Maria Skłodowska-Curie (1867–1934)

opublikowano: 2022-06-07 11:23
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Maria Skłodowska-Curie (1867–1934) – polska badaczka zajmująca się fizyką i chemią, podwójna laureatka Nagrody Nobla, odkrywczyni polonu i radu, autorka terminu „radioaktywność”. Wspólnie z mężem Pierre’em Curie prowadziła we Francji badania nad promieniotwórczością.
REKLAMA
Maria Skłodowska-Curie około 1900 roku

Maria Skłodowska-Curie (1867–1934) urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie jako najmłodsze dziecko Władysława Skłodowskiego (nauczyciela matematyki i fizyki) i Bronisławy de domo Boguskiej. W 1883 roku ukończyła (ze złotym medalem) III Gimnazjum Żeńskie w Warszawie. Dalszą edukację pobierała na Uniwersytecie Latającym. Pracowała jako guwernantka w Krakowie i Szczukach. Pozyskane w ten sposób środki miały pomóc w utrzymaniu starszej siostry Bronki w Paryżu. Bronisława, która w Paryżu wyszła za mąż za Kazimierza Dłuskiego zaprosiła Marię do stolicy Francji w 1980 roku. Rok później Maria Skłodowska wyjechała do Paryża, gdzie rozpoczęła studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym w Sorbonie. Po dwóch latach zdobyła licencjat z fizyki, a rok później licencjat z matematyki. W 1895 roku wyszła za mąż za francuskiego fizyka Pierre'a Curie i przyjęła obywatelstwo francuskie. 

Pierwsza praca naukowa Marii Skłodowskiej-Curie dotyczyła właściwości magnetycznych hartowanej stali i spotkała się z dużym zainteresowaniem francuskiego środowiska naukowego. Jej dalsze prace, prowadzone wspólnie z mężem, dotyczyły zagadnienia promieniotwórczości. Badania prowadziła innowacyjnymi metodami przy użyciu innej niż dotychczas aparatury –elektrometru opracowanego przez Pierre'a Curie. Efektem pracy była publikacja dotycząca problematyki promieniowania uranu i toru. 

Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem (w środku; fot. Wellcome Collection gallery)

Maria Skłodowska-Curie zasugerowała zawartość w blendzie smolistej nieznanych dotychczas pierwiastków cechujących się promieniotwórczością. Wspólnie z mężem zweryfikowała tę tezę, wyodrębniając z blendy smolistej nowy pierwiastek, któremu małżeństwo nadało nazwę Polon (na cześć znajdującej się pod zaborami Polski). Później wspólnie z Gustavem Bémontem odkryli jeszcze jeden pierwiastek: rad.

W 1903 roku Maria Skłodowska-Curie obroniła pracę doktorską pt. „Badanie ciał radioaktywnych”, wydaną we Francji oraz w przekładzie polskim. W tym samym roku, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości wspólnie z mężem otrzymała Nagrodę Nobla. Po tragicznej śmierci Pierre'a Curie w wypadku ulicznym w 1906 roku, Maria Skłodowska-Curie objęła po nim katedrę fizyki na paryskiej Sorbonie. 7 listopada 1911 roku za odkrycie polonu i radu otrzymała drugą Nagrodę Nobla. Rok później na wniosek Marii Skłodowskiej-Curie wybudowano Instytut Radowy w Paryżu, w którym uczona pracowała do śmierci. Wiele hipotez proponowanych przez badaczkę było nowatorskich, a niektóre z nich np. o istnieniu sił przyciągania w jądrach niekulombowskich, potwierdzono ponad dekadę po ich wygłoszeniu.

W czasie I wojny światowej wspierała francuskie wojsko, dostarczając aparaty rentgenowskie, które umożliwiały diagnostykę poszkodowanych żołnierzy w warunkach polowych. Prowadziła wówczas także szkolenia z obsługi aparatury. Wykorzystanie zdjęć rentgenowskich pozwalało na podjęcie precyzyjnego leczenia rannych.

Maria Skłodowska-Curie przez cały okres kariery naukowej utrzymywała kontakty z Polską, przede wszystkim wspierając II RP w zakresie prac badawczych – gościła polskich stypendystów, publikowała w polskich czasopismach, wygłaszała odczyty w kraju. Jej kariera akademicka wiązała się jednak przede wszystkim z Paryżem.

REKLAMA

W 1934 roku Skłodowska-Curie zaczęła odczuwać szereg dolegliwości zdrowotnych, których przyczyn badacze dopatrują się w długotrwałej ekspozycji na promieniowanie jonizujące. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia, uczonej zaproponowano rekonwalescencję we francuskim sanatorium Sancellemoz. Dopiero tam choroba została prawidłowo zdiagnozowana – badaczka zmarła 4 lipca 1934 roku w wyniku anemii złośliwej.

Maria Skłodowska-Curie: ciekawostki

  • Maria Skłodowska-Curie to jedna z czterech osób, które dwukrotnie uhonorowano Nagrodą Nobla. 
  • Była jedyną kobietą uczestniczącą w kongresach Solvaya. 
  • Otrzymała tytuł doktora honoris causa ponad 20 uczelni (w tym m.in.  Uniwersytetu Poznańskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Politechniki Warszawskiej). 
  • Była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla, a także pierwszą kobietą, która pracowała na uczelni wyższej w charakterze pracownika naukowego. Po śmierci została również pierwszą kobietą, której szczątki złożono w paryskim Panteonie.
Maria Skłodowska-Curie podczas pracy

Maria Skłodowska-Curie – często zadawane pytania:

Jak przebiegała młodość Marii Skłodowskiej-Curie? 

Życie polskiej uczonej najczęściej rozpatruje się z perspektywy jej dokonań na paryskim uniwersytecie w Sorbonie. Warto jednak poznać losy Marii Skłodowskiej-Curie z czasów, gdy była studentką i guwernantką. Jakie trudności napotykała przyszła noblistka? Jaka relacja łączyła ją z siostrą? [CZYTAJ WIĘCEJ]

Z jakimi przeciwnościami losu musiała mierzyć się Maria Skłodowska-Curie?

Przedwczesna śmierć siostry i matki, ograniczenie możliwości studiowania przez kobiety i marginalizowanie ich udziału w świecie nauki, trudy związane z wyjazdem do Paryża, tragiczna śmierć męża, skandal obyczajowy z jej udziałem, pogarszające się zdrowie  – historia Marii Skłodowskiej-Curie to dowód na niezwykłą determinację i oddanie nauce [CZYTAJ WIĘCEJ]

Gdzie Maria Skłodowska-Curie spędzała czas wolny?

Dom nazywany „Petite Biche”, do którego w wolnym czasie udawała się Maria Skłodowska-Curie znajdował się w Saint-Remy-les-Chevreuse w departamencie Yvelines, około 35 km od Paryża. Jak wyglądał podparyski dom polskiej noblistki? [CZYTAJ WIĘCEJ]

Jak upamiętniono Marię Skłodowską-Curie?

Maria Skłodowska-Curie została upamiętniona w kraju i za granicą. W Polsce znajdują się jej pomniki, jest patronką szkół, jej wizerunek znalazł się na znaczkach pocztowych i banknotach. W Warszawie mieści Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Ponadto jej postać pojawiała się w filmach i sztukach teatralnych. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Dowiedz się więcej! Przejdź do listy naszych pozostałych materiałów o Marii Skłodowskiej-Curie i tematach pokrewnych!

Polecamy e-book Agnieszki Woch – „Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”

Agnieszka Woch
„Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
113
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-24-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone