Pierwsza polska gazeta – „Merkuriusz Polski Ordynaryjny”

opublikowano: 2011-01-03 01:07— aktualizowano: 2023-01-03 12:07
wolna licencja
poleć artykuł:
3 stycznia 1661 r. w Krakowie ukazał się pierwszy numer pisma pod tytułem „Merkuriusz Polski Ordynaryjny” – była to pierwsza polska gazeta drukowana. Ostatni numer „Merkuriusza” wyszedł 22 lipca tego samego roku.
REKLAMA

Pierwsza polska gazeta – zobacz też: Gwiazdka Cieszyńska, pismo naukowe i zabawne

Wydawcą pisma był osiadły w Polsce Włoch Hieronim Pinocci, a drukowano je w drukarni Jana Aleksandra Gorczyna (w Krakowie, a od maja 1661 r. w Warszawie). Inicjatywa jego stworzenia wyszła jednak z kręgów dworskich, prawdopodobnie od samej królowej Ludwiki Marii Gonzagi. „Merkuriusz Polski” miał stanowić trybunę obozu dworskiego, który postulował wzmocnienie władzy królewskiej i wprowadzenie elekcji vivente rege (za życia króla).

Pierwsza strona pierwszego numeru „Merkuriusza Polskiego” (źródło: e-Kolekcja Czasopism Polskich).

Gazeta wychodziła raz lub dwa razy w tygodniu w nakładzie ok. 100-200 egzemplarzy. Średnio liczyła sobie 8-12 stron i zawierała głównie informacje ze stolic europejskich oraz dużych miast Rzeczypospolitej. Łącznie ukazało się 41 numerów pisma. Koniec wydawania „Merkuriusza” wiązał się z upadkiem koncepcji wzmocnienia władzy królewskiej Jana II Kazimierza.

Redaktorzy pierwszej polskiej gazety czerpało z wzorców zachodnich, głównie francuskich (widać tu m.in. wpływ królowej). Od 1631 r. w Paryżu wychodziła „La Gazette” (później „Gazette de France”) – najstarszy periodyk francuski, wydawany co tydzień we czwartek. Podobnie jak „Merkuriusz”, „La Gazette” była silnie związana z dworem królewskim.

Wszystkie numery pisma w formie elektronicznej czytać można na stronie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Korekta: Michał Turajski

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone