Wikingowie i ich podboje

opublikowano: 2016-02-19 16:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Kim byli wikingowie? Czy rzeczywiście w średniowieczu Europa drżała przed nimi ze strachu? Czemu wyruszali ze Skandynawii na swoje podboje? Jak wyglądała nordycka mitologia? I w końcu dlaczego od lat funkcjonują w kulturze i popkulturze, o czym świadczy telewizyjny fenomen – serial „Wikingowie”? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszych artykułach!
REKLAMA

Podboje wikingów

Jak wyglądały początki ery wikingów? Co ze znanych nam historii jest prawdą, a co mitem? Czy wyprawy wikingów mogły zacząć się pokojowo? Kim byli Swen Widłobrody i Máel Sechnaill? Dlaczego wikingowie zdobyli swoją sławę? Czy mogli dotrzeć aż do Chin? Na temat tych zagadnień przeczytasz w poniższych tekstach.

Ragnar Lodbrok

Ragnar Lodbrok to jedna z postaci która wielu osobom przyjdzie na myśl, kiedy będą mieli pomyśleć o historycznych wikingach. Jednak czy Ragnar istniał w rzeczywistości? Co oznaczają i skąd się wzięły przydomki jego i jego synów? Jak wiele wikińskie sagi mają wspólnego z rzeczywistością historyczną? Tego dowiesz się z poniższych tekstów.

Herosi i bogowie, czyli nordyckie wierzenia

Mitologia skandynawska to bardzo bogaty system podań i wierzeń. W co wierzyli wikingowie? Jaką rolę w mitologii nordyckiej odgrywają smoki? Kim byli herosi mitów germańskich? Co wiemy o poszczególnych skandynawskich bogach? O tym przeczytasz w poniższych artykułach.

Wikingowie, a sprawa polska, czyli, czy Mieszko I był wikingiem?

Wiele tajemnic budzi osoba naszego pierwszego historycznego władcy. Czy Mieszko mógł być wikingiem? Ta teza wciąż wraca do publicznej dyskusji. Informacje na temat Mieszka I, a także ciekawe hipotezy o jego możliwym pochodzeniu możecie przeczytać w poniższych tekstach.

Wikingowie współcześnie

Historie wikingów i mitologia skandynawska od lat są tematem wielu dzieł z zakresu kultury i popkultury. W ostaniach latach wielką popularność zdobył serial „Wikingowie”, czy rożne gry video i planszowe. Wikingowie są również często odgrywani przez grupy rekonstrukcyjne. O współczesnym przedstawieniu wikingów przeczytacie w poniższych tekstach.

Ciekawostki i odkrycia związane z wikingami

W naszym portalu wielokrotnie pisaliśmy o najnowszych odkryciach i wydarzeniach związanych z wikingami. Jak walczyli wikingowie i jak ich walka była przedstawiana na obrazach? Skąd pochodził Rollo? Jakie skarby związane z wikingami ostatnio odkryto? Co miało skłonić wikingów do kolonizacji Grenlandii? O tym wszystkim i nie tylko przeczytasz w poniższych tekstach.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone