Co wydarzyło się 15 maja?

opublikowano: 2017-05-15 06:16
wolna licencja
poleć artykuł:
81 lat temu w wyniku przewrotu majowego obowiązki prezydenta przejął Maciej Rataj, a premierem został Kazimierz Bartel. Co jeszcze wydarzyło się 15 maja? Zapraszamy na nasz poranny przegląd rocznic historycznych.
REKLAMA

Co wydarzyło się 15 maja? – zobacz też nasz wpis na 22 maja!

***
Święta na dziś: 15 maja to tradycyjnie Dzień Polskiej Niezapominajki – społeczne święto polskiej przyrody, zainicjowane w 2002 roku przez Andrzeja Zalewskiego, redaktora radiowej Jedynki. Ma ono na celu promowanie ochrony różnorodności biologicznej Polski, a także przywiązania do tradycji i relacji międzyludzkich. Z całego serca popieramy przekaz tego święta!
Sylwetka: 154 lata temu w Płocku rozstrzelano gen. Zygmunta Padlewskiego – jednego z przywódców powstania styczniowego. Urodzony w 1836 roku jako syn powstańca listopadowego, wstąpił do armii rosyjskiej, będąc oficerem artylerii. Uczestnik Koła Oficerów Polskich w Petersburgu, założonego przez Zygmunta Sierakowskiego. Od 1861 roku poza armią, przebywał na emigracji we Francji i Włoszech, angażując się w działania niepodległościowe. Był aktywnym i radykalnym działaczem „czerwonych” i zwolennikiem wybuchu powstania. Pełnił funkcję powstańczego naczelnika Warszawy oraz naczelnika powstania w guberni płockiej. Nie odniósł jednak sukcesów, w kwietniu 1863 roku został schwytany przez Rosjan i skazany przez nich na śmierć.
Z archiwum Histmaga: 15 maja 1943 roku Stalin rozwiązał Komintern, czyli Międzynarodówkę Komunistyczną, chcąc tym samym ocieplić stosunki z aliantami zachodnimi. Instytucja ta była w międzywojniu „sztabem generalnym światowego komunizmu”, o czym opowiadał nam dr hab. Mirosław Szumiło

Video historia: 66 lat temu urodził się Dariusz Szpakowski – polski dziennikarz sportowy i komentator najważniejszych zawodów, przede wszystkim piłkarskich. W latach 70. związany z Rozgłośnią Harcerską, od 1976 do 1982 roku dziennikarz Polskiego Radia, a od 1983 roku Telewizji Polskiej. Finały piłkarskich Mistrzostwa Świata komentuje od 1978 roku, a od 1980 roku relacjonuje igrzyska olimpijskie i Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Jest jednym z najbardziej znanych polskich komentatorów, do historii przeszło też wiele jego zabawnych wpadek. Panu Dariuszowi składamy najlepsze życzenia!

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone