Gwiazdka Cieszyńska, pismo naukowe i zabawne

opublikowano: 2013-07-23 12:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Zapraszamy na nowy cykl w naszym portalu. Będziemy publikować rozmaite ciekawostki, jakie ukazywały się na łamach pisma „Gwiazdka Cieszyńska, pismo naukowe i zabawne”. Będzie więc i naukowo i zabawnie, czasem śmieszno, czasem straszno, a zawsze - interesująco.
REKLAMA

„Gwiazdka Cieszyńska” to pismo wydawane w Cieszynie od 1851 roku aż do wybuchu II wojny światowej. Była kontynuacją „Tygodnika Cieszyńskiego”, jednego z najstarszych czasopism w Polsce a także pierwszym pismem polskim, które drukowano czcionką łacińską. „Gwiazdka” odegrała ważną rolę w budzeniu i podtrzymywaniu polskiej świadomości narodowej, walczyła o równouprawnienie języka polskiego, dbała o krzewienie oświaty. Swoim zasięgiem obejmowała nie tylko Śląsk Cieszyński ale także Królestwo Kongresowe, Galicję i Wielkopolskę. Wychodziła nakładem ok. 4,5 tys. egzemplarzy. W 1887 roku została wykupiona przez Związek Śląskich Katolików i zaczęła prezentować prawie wyłącznie katolickie poglądy. W 1930 czasopismo obrało stanowisko chrześcijańskiej demokracji, silnie sprzeciwiało się natomiast wpływom socjalizmu.

Redaktorami „Gwiazdki Cieszyńskiej” byli m.in.: Paweł Stalmach (polski dziennikarz, publicysta, działacz społeczny i narodowy) i Józef Londzin (polski ksiądz katolicki, działacz społeczny i polityczny, historyk, burmistrz miasta Cieszyna). Na jej łamach publikowało wielu działaczy narodowych, poetów i pisarzy śląskich, m.in.: Karol Miarka, Andrzej Cinciała, Jan Kubisz, Józef Lompa, Juliusz Ligoń. Z pismem przez wiele lat współpracował Józef Ignacy Kraszewski.

Na łamach Histmaga rusza dziś nowy cykl: „Gwiazdka Cieszyńska, pismo naukowe i zabawne”. Powstaje on w tym samym celu, jaki postawiła sobie „Gwiazdka” w swoim pierwszym numerze ponad 150 lat temu. A zatem ma ono służyć, aby ci którzy więcej wiadomości posiadają, mieli sposobność udzielać ich dla powszechności, a pojedyńczy żeby z nich brali naukę. Będziemy przypominali fragmenty artykułów cieszyńskiego czasopisma opatrując je krótkim komentarzem. Dzięki temu poznamy, co zaprzątało głowy ludzi z przełomu XIX i XX wieku, czym się interesowali i jakie mieli problemy.

Gwiazdka Cieszyńska, pismo naukowe i zabawne.

Ner 1. - Cieszyn d. 1. Marca - R. 1851.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Błażej Guzy
Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Interesuje się historią geografii i geografią religii. Jako obszar badań i zainteresowań szczególnie upodobał sobie Śląsk Cieszyński. Miłośnik podróży i górskich wycieczek, zagorzały czytelnik literatury fantasy, fan zespołu Pink Floyd.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone