo da Vinci” […] Stworzył podwaliny współczesnej astronomii i na stałe wpisał się w historię światowej nauki”.

Na nieoceniony wkład w rozwój nauki w Polsce i na świecie wskazano także w uchwale z 3 grudnia 2010 r. honorującej polską fizyczkę i chemiczkę: Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w roku 1911 w dziedzinie chemii, opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki Jej odkryciom powstała radiochemia – nowa gałąź chemii [...] Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki.

W ramach obchodów Roku Jana Heweliusza i Marii Skłodowskiej-Curie w Polsce oraz zagranicą odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, imprez rozrywkowych i konferencji. Ich wspólnym celem będzie popularyzacja wiedzy na temat życia i osiągnięć obojga naukowców.

Źródła: nauka.gov.pl ; gazeta.pl ; kosmonauta.net ; janheweliusz.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone