„Brytyjscy” Wikingowie w polskim kinie

opublikowano: 2014-06-12 15:25
wolna licencja
poleć artykuł:
Nie trzeba jechać do londyńskiego British Museum, by zobaczyć arcyciekawą wystawę „Wikingowie: życie i legenda”. Jest tańsza opcja - już 15 czerwca (niedziela) o godzinie 19. we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty zobaczymy retransmisję z tej wyjątkowej ekspozycji.
REKLAMA
British Museum

W Polsce nie brakuje osób, które interesują się właśnie tym tematem. Świadczy o tym chociażby popularność emitowanego na TV Puls, kanadyjsko-irlandzkiego serialu „Wikingowie”. Jak podaje portal satkurier.pl, pierwsze, wyświetlane od czerwca odcinki osiągnęły w swoim paśmie emisji niemalże 7 procent udziału w polskim rynku telewizyjnym. Co daje im bardzo wysokie (jak na mniejszą stację telewizyjną) piąte miejsce.

Można chyba bezpiecznie założyć, że wielu polskich widzów serialu wybrałoby się na organizowaną w British Museum wystawę: „Wikingowie: życie i legenda”. Ale umówmy się, nie każdego stać na wycieczkę do Londynu. Na szczęście jest tutaj ciekawa i tańsza alternatywa.

  • British Museum po raz kolejny proponuje widzom prywatne zwiedzanie zgromadzonych kolekcji dzieł. Tym razem zaprasza na wystawę Wikingowie: życie i legenda, dokumentującą życie VIII-wiecznych skandynawskich wojowników. To kolejna odsłona nowatorskiego projektu londyńskiej instytucji, która specjalnie na użytek kin przygotowuje retransmisje najważniejszych wystaw - w najlepszej jakości dźwięku i obrazu HD – mówią organizatorzy niedzielnego wydarzenia we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

To właśnie tutaj, już w najbliższą niedzielę o godzinie 19 rozpocznie się ten wyjątkowy w treści pokaz.

„Relacja z wystawy zawiera również wypowiedzi ekspertów oraz efektowne inscenizacje. Pierwsze słowo na temat wystawy należeć będzie do Neila MacGregora – dyrektora Muzeum. Zgromadzone eksponaty oraz dzieła zostaną także opisane przez dwóch znakomitych historyków – Michaela Wooda oraz Bettany Hughes. Wystawę ożywi natomiast Garreth Williams – znawca i kurator sztuki, będący jednocześnie ekspertem od statków, oręża, wierzeń, tradycji, języka oraz prawa zwyczajowego Wikingów” - można przeczytać w oficjalnym komunikacie, który promuje wrocławską imprezę.

Projekcja obejmować będzie wyjątkowe inscenizacje z życia wojowników oraz pozwoli widzowi przyjrzeć się z bliska wszystkim przedmiotom, które miały związek z Wikingami. Na ekranie będzie można obejrzeć również zainscenizowaną na potrzeby filmu ceremonię pogrzebową w podziemiach Muzeum.

„Wikingowie: życie i legenda” to pierwsza od ponad 30 lat, tak bogata wystawa Brytyjskiego Muzeum na temat Wikingów. Przy jej organizacji swojej wiedzy użyczyli tutaj również m.in. eksperci z duńskich i niemieckich muzeów.

Ważnym punktem wystawy są fragmenty 37-metrowego statku wojennego Wikingów. Na oficjalnej stronie londyńskiego Muzeum możemy przeczytać, że to najdłuższa łódź Wikingów, jaką kiedykolwiek znaleziono.

Neil MacGregor, dyrektor Brytyjskiego Muzeum przekonuje, że ostatnie odkrycia i badania doprowadziły do zgromadzenia pokaźnej ilości nowych informacji na temat Wikingów. Jego zdaniem, przyszedł czas, by baczniej przyjrzeć się tej właśnie erze. Wystawa „Wikingowie: życie i legenda” właśnie na taką pogłębioną analizę pozwala.

Retransmisje z wystawy Brytyjskiego Muzeum można będzie obejrzeć we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty.

Start: 15 czerwca (niedziela), godzina 19.

Adres Kina Nowe Horyzonty: ulica Kazimierza Wielkiego 19a-21, Wrocław.

Czas trwania: 90 minut

Ceny biletów:

normalny – 40 zł

ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy) – 35 zł

grupowy dla szkół – 20 zł

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Piotr Olejarczyk
Trójmiejski dziennikarz i pasjonat historii XIX i XX wieku. Ceni dokonania przedstawicieli austriackiej szkoły ekonomii. Ma polityczną słabość do retoryki Rona Paula, a kiedyś (znaną mu tylko z książek i archiwalnych nagrań) retoryką Ronalda Reagana i Margaret Thatcher. Zaczytuje się wszelkimi książkami o Powstaniu Warszawskim, polskim Państwie Podziemnym, XX-wiecznej Rosji (tej sowieckiej, jak i współczesnej), Ameryce i Japonii (też XIX-wiecznej). Muzycznie wciąż zauroczony Interpolem. Sportowo – od 20 lat ligą NBA, a właściwie jedną drużyną z Arizony.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone