Co wydarzyło się 28 listopada?

opublikowano: 2016-11-28 09:15
wolna licencja
poleć artykuł:
28 listopada 1918 roku Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Co jeszcze wydarzyło się 28 listopada? Zapraszamy na nasz poranny przegląd rocznic historycznych w sam raz do porannej kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 28 listopada? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: w Czadzie obchodzone jest dziś Święto Proklamacji Republiki. Odwołuje się ono do wydarzenia z 28 listopada 1958 roku, kiedy to w wyniku likwidacji Francuskiej Afryki Równikowej powstały cztery autonomiczne państwa wchodzące w skład Wspólnoty Francuskiej: Gabon, Kongo Brazzaville, Republika Środkowej Afryki oraz właśnie Czad. Ostatecznie jednak dwa lata później, 11 sierpnia 1960 roku (w tzw. „Roku Afryki”) państwo to otrzymało niepodległość. Kraj położony na południe od Sahary w kolejnych latach przeżywał jednak kolejne problemy: dyktatorskie rządy Françoisa Tombalbaye'a, wojnę domową oraz libijskie interwencje.
Sylwetka: 28 listopada 1942 roku w Warszawie zginął polski działacz komunistyczny Marceli Nowotko. Działalność polityczną zaczynał w SDKPiL, później trafił do KPP. W 1920 roku był związany z Tymczasowym Komitetem Rewolucyjnym Polski, następnie podjął działalność nielegalną w partii komunistycznej, pełniąc m.in. funkcję sekretarza okręgowego, kierownika Wydziału Rolnego i członka sekretariatu krajowego. Dwukrotnie więziony, jak wielu polskich komunistów uniknął czystki przy okazji rozwiązania KPP ponieważ od 1936 roku siedział w więzieniu. W latach 1939-1941 był funkcjonariuszem w aparacie radzieckim na Białostocczyźnie, potem znalazł się w głębi ZSRR. 27 grudnia 1941 roku został zrzucony wraz z Grupą Inicjatywną PPR do kraju i stanął na czele nowej partii komunistycznej. Został zamordowany z inicjatywy dowódcy Gwardii Ludowej Bolesława Mołojca przez jego brata Zygmunta. Całość upozorowano na atak ze strony podziemia akowskiego. Mołojec chciał przejąć władzę w partii, co udało mu się na pewien okresu (po ujawnieniu kulis śmierci Nowotki decyzją władz PPR sam został zlikwidowany).
Z archiwum Histmaga: 28 listopada 1944 roku Adolf Hitler wydał rozkaz o utworzeniu twierdzy Kołobrzeg („Festung Kolberg”), która miała być gotowa do obrony przed radziecką ofensywą. W propagandzie Niemcy chętnie odwoływali się do motywu udanej obrony Kołobrzegu w czasach wojen napoleońskich. O wątku tym opowiada m.in. artykuł Jakuba Ciechanowskiego

Muzyka z Histmag.org: 28 listopada 1942 roku urodził się Jonasz Kofta, poeta, malarz, satyryk i autorów piosenek. Był związany z kabaretem Klubu „Hybrydy” oraz Kabaretem Pod Egidą, a także z prasą (m.in. „Szpilki”, „ITD”, „Polityka”) i III Programem Polskiego Radia. Zmarł nagle 19 kwietnia 1988 roku. Przypominamy jego najbardziej znaną piosenkę pt. „Pamiętajcie o ogrodach” w wykonaniu Marka Grechuty i z zapowiedzią samego Kofty:

Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”

Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone